رهاسازی آب سد کمال خان به سمت ایران

معاون سفارت ایران در کابل از باز شدن دریچه‌های سد کمال‌خان توسط افغانستان و جاری شدن آب به سمت مرز‌های کشورمان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، سید حسن مرتضوی گفت: با رایزنی‌های ایران با افغانستان در سفر امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان به تهران و ادامه این مذاکرات با مقامات حکومت سرپرست در افغانستان، رهبران طالبان دستور بازگشایی دریچه‌های سد کمال‌خان را صادر و حدود دو ساعت پیش آب به سمت مرز‌های جمهوری اسلامی ایران رها شد.

معاون سفارت ایران در کابل ابراز امیدواری کرد که تا ظهر چهارشنبه آب به مرز‌های کشورمان برسد و مردم استان سیستان و بلوچستان از آن بهره‌مند شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان هم پیش‌بینی کرده با حجم آبی که به سمت ایران حرکت می‌کند بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت دیگر آب رهاسازی شده از سد کمال خان وارد خاک ایران شود.

براساس معاهده هیرمند، سهم ایران از آب رودخانه هیرمند معادل ۸۲۰ میلیون متر مکعب در سال و در حدود ۲۶ متر مکعب در ثانیه است که البته در ماه‌ها و فصول مختلف تفاوت می‌کند. از آنجا که این رودخانه از مناطق خشک و کم‌آب منطقه سیستان می‌گذرد برای جنوب شرقی کشور در بحث تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی مهم است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان از مسئولان طالبان برای رهاسازی آب سد کمال خان قدردانی کرد. کاظمی قمی در یک پیام صوتی گفت: از وفای به عهد مسئولان طالبان در رهاسازی حق‌آبه ایران و باز کردن دریچه‌های سد کمال خان قدردانی می‌کنم و امیدوارم شرایطی به وجود بیاید که افغانستان نیز شاهد شکوفایی و رشد شود.انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/30853
اخبار مرتبط

نظرات شما