قم فردا گزارش می دهد؛

رنگ و بوی امید در گردشگری قم

حضور گسترده زائران و مسافران در ایام تعطیلات عید فطر در قم باعث رونق مشاغل وابسته به این صنعت در این ایام شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بیش از دوسال بود که به علت کرونا صنعت گردشگری در کشور و از جمله قم دچار خسارت شدیدی شده بود به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم  در دوران کرونا ۲۰۰ هزار میلیارد ریال خسارت به حوزه گردشگری قم وارد شد و چهار هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی نیز به دلیل تعطیلی و موانعی که برای ورود مسافران بود، از بین رفت.

۳۶ هتل، ۲۶ هتل آپارتمان، ۷۴ مهمان ‌پذیر، ۱۰۸ خانه مسافر، ۵۹ واحد پذیرایی بین راهی، ۱۵ سفره‌خانه، ۲۶ مجتمع گردشگری و خدماتی، سه مرکز تفریحی و سرگرمی و ۲ مرکز نمونه گردشگری فعال نیز در استان وجود دارد که همگی تحت تاثیر شیوع کرونا داشتند و مشاغل این صنف دچار رکود شده بود.

اما با تزریق سراسری واکسن کرونا در اعیاد شعبانیه و عید نوروز سال جاری استان قم شاهد حضور مسافران زیادی بود ،تخت‌های اقامتی رسمی استان در نیمه اول نوروز ضریب اشغال بالای ۹۵ درصد و در نیمه دوم نوروز ضریب اشغال حدود ۶۰ درصدی را تجربه کرد، از ابتدای تعطیلات نوروزی تا سیزدهم فروردین ماه، ۹۱ هزار و ۵۸۸ نفر از اماکن تاریخی قم بازدید کرده‌اند که از این تعداد ۸۸ هزار و ۸۳۴ نفر بازدیدکننده داخلی و ۲ هزار و ۷۵۴ تن بازدیدکننده خارجی بوده‌اند.


همچنین در حال حاضر که تعطیلات عید فطر که با تعطیلات پایان هفته همزمان شد و استان قم به عنوان مقصد گردشگری مذهبی شاهد حضور زائران و مسافران زیادی است.


ابوالقاسم مقیمی معاون هماهنگی امور زائرین استاندار قم با اشاره به اینکه آمار مسافران ورودی به قم در تعطیلات عید فطر امسال نسبت به سال قبل، ۸۹ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ و قبل از دوران کرونا هم ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده‌است افزود: دراین راستا ۷۳ درصد از ظرفیت مجموعه اقامتی استان تکمیل شده‌است.

وی با اشاره بازدیدهای مشترک اداره‌کل تعزیرات، میراث فرهنگی و سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: دراین زمینه کنترل و نظارت خوبی بر قیمت‌ها صورت گرفت و با مشکلاتی که در ایام نوروز داشتیم، مواجه نشدیم.

معاون استاندار قم با بیان اینکه زائران و مسافران استان با مشکل‌ کمبود امکانات خدماتی و رفاهی دست به گریبان هستند، افزود: در مواقع پیک سفر، کمبود جدی پارکینگ را در اطراف مسجد جمکران داریم، همچنین در نقشه ترافیکی اطراف این مکان به شدت با مشکل روبه‌رو هستیم.

وی تصریح کرد:  علیرغم تلاش نیروهای پلیس راهنمایی رانندگی، متاسفانه زایران و مسافران در اوج ترافیک دچار مشکل می شوند. 

مشکل کمبود پارکینگ و خدمات رفاهی در ایام پیک مهمترین ضربه را بعد از ایام کرونا به صنعت گردشگری قم وارد می کند زیرا آنچه مشاهده می شود نشان از استقبال زائران و مسافران از قم به عنوان مقصد گردشگری دارد که ممکن است با مشاهده معضلات حل شدنی مانند پارکینگ و خدماتی رفاهی رفته رفته در سال های آینده و‌حتی سال جاری در ایام تعطیلات شاهد کاهش زائران و مسافران به قم باشیم.

استقبال گردشگران از ابتدای سال جاری امیدوار کننده بوده و می توان گفت وضعیت گردشگری قم بعد از دوسال از همه گیری کرونا امیدوار کننده است اما نگرانی از این بابت وجود دارد که مسیولان قم کمبود پارکینگ و دیگر خدمات رفاهی را همچنان حل نشده باقی بگذارند.


به گفته  علیرضا ارجمندی مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  واحدهای اقامتی رسمی استان قم در ایام عید سعید فطر ضریب اشغال ۷۳درصدی را تجربه کرد، که اتفاق بسیار امیدوار کننده در صنعت گردشگری است.


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم ادامه داد: از یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت ماه، ۹۹۶۳ مسافر در اقامتگاه‌های رسمی تحت نظارت اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان قم اقامت کردند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری نشان می‌دهد.

وی با بیان این که اماکن اقامتی استان با نهایت ظرفیت به زائران خدمات‌رسانی می‌کنند،گفت: در بازدید مشترک بازرسان اداره‌کل میراث‌‌فرهنگی و سازمان صنعت معدن و تجارت که به مناسبت عید سعید فطر از اماکن اقامتی و گردشگری قم انجام شد، نحوه خدمات‌رسانی به گردشگران و همشهریان مورد نظارت و ارزیابی قرار گرفت.

ارجمندی عنوان کرد: نظارت و بازرسی مستمر بر کیفیت و کمیت خدمات تاسیسات گردشگری استان قم تا پایان تعطیلات عیدسعید فطر به‌صورت ویژه ادامه خواهد داشت و با واحدهای متخلف برابر قانون برخورد خواهد شد.

گردشگری مذهبی،یکی از اولویت‌های مهم برای قم با توجه به زائرپذیری و حضور زائران از اقصی نقاط کشور است زیرساختهای گردشگری مذهبی قم،رو به پیشرفت است و باید امکانات قم به سمتی برود که همه اقشار از جمله اقشار با وضعیت درآمدی پایین نیز بتوانند از حضور در قم لذت ببرند.

روح الله امرالهی با بیان اینکه قم یکی از ۵ مقصد برتر حوزه زیارت و گردشگری کشور است، اضافه کرد: همچنین قم به خاطر قرارگیری در محور مواصلاتی بیش از ۱۷ استان کشور شاهد حضور میلیونی مسافران است و در این شرایط لازم است تا تسهیلاتی در حوزه اقامت ارائه شود تا ماندگاری این افراد در قم افزایش یابد.

به گفته وی، مجموعه مدیریت استان در توسعه مراکز اقامتی باید مسیری را دنبال کند تا تمام اقشار و گروه هایی که به این شهر سفر می کنند بتوانند در هر شرایط و تمکن مالی، در یکی از مراکز اقامتی اسکان پیدا کنند.

انتهای پیام/170


http://qomefarda.ir/33272
اخبار مرتبط

نظرات شما