مدیرکل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان:

۳۶ هزار باشگاه ورزشی در کشور فعال است

مدیرکل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به فعالیت ۳۶ هزار باشگاه ورزشی در کشور، گفت: ۵۵ فدراسیون ورزشی دارای کمیته فرهنگی هستند که در هیات رئیسه فدراسیون حضور دارند و زیرمجموعه‌ای شامل ۲۰ هزار هیات ورزشی را مدیریت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حجت‌الاسلام علی احدی عصر جمعه در افتتاحیه دوره تربیت مربی منطقه‌ای که به میزبانی استان قم برگزار شد، افزود: هر مربی و باشگاهی که بخواهد مجوز بگیرد، بایستی دوره فرهنگی را بگذراند.

احدی ادامه داد: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، قم یکی از بهترین استان‌های ما در برگزار مرحله اول دوره تربیت مربیان بود.

وی سپس به جایگاه فرهنگ در ورزش اشاره کرد و افزود: طبق بسیاری از تعاریف، ورزش خود فرهنگ است تا جایی که برخی اوقات واجب شرعی نیز می‌شود.

حجت الاسلام احدی با بیان اینکه ورزش در دنیای امروز با مسایل گوناگونی مثل اقتصاد، سیاست، شهرت و غیره آغشته و آمیخته‌ شده است، اظهار کرد: این ابعاد مختلف و حواشی ورزش است که نیاز به فرهنگ را بیش از پیش برای ما الزام آور می کند و از همین رو بایستی برای آن برنامه مدونی داشته باشیم.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی یک‌ ساله در دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، گفت: در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ما ورزشکار را محور دیده ایم تا جایی که ورزشکار علاوه بر اینکه باید جسم را از آلودگی‌ها پاک کند باید مربی، محیط، هوادار، رسانه، بزرگان و چهره‌های ورزشی سالم داشته باشیم.

حجت الاسلام احدی با اشاره به این دوره ۲ روزه تربیت مربی منطقه ای، تصریح کرد: در این دوره قرار است نیروی انسانی مورد نیاز همه مولفات یاد شده را تربیت کند و برای مدیریت محیط‌های ورزشی و هواداران، تربیت و آموزش ورزشکاران، پیشگیری انحرافات نوجوانان ورزشکار و مسایلی از این دست نیز بایستی نیروهای لازم را تربیت کنیم که در درجه نخست خود ورزشی باشند و در گام بعدی، مورد پذیرش بالای جامعه ورزشکاران باشند.

وی با اشاره به برگزاری دوره اول تربیت مربیان فرهنگی، گفت: در مرحله گذشته در ۳۰ استان این دوره را برگزار کردیم و حدود ۶ هزار مربی نیز در این کلاس ها حضور داشتند.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه مربیان ویژه که می‌توانند تأثیرگذار باشند باید تفاوتی با دیگر مربیان داشته باشند، اظهار کرد: از ۶ هزار مربی حاضر، تعدادی را با روش‌های مختلف گزینش کردیم و همچنین از چند کانال دیگر مثل بسیج ورزشکاران، مدیران کل استان‌ها، انجمن ورزش طلاب استعلام گرفتیم.

وی یادآور شد: امیدوارم با همراهی شما و ارتباط مستمری که خواهیم داشت مسایل و نیازهای فرهنگی ورزش کشور را برطرف کنیم و مربیان فرهنگی بعد از این دوره‌ها تبدیل به مدرسان فرهنگی شوند.

استقرار گروه‌های فرهنگی مردمی در ۳۰۰ مجتمع فرهنگی در سطح کشور

مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش همچنین با اشاره به استقرار گروه‌های فرهنگی مردمی در ۳۰۰ مجتمع فرهنگی سطح کشور، گفت: امیدواریم در دوره‌های بعدی ضمن رفع نواقص و ایرادات، از حضور مربیان حاضر نیز تقدیر کنیم.

وی ادامه داد: از این‌ پس برخی از آموزش‌ها به‌ صورت مجازی ادامه خواهد یافت و افراد ضمن آموزش، مورد ارزیابی نیز قرار خواهند گرفت و پس از برگزاری دوره‌ها در پنج منطقه به سراغ دوره های ملی خواهیم رفت.

حجت الاسلام احدی ادامه داد: گروه‌های فرهنگی ورزشی مردمی قرار است با اقداماتی همچون فضاسازی و برنامه‌ریزی در حوزه کودک و نوجوان به رشد این مجموعه‌ها کمک کنند، همچنین تصمیماتی اتخاذ شده است تا با تخصیص امکانات و برخی خدمات رایگان از زحمات این عزیزان هم تقدیر شود.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: از این‌ پس هر استان بایستی یک سمن فرهنگی ورزشی داشته باشد تا به‌صورت شبکه‌ای جریان فرهنگی در حوزه ورزشی کشور تداوم داشته باشد.

معاون وزارت ورزش و جوانان: احترام لازمه آموزش فرهنگی است

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان نیز در این مراسم اظهار کرد: مربیان فرهنگی می‌بایست در آموزش افراد از نصیحت علنی پرهیز و احترام را لازمه آموزش فرهنگی بدانند.

سینا کلهر تصریح کرد: فرهنگ تشکر و قدردانی مهم است که حتی در عمیق‌ترین رفاقت‌ها مانند زن و شوهر نباید فراموش شود چرا که فرهنگ قدردانی از لازمه‌های زندگی امروزی است و تلاقی با سایر صفات ندارد و حتی در مواردی که اختلاف‌ نظر وجود داشته باشد، نباید بر روی ادب پا گذاشت.

کلهر با تقدیر از حضور مربیان در این دوره آموزشی، خاطرنشان کرد: از شما مربیان جهت حضور در این دوره که رنج سفر را به جان خریدید تقدیر می کنیم و اعلام می کنیم که ما در وهله اول باید به آنچه که آموزش می دهیم باید عمل کنیم و بعد به فکر آموزش دیگران باشیم که این مهم الزام اول برای یک مربی می‌باشد.

کلهر افزود: ما باید از پند و نصیحت علنی، به خصوص در حضور افراد بپرهیزیم چرا که این شیوه مورد زیان است و خیری برای ما در آن وجود نداشته است.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: امروز برای حل مسایلی همانند عفاف و حجاب نباید به سراغ روش های دیگر برویم بلکه با توجه به نوع موضوع، با ریشه یابی مناسب بایستی روش مناسب را برگزینیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم برگزاری این دوره‌ها زمینه‌ ساز انتشار یک جریان اخلاقی واقعی بشود و هرروز بهتر از دیروز آن را پیش ببریم.

نخستین دوره تربیت مربیان فرهنگی منطقه‌ای به میزبانی استان قم در روزهای ۲۱ لغایت ۲۲ اردیبهشت با حضور ۲۵۰ مربی برجسته فرهنگی منطقه از ۶ استان برگزار شد.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/42105
اخبار مرتبط

نظرات شما