دبیراجرایی کنگره آیت الله العظمی شاهرودی:

کنگره بین المللی نکوداشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی برگزار می شود

حجت الاسلام والمسلمین عباس نصیری فرد به تشریح بخش های مختلف کنگره آیت الله العظمی شاهروی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،به نقل از پیام خانواده حجت الاسلام والمسلمین عباس نصیری فرد، ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه های کنگره نکوداشت آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی که در قم برگزار شد، با بیان این که مرحوم آیت الله العظمی حسینی شاهرودی از مراجع معروف خود و بسیار در مسائل علمی دقیق بودند گفت:  ایشان، مرجع تقلید ذوابعاد بودند و معروف است که مرجع تقلید اولین ها بودند و بعثه حج را اولین بار راه اندازی کردند و پیاده روی  مردمی مراسم اربعین را احیا نمودند. احداث مسکن برای طلاب و بیمه درمانی از جمله خدمات این مرجع تقلید بود و باید از نظر فعالیت و شخصیتی به طلاب، دانشجویان و جامعه شناسانده شود.

دبیر اجرایی کنگره نکوداشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی بیان کرد: بخش علمی و تبلیغی و ترویجی از فعالیت های ما است و کمیته علمی داریم که دبیرعلمی آن حجت الاسلام والمسلمین نظری هستند و ۱۰ تیم تحقیقاتی با حضور اساتید مطرح و شناخته شده، فعالیت های علمی آیت الله شاهرودی را پیگیری می کنند.

وی گفت: در زمینه تولیدات علمی، آثار اصولی ایشان در سه عنوان و ۱۷جلد تحقیق و بررسی می شود و همچنین آثار فقهی و استدلالی ۴ عنوان و ۸جلد در حال تدوین است و آثارفقهی فتوایی سه عنوان در پنج جلد است.

حجت الاسلام والمسلمین نصیری فرد اظهارکرد: از آیت الله العظمی شاهرودی زندگی نامه ای نداشتیم و  زندگی نامه جامعی با ۶۰۰صفحه در حال تدوین است ک همه مستندات خطی اعم از اجازات شرعی و اجتهادی و توصیه نامه های ایشان در حال جمع آوری و به عنوان کتاب چاپ می شود. کتاب سیره عملی و اخلاقی آیت الله العظمی شاهرودی ویژه طلاب و دانشجویان در حال چاپ است و همچنین کتاب دیگری در قالب مقالات و مصاحبه ها چاپ می شود.

وی گفت: کتاب رمانی این مرجع تقلید در حال تدوین است؛ درباره شیخ انصاری و شهید صدر رمان چاپ شده بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و یکی از رمان نویسان برتر کشور در حال نگارش کتابی درباره شخصیت آیت الله العظمی شاهرودی است. با مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم  اسلامی در حال هماهنگی هستیم که همه تولیدات علمی به چاپ دیجیتال تبدیل شود و همچنین از این مجموعه در روز همایش رونمایی می شود.

دبیر اجرایی کنگره نکوداشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی، اظهارکرد: مستند حدیث سرو درباره این مرجع تقلید با شاگردان ایشان ضبط شده و پیش از کنگره پخش می شود و همچنین زندگی نامه آیت الله شاهرودی توسط اداره کل صدا و سیمای استان سمنان به کتاب صوتی تبدیل شد. انتشار فضائل اخلاقی و سیره عملی آیت الله شاهروی به صورت داستانک در شبکه هاس اجتماعی پخش می شود.


وی تصریح کرد: کنگره در تیرماه ۱۴۰۰ در قم برگزار می شود و همچنین اردیبهشت ماه پیش کنگره ای در شاهرود برگزارخواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین نصیری فرد یادآورشد: آیت الله شاهرودی دوره مقدمات و سطح را در حوزه علمیه مشهد مقدس گذراندند و بنابراین، نشست علمی نیز در این رابطه در شهر مشهد برگزار می شود. همچنین آیت الله شاهرودی قریب ۷۰سال در نجف زندگی کردند و این مدتی که آ«جا بودند دیگر به ایران نیامدند و معرفی ایشان بدون نجف ممکن نیست و نشست علمی با محوریت علما در نجف اشرف نیز برگزار می شود.

وی گفت: یکی از اقدامات دیگر به کمک جامعه المصطفی فراخوان علمی ارائه شد و قراراست نشست های فرهنگی در کشورهای اسلامی برگزار شود، چون این مرجع تقلید در کشورهای اسلامی مقلدان زیادی داشتند و علاقه مندان ایشان در کشورهای دیگر حضور داشته اند و تلاش می شود کنگره ای در خور شان آیت الله شاهرودی برگزار شود.

دبیر اجرایی کنگره نکوداشت آیت الله العظمی حسینی شاهرودی، اظهارکرد: آیت الله العظمی شاهرودی از مراجعی بودند که از نهضت امام خمینی(ره) حمایت کردند و هنگام دستگیری امام توسط ساواک به شاه نامه زد و تاکید کرد امام راحل آزاد شود و امام در نامه ای بیان کردند که این نامه بسیار مهم بود و آیت الله شاهرودی در آزادی من نقش مهمی دارند.

وی یادآورشد: مقام معظم رهبری فرمودند،اولین مرجع من آیت الله شاهرودی بود و در دوره جوانی از ایشان تقلید می کردم.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/24455
اخبار مرتبط

نظرات شما