کثیف و خوشمزه با طعم فوتبال!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

تریبون را که جلوی خودشان می‌بینند چقدر شیوا در مورد لزوم سلامت در فوتبال حرف می‌زنند و صغیر و کبیر را به فساد متهم می‌کنند.
یادم نمی‌رود روزی روزگاری جوان‌تر که بودم با یک تحقیق گسترده سعی کردم فساد در فوتبال را حداقل در بخش مدیران و بازیکنان و دلال‌های محترم به تصویر بکشم.

از زمین‌های خاکی که شروع کردم رگه‌های کوچکی از پارتی‌بازی و دلال‌بازی در حد آب‌ میوه و کیک نوشابه دیدم که خیلی به چشم نمی‌آمد.

رفتم بالاتر همین‌که رنگ چمن سبزتر می‌شد به‌جای خوراکی‌های پیشکش، پای اسکناس‌های ایرانی باز شد و خیلی راحت جایگاه‌ها در زمین مسابقه بارنگ اسکناس تغییر می‌کرد.

یادمِ یک روز برای تست یکی از دوستانم را به یک باشگاه بزرگ پایتخت فرستادم، بازیکنان زیادی از جای‌جای ایران برای حضور در این تیم آمده بودن و دوست من اگر حمل بر بزرگنمایی نباشد شاید هنوز هم در فوتبال مثل او را ندیده‌ام، حداقل در ایران مثل او راندیدم.

این دوست محترم ازلحاظ مالی در خانواده بسیار ضعیفی زندگی می‌کرد و باور کنید فیلم بچه‌های آسمان مجید مجیدی و کفش‌های معروف و مشترک بین خواهر و برادر در موردش صدق می‌کرد.

اما همین‌که توپ به پایش می‌رسید غوغا می‌کرد و من مطمئن بودم او روزی بهترین بازیکن ایران و شاید جهان خواهد شد.

تمرین که شروع شد بازیکنان با کفش‌های گران‌قیمت و شکم‌های بیرون زده با ناز و ادا به صحبت‌های سرمربی و مسئول آکادمی گوش می‌دادند، در یک حرکت با فن پانوراما به‌راحتی در یک نقطه میخکوب شدم، دوستم با همان کفش‌ها در تمرین لابه‌لای آن‌هم استوک‌های گران‌قیمت از برند‌های معتبر...

تمرین که تمام شد آب‌میوه بود که خانواده‌ها برای فرزندانشان می‌آوردند و با حوله اختصاصی عرقشان را خشک می‌کردند مبادا کمی چربی از بدنشان کم شود.

شایسته‌ها انتخاب‌شده بودن و همان دوست من در کناری ایستاده بود و چشم به دهان سرمربی!

فقط ۲ انتخاب مانده بود؛ یک بنز سوار با پدری موجه و ظاهری متجدد و طرف دیگر یک پسر ساده با کفش‌هایی پاره

پدر موردنظر سرمربی را به گوشه‌ای بُرد و بادی به غبغب انداخت و در عین غرور گفت: مگر این زمین نیاز به مرمت ندارد؟ چرا رختکن‌ها مناسب نیست؟ ن. که نیتم خیر است و این چک را برای درست کردن این زمین کنار گذاشتم و بحث فنی بازیکنان به من ارتباطی ندارد اما سرمربی حرفش را قطع کرد؛ پسر شما که عالی بود و جزئی از انتخاب‌های من! و بقیه ماجرا ...

چهره دوستم را که نگاه کردم چقدر غمگین بود، با بغض گفت: آقای مربی این بازیکن که در بازی تمرینی اصلاً توپ به پایش نخورد!

دوست من اصلاً نمی‌دانست که فوتبال پول می‌خواهد نه فن! اسکناس می‌خواهد نه تاکتیک!

از زمین‌های پایه گذشتیم، چون پایه و اساسی نداشت و پول حرف اول را می‌زد در حالیکه روی دیوار همان آکادمی نوشته بود اینجا استعداد‌ها حرف اول را می‌زنند.

تحقیقات بعدی از لیگ برتر فوتبال شروع شد؛ جایی که مدیرعامل سرمربی تیم را انتخاب کرد و بعدازآن سرمربی باید بازیکنانش را معرفی می‌کرد و بعد لیست خرید به شرح زیر می‌باشد. بازیکنانی را می‌خواهم که ۱۰ درصد پول باشگاه را بگیرند و ۹۰ درصد سهم من است!

این شعار سرمربی حرفه‌ای فوتبال بود و شراکت مدیرعامل با سرمربی بسیاری از مشکلات احتمالی را حل می‌کرد.

آقای مدیر به این مدل بسنده نکرد و برای جذب بازیکنان خارجی با چند دلال اسم‌ورسم دارد صحبت کرد" شما بازیکن ۲۰۰ هزار دلار من قرارداد را روی ۵۰۰ هزار می‌بندم و باقیمانده تقسیم‌بر ۲"

چراغ رکورد دوربین که روشن شد آقای مدیرعامل با یک قیافه معصومانه گفت: باید ریشه دلال‌بازی و فساد در فوتبال خشک شود پول نباید در ورزش حرف اول را بزند"

و چند ثانیه پس از خاموش شدن دوربین همان مدیرعامل: همه چی پوله دیگه بالاخره باید کنار اومد"

اینکه فوتبال یک صنعت پول‌ساز در دنیاست اصلاً بر کسی پوشیده نیست فقط پُز صداقت گرفتن‌های بعضی‌ها روی اعصاب است.

هر متهمی در فوتبال دیگری را متهم می‌کند و هر اتهامی برای همه صدق می‌کند و همه هم در حال سالم‌سازی فضای فوتبال هستند؟!

چند سال قبل با یکی از دلال‌های معروف تهران حرف می‌زدم خیلی با صراحت گفت: امسال بازار کار بد نبوده حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان درآمد داشتیم اونم توی همین یک ماه نقل و انتقالات!
بعضی‌هاشون هم ۲ ساله بستن و سال بعد ۲۰ درصدش اتومات به حسابم واریزمی شه".

دیدم اینجا هم وضع مثل همون کیک نوشابه زمین‌های خاکیه فقط هزینه هاش کم و زیاد میشه، تصمیم گرفتم یک پله بالاتر و حول‌وحوش تیم ملی چرخی بزنیم.

این بار سند‌های ساختگی و بازیکنان سفارشی و باج‌خواهی از اسپانسر و غیره..

و ماجرا به اینجا رسید که یک سیب گندیده همه سبد را خراب می‌کند و فوتبال اسیر همین قانون است.

امروز در هر نشست خبری آن‌هایی همه را متهم می‌کنند که خودشان هم روزی متهم بودند و فقط زمانی زبان‌باز می‌کنند که سهمشان از فساد کمتر از دیگران است و جیب‌هایشان خالی است.
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/3916
کلیدواژه: فوتبال فساد تهران
اخبار مرتبط

نظرات شما