مُبلغ بین الملل و استاد حوزه و دانشگاه :

انعکاس اتفاقات پیاده روی اربعین جریان ساز و مکتب ساز می شود / رسانه ها فرهنگ شیعه را از طریق اربعین گسترش دهند

مُبلغ بین الملل و استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه در پیاده روی اربعین علاوه بر فضای احساسی باید فضای منطقی هم منتقل شود، گفت: رسانه ها فرهنگ شیعه را با ابزار مناسب از طریق اربعین گسترش دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، سید محمد حسین چاوشیان در میزگرد بررسی ابعاد رسانه ای اجتماع میلیونی اربعین که در دفتر قم فردا برگزار شد به این حرکت عظیم اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از اتفاقات مبارکی که در این چند سال اخیر رخ داده است و فتح البابی شده برای همه عاشقان مکتب اهلبیت(ع) به ویژه مکتب امام حسین (ع) مسئله اربعین است که پدیده بسیار مبارکی است اربعین را نه تنها صرف یک واقعه تاریخی نه تنها به عنوان یک مراسم خاص بلکه به عنوان یک منظومه ای از خیلی از اتفاقات و رویداد های مختلف بررسی کنیم.
در پیاده روی اربعین از تمام دنیا حضور دارند/نوعی وحدت آفرینی در حرکت اربعین
وی ادامه داد: پیاده روی فرصتی بود که نشان داد اجتماعی که در این ایام شکل می گیرد در نهایت منجر خواهد شد به یک همگرایی و هم افزایی بیشتر آن هم نه فقط در یک فرهنگ و بافت خاص بلکه وقتی رصد می کنید خواهید دید که سرتاسر گیتی در این اجتماع عظمی حضور دارند.
مدیر موسسه خانواده و تربیت اسلامی خاتم گفت:  اربعین منحصر به شیعیان ، مسلمانان و پیروان و ادیان نیست بلکه برای همه انسان ها است. این حرکت نوعی وحدت آفرینی را به وجود می آورد. وقتی بازخوردهای مختلف را در رسانه های مختلف بررسی می کنید خواهید دید یک جاذبه خاصی ایجاد کرده و خیلی از افراد را هم هوشیار کرده است.
به اربعین باید نگاه جامع تر داشته باشیم
وی اضافه کرد:لذا این مسائل اهمیت کار را مشخص می کند که اگر می خواهیم اربعین و این پیاده روی را بررسی کنیم صرفا به عنوان یک پدیده تاریخی و یک رخداد به آن نگاه نکنیم. باید یک نگاه جامع به اربعین و پیاده روی اربعین داشته باشیم.
چاوشیان با اشاره به نقش رسانه ها، گفت: این که بگوئیم رسانه ها در حوزه اربعین کاری انجام نداده اند درست نیست. اما آن چیزی که دوستان و اهل رسانه انتظار دارند این است که اربعین آن گونه که شاید و باید پرداخته شود نشده است. اربعین یک فرصت است  یک دانشگاه است و یک مکتب جاری است که می توان از آن بهترین استفاده ها را داشت چرا که یک بافت چند منظور است .
نسبت به اربعین نگاه رسانه ای و آکادمیک داشته باشیم
وی خاطرنشان کرد: باید نسبت به اربعین هم نگاه رسانه ای و هم نگاه آکادمیک و علمی داشته باشیم و این نگاه را بالاتر ببریم.
این استاد دانشگاه و حوزه خاطرنشان کرد: حضور میلیونی مردم در این حرکت عظیم بسیار عالی است اما متاسفانه هنوز نتوانسته ایم آن بهره برداری کافی و مناسب را داشته باشیم  که علت آن هم این است که شاید گرفتار یکسری مسائل سطحی و سوری شده ایم یعنی حتی بعضا وقتی در مسیر کارهای فرهنگی هم صورت میگیرد کار عمیق نیست.
وی ادامه داد: باید در این زمینه از افراد صاحب نظر و رسانه و دغدغه مند دعوت شود تا در این زمینه یک کار مناسب و قوی در قالب فیلم بلند، سریال و ... انجام شود.
چاوشیان با اشاره به نقش اربعین در گسترش تشیع، گفت: وقتی طیف های مختلفی را که در اربعین حضور دارند رصد می کنید می بینیم که در پدیده اربعین همه یکی شده اند و همه در یک مسیرقرار می گیرند. باید به این مسله عمیق تر نگاه کنیم.
در پیاده روی اربعین علاوه بر فضای احساسی باید فضای منطقی هم منتقل شود
وی اضافه کرد: در فضای پیاده روی اربعین در عین حالی که احتیاج داریم آن فضای احساسی، عاطفی، گریه، حزن و اندوه را داشته باشیم باید نگاه منطقی و عقلانی هم داشته باشیم یعنی آن فردی که برای اولین بار در این فضا حاضر می شود قطعا به واسطه آن نگاه عاطفی می باشد. باید عمیق تر کار کنیم یعنی آن فرد علاوه بر اینکه از روی احساس حاضر می شود از نظر عقلی و منطقی هم مجاب شود.
مدیر موسسه خانواده و تربیت اسلامی خاتم با اشاره به برخی اقدامات مناسب در این مسیر،گفت: می توانیم از افرادی که در این مسیر متحول شده اند فیلم بگیریم و منتشر کنیم، افرادی که تاکنون یک رکعت نماز هم نخوانده ولی بعد از حضور دراین مسیر دیگر نمازخود را ترک نکرده است. همه این مسائل برای جاذبه امام حسین(ع) و عشق به اربعین است.
وی خاطرنشان کرد: خوب است که دوربین ما این فضا ها را هم نشان دهد چرا که این مسائل جریان ساز و مکتب ساز می شود و باعث می شود خیل عظیمی از جوانان که در فضاهایی مانند شبکه های اجتماعی و... حضور دارند خودشان این مسیر را انتخاب کنند.
چاوشیان با اشاره به اینکه پیاده روی اربعین انقلاب را بیمه و همبستگی ها را بیشتر کرد، گفت: قدرت جاذبه فضای اربعین به قدری زیاد است که به هرکسی گوشه ای از آن را نشان دهیم قطعا در آن حضور پیدا خواهد کرد. امام حسین(ع) و پیاده روی فقط برای ما نیست.
رسانه ها فرهنگ شیعه را با ابزار مناسب از طریق اربعین گسترش دهند
وی اضافه کرد: باید برای شناساندن امام حسین(ع) و اربعین از رسانه های مناسب و به روز استفاده کنیم که در این مسئله اگر بتوانیم در حوزه رسانه قوی تر عمل کنیم و ابزار رسانه ای خودمان را به صورت هدفمند تقویت کنیم قطعا خواهیم توانست فرهنگ شیعه را در سراسر گیتی گسترش دهیم.
این استاد دانشگاه بیان داشت: اربعین باید در طول سال در زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی جاری باشد نه اینکه در یکی دو ماه مانده به اربعین به این موضوع بپردازیم.
وی اضافه کرد: جهان پرتلاطم و پر از مشکل امروز به دنبال فضایی آرامش بخش است که این آرامش در مسیر پیاده روی اربعین به سمت کربلا وجود دارد که باید آن را به دنیا معرفی کنیم.


انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/28890
اخبار مرتبط

نظرات شما