برخورد نامناسب جامعه با نابینایان و کم بینایان؛

معلولان حق زندگی دارند/شهر را برای معلولان و نابینایان مناسب سازی کنیم

نابینایان و کم بینایان هم عضوی از این جامعه هستند و حق دارند تا با عدالت از امکانات رفاهی، فرهنگی و اجتماعی در جامعه برخوردار باشند اما عدم مناسب سازی شهر و عدم ارائه خدمات مناسب مانع از این موضوع شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، صفحات تاریخ پر است از نابینایان و کم‌بینایانی که جوامع انسانی از ثمره وجود آنان بهره‌ها برده است. نام مخترعین، دانشمندان و شاعران همچون هلن کلر، خزائلی، فرزاد طیباتی و رودکی، شاعر پرآوازه ایران زمین و ... در لابه‌لای برگ‌های تاریخ به جاودانگی و عظمت می‌درخشند و خود الهام بخش ظرفیت‌های بزرگی هستند که می‌تواند در تمام دوران‌ها راهگشا باشد.
این نمونه ها نشان می دهد که باید جوامع به نوعی طراحی شود که این افراد هم بتوانند خدمات موردنیاز خودرا دریافت کنند. بایدتردد در شهر به گونه ای باشد که این افراد هم مانند دیگر شهروندان بتوانند به راحتی در شهر تردد کنند که این مسئله مستلزم مناسب سازی شهر و مبلمان شهری برای حضور این افراد در جامعه می باشد.

آخرین آمار از تعداد افراد دارای معلولیت نابینایی
در حال حاضر ۲۸۰ میلیون نفر در جهان دارای آسیب نابینایی هستند، یک پنجم این تعداد نابینا هستند. سازمان بهزیستی نیز در کشورمان به ۲۰۳ هزار فرد دارای معلولیت بینایی خدمت رسانی می‌کند که این تعداد حدود ۱۳ درصد کل معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی را تشکیل می‌دهد، از این تعداد ۱۳۰ هزار نفر مرد و ۷۳ هزار نفر زن هستند. همچنین حدود ۸۸ هزار نفر از آن‌ها را افرادی تشکیل می‌دهند که معلولیت بینایی شان بسیار شدید است.بیش از2هزار و579نفر نابینا و کم بینا قمی تحت پوشش بهزیستی هستند
با توجه به این موضوع محمدعلی مقدم‌خواه، معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی قم در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در  قم حدود ۲ هزار و ۵۷۹ نفر دارای معلولیت نابینایی و کم بینایی شناسایی شده اند و در این اداره کل دارای پرونده می‌باشند.
وی ادامه داد:‌ از این تعداد ۶۴۲ نفر دارای معلولیت خفیف، ۷۲۶ نفر دارای معلولیت متوسط، ۷۶۴ نفر دارای معلولیت شدید و ۴۴۷ نفر نیز دارای معلولیت نابینایی در سطح خیلی شدید هستند که از خدمات توانبخشی مستمر و موردی بهزیستی استان قم استفاده می‌کنند.
معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی قم با اشاره به خدمات موردی و توانبخشی ارائه شده به نابینایان قم گفت: یکهزار و ۱۰ خانواده نابینا از بهزیستی استان به صورت ماهیانه مستمری دریافت می‌نمایند.
نابینایان و یا افراد کم بینا که از مشکل آن‌ها تحت عنوان اختلال بینایی یاد می‌شود، در زندگی خود با چالش‌هایی در زمینه‌های متفاوت تحصیلی، شغلی و روابط روبرو هستند که گاها مانع از رشد و پیشرفت آن‌ها می‌شوند. ویژگی‌های عمومی نظیر عمر کوتاه‌تر، محدودیت‌های شغلی، تحصیلی، فقر اقتصادی و عدم مناسب‌سازی امکانات در جامعه از مشکلاتی هستند که این افراد در طول زندگی با آن روبرو هستند.
همین مسئله میطلبد که برای راحتی این افراد در جامعه، معابر و مکان هایی برای تردد این افراد پیش بینی شود تا آنها هم بتوانند به اندازه خود سهمی از زندگی در شهر را داشته باشند.

عدم مناسب سازی تردد در جامعه مهمترین مشکل روشندلان است
با توجه به این مسئله با سهیل معینی، مدیرعامل انجمن باور و تشکل های نابینایان و کم بینایان کشور در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: مهم‌ترین مشکلات افراد کم بینا و نابینا که اثر روزمره و سراسری در کشور دارد بحث عدم ایمنی تردد برای این افراد در محیط های شهری و روستایی است.
وی ادامه داد: اولین مسئله ای که این افراد را دائماً تحت فشار قرار می دهد موضوع عدم ایمنی محیط های شهری است. حضور و تردد در محیط های شهری پیش شرط هر گونه مشارکت و هرگونه استفاده این افراد از محیط های فرهنگی، آموزشی و... است پس این مسئله مشکل بزرگی است که این افراد به صورت روزمره از یک ناامنی روانی دائم و شدید در تردد رنج می برند و حوادث و سوانحی هم که در این موضوعات برای آن‌ها پیش می آید بسیار است.
مدیرعامل انجمن باور و تشکل های نابینایان و کم بینایان کشور عنوان داشت: مشکل بعدی نبود امکانات آموزشی مناسب چه در سطح آموزش عمومی و چه در سطح آموزش عالی است. واقعاً این افراد از عدالت برخورداری از امکانات محروم هستند.
وی خاطرنشان کرد: در کشور اصلاً وضعیت مطلوبی برای این دانش آموزان وجود ندارد، تعداد معلمین رابط بسیار کمتر از نیاز دانش آموزان است. وسایل کمک آموزشی واقعاً در مضیقه هستند به ویژه در زمینه فناوری های اطلاعاتی، تبلت ها و تجهیزات ویژه نابینایان و کم بینایان که در واقع این‌ها به حداقل ها دسترسی دارند.ضرورت مناسب‌سازی فضای شهر قم برای تردد نابینایان
همچنین روح الله امراللهی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم در گفتگو با خبرنگار قم  فردا، اظهار داشت: بحث مجموعه مناسب سازی در فضاهای پیاده رو، بوستان ها ، فضاهای عمومی شهر و مجموعه راه ها  به شکلی پیش بینی شود که امکان تردد نابینایان و دیگر معلولان جسمی روان تر شود.
وی ادامه داد:  اکثر خیابان های اصلی قم پیاده رو سازی شده است و در داخل پیاده رو ها هم مسیر ویژه برجسته در نظر گرفته شده تا شهروندان نابینا بتوانند از این مسیرها برای تردد آسان تر استفاده کنند.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم بیان داشت: در حد واسط بین دو پیاده رو در محل برخورد و اتصال یک کوچه به یک خیابان هم پیش بینی که شده سنگ فرش و آرام سازی می شود که هم خودروهایی که می خواهند وارد خیابان اصلی شوند و بالعکس سرعت خود را کاهش دهند هم شهروندان معلول و نابینا بتواند از آن فضا به آرامی عبور کند و با برجسته بودن آن فضا وضعیت برایش مشخص باشد.
عضو شورای اسلامی شهر قم عنوان داشت: در مقایسه با دیگر کلان شهرهای کشور وضعیت محیط شهری قم برای تردد نابینایان در حد میانگین قرار دارد و هنوز نیاز به کارهای بیشتری است.

قانون مناسب‌سازی معابر برای معلولان در قم درست اجرا نمی‌شود
مسعود میلانی با اشاره به‌ضرورت متناسب‌سازی طرح‌های عمرانی برای معلولان و افراد خاص افزود: مهندسان طراح و ناظر باید به مناسب‌سازی دقت کافی داشته باشند و از این مساله مهم به‌راحتی عبور نکنند.
همچنین ادامه داد: با وجود اینکه قانون مناسب‌سازی معابر برای معلولان از پشتوانه قانونی قدرتمندی برخوردار است اما در مرحله اجرا دچار مشکل است و به‌درستی به آن پرداخته نمی‌شود.

طبق آمار اعلام شده ۲۲ هزار و ۶۰۲ معلول جسمی حرکتی، ذهنی، بینایی، شنوایی،‌ بیماران اعصاب و روان مزمن در قم ساکن هستند که ۱۴ هزار و ۳۸۴ تَن مَرد و هشت هزار و ۲۱۸ تَن نیز زن هستند.
از همین رو با توجه به اینکه معلولین مخصوصا نابینایان و کم بینایان جزئی از جامعه هستند و در حال زندگی در کنار ما می باشند امیدواریم مسئولین با برنامه ریزی های مناسب و دقیق مشکلات این افراد در تردد، آموزش، تحصیل، دسترسی به امکانات مختلف را رفع کنند.انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/30637
اخبار مرتبط

نظرات شما