مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم:

صدور مجوز ساخت‌وساز بدون نقشه مشکل‌ساز می‌شود

مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم گفت: واقعیت این است که صدور مجوز ساخت‌وساز بدون نقشه می‌تواند مشکل‌ساز شود، زیرا شهروند ممکن است گمان کند همین مجوز برای شروع فرایند ساخت کافی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا»
مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم گفت: واقعیت این است که صدور مجوز ساخت‌وساز بدون نقشه می‌تواند مشکل‌ساز شود، زیرا شهروند ممکن است گمان کند همین مجوز برای شروع فرایند ساخت کافی است.
به نقل از خبرگزاری تسنیم، مسعود میلانی با اشاره به اینکه در تمام کشورها اخذ مجوز ساخت‌وساز مستلزم طی‌کردن یک بازه زمانی منطقی است، گفت: اینکه بگوییم دوهفته‌ای مجوز ساخت‌وساز صادر می‌کنیم، اما تبعات ناشی از آن را مطرح نکنیم، به‌نوعی پاک‌کردن صورت‌مسئله است.
وی افزود: منظور از دومرحله‌ای کردن صدور مجوز ساخت‌وساز این است که در مرحله نخست بر اساس ضوابط طرح تفصیلی بدون نقشه پروانه صادر شود.
مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم خاطرنشان کرد: واقعیت این است که صدور مجوز ساخت‌وساز بدون نقشه می‌تواند مشکل‌ساز شود، زیرا شهروند ممکن است گمان کند همین مجوز برای شروع فرایند ساخت کافی است.
میلانی ادامه داد: حتی مشاهده شده در مواردی که نقشه معماری تهیه شود؛ اما نقشه سازه وجود نداشته باشد، پس از صدور پروانه مشکلاتی برای شهروند رخ خواهد داد.
وی تأکید کرد: مسئله فرایند ساخت‌وساز نباید نگاه سطحی داشت و گرفتار مانورهای تبلیغاتی شد، چراکه این مسئله با منافع، ایمنی و کیفیت زندگی شهروندان گره‌خورده است.
مدیرکل نظارت بر ضوابط شهرسازی شهرداری قم اضافه کرد: باید در نظر داشته باشیم، نیت از پروانه گرفتن اجرای ساخت‌وساز است و اگر قرار باشد پروانه ساختمانی دوهفته‌ای صادر شده و تنها سندی برای خریدوفروش باشد، نوعی تسهیل دلالی است.
میلانی گفت: اینکه مدرکی دست افراد می‌دهید که با این سود انباشته ایجاد می‌کنند، مشکلی از تولید مسکن حل نخواهد کرد؛ اگر ما مدافع ساخت‌وساز هستیم باید کاری کنیم که مجوز گرفتن بلافاصله منجر به ساخت شود.
وی با اشاره به اینکه در دومرحله‌ای کردن صدور پروانه وقفه فنی پیش می‌آید، افزود: اینکه ارتباط کاملی میان چهار مهندس در تخصص‌های موردنیاز ساخت‌وساز در جریان صدور پروانه وجود داشته باشد، مسئله مهمی است که از مشکلات بعدی پیشگیری می‌کند.
انتهای خبر /


http://qomefarda.ir/49599
اخبار مرتبط

نظرات شما