گزارش قم فردا از اجرای طرح محله محوری؛

مدیریت محلات با طرح محله اسلامی/افزایش طرح محله اسلامی تا ۳۰۰محله

طرح محله محوری که از ابتکار مسئولین قمی بود در دوران کرونا برای مدیریت رسیدگی های معیشتی و بهداشتی بسیار کمک کرد و امروز در شناسایی و رفع آسیب های اجتماعی بسیار تاثیر گذار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  طرح محلات اسلامی ابتکاری است که از سوی سپاه استان و با بهره‌گیری از توان و ظرفیت مردم اجرایی شده و تا امروز نیز موفقیت‌های خوبی به دست آورده است.
این طرح که تاکنون در بیشتر محلات استان اجرایی شده است در دوران کرونا بسیار مفید بود و این محله محوری توانست مدیریت برای کمک به نیازمندان و مردم را راحتر کند و امروز این طرح به محله اسلامی درحال اجرا می باشد.


وظیفه مدیرمحلات احصا مشکلات و معضلات است
از همین رو سردار محمدرضا موحد در گفتگو با خبرنگار  قم فردا با اشاره به مسئله محله اسلامی در قراگاه 19دی، اظهار داشت:  بعد از سخنان مقام معظم رهبری در جمع مردم قم در سالروز ۱۹ دی و ابراز نگرانی ایشان از وضعیت فرهنگی شهر قم، قرارگاه ۱۹ دی به‌منظور پیگیری مطالبات رهبر معظم انقلاب ایجاد شد.
وی عنوان کرد: بر اساس آماری که از کمیته امداد، بهزیستی، اطلاعات، ناجا و اطلاعاتی که خود سپاه داشت شروع به تقسیم بندی استان کردیم که در ابتدا استان  به 15محله تقسیم شد.
فرمانده سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم با اشاره به اینکه  در ابتدا بحث محله محوری را برای محله های آسیب پذیر قم شروع کردیم، گفت: با شیوع کرونا به این نتیجه رسیدیم که سیستم محله محوری سیستم خوبی است و با این طرح می توانیم محله ها را پشتیبانی کنیم.
وی اضافه کرد: در ابتدای شیوع کرونا که وضعیت خوب نبود این طرح بسیار به ما کمک کرد به همین دلیل محلات را به 52محله افزایش دادیم.
سردار موحد خاطرنشان کرد: مدتی با همین روند پیش رفتیم اما به دلیل اینکه حجم کار بالا بود و اندکی مدیریت سخت بود سعی کردیم بر اساس اطلاعات، محلات را افزایش دهیم.
وی ابراز داشت: در حال حاضر 115محله در استان روی نقشه مشخص شده است و مدیران خواهر و برادر هر محله هم منتصب شده اند.
فرمانده سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم تاکید کرد: ساختار و سازمان شورای محله مشخص شده است که وظیفه اصلی آنها مشخص کردن مشکلات، معضلات و آسیب های محله هم از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و در ادامه هم  کمک به حل مشکلات محلات با استفاده از ظرفیت تمام سازمان ها و نهاد های استان می باشد.در این زمینه هم سپاه استان قم در مسیر تسهیل گری مشکلات فعالیت هایی را انجام می دهد.
وی افزود: با توجه به وضعیت و مشکلات و معضلاتی که در هر محله وجود دارد هر چند پایگاه و یا هر یک پایگاه را یک محل قرار داده ایم. حال مدیر آن محله میتواند فرمانده پایگاه، امام جماعت محل و یا یک فرد معتمد در آن محل باشد.
سردار موحد افزود: سعی شده است با توجه به آسیب های اجتماعی مهمتر که به نوعی ریشه می باشد وارد عمل شویم. در برخی از محلات مهمترین آسیب طلاق می باشد و در محله ای دیگر اعتیاد؛ از همین رو با توجه به نوع آسیب وارد عمل می شویم.
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا تاکنون 20خانه اعتماد و 80 خانه سبز که در مباحث فرزندپروری، اخلاق و... فعال هستند را در محلات تشکیل داده ایم.
فرمانده سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) استان قم در خاتمه افزود: امیدواریم از ظرفیت دستگاه های دولتی هم در این موضوع استفاده کنیم.
 
اجرای طرح محله اسلامی در مناطق آسیب پذیر قم
همچنین سرهنگ کبیری در گفتگو باخبرنگار قم فردا با اشاره به اینکه این طرح از 3 سال قبل در  15 محله استان قم اجرایی شده و استان قم به عنوان استان الگو در اجرای این طرح شناخته می شود، اظهار داشت: امسال این طرح در 120 محله اجرایی شده است.
وی گفت : سعی شده  تا تمام بخش های استان شامل پردیسان و شهر ها و بخش های استان اجرایی شود و هدفگذاری اجرای این طرح در 300محله تا چند سال آینده است.
معاون هماهنگ کننده سپاه علی ابن ابیطالب قم اولویت اجرای این طرح را مشکلات معیشتی و آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت : در مرحله اول این طرح شامل اعتیاد ، طلاق و مشکلات اخلاقی و بزهکاری های اجتماعی است و در بلند مدت با کار های ایجابی به دنبال رواج سبک زندگی ایرانی-اسلامی هستیم.
وی گفت : هدف از اجرای این طرح این است که با شناخت ظرفیت ها و داشته های هر محله در بعد مادی و غیر مادی، مشارکت خود مردم را در حل مشکلات محل داشته باشیم.
معاون هماهنگ کننده سپاه با بیان اینکه بسیج در این طرح پیشران و پیش رونده محسوب می شود، افزود : طرح محله محوری یا محله اسلامی  شامل 2 بعد  درون یگانی و تشکیلاتی بسیج و بعد بیرونی نقش آفرینی محلات در کاهش مشکلات و آسیب های اجتماعی با ظرفیت ها و داشته های مادی و غیر مادی محلات است.انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/29871
اخبار مرتبط

نظرات شما