آزادی خرمشهر نماد سربلندی ، غرور و مقاومت

آزادسازی خرمشهر در روز سوم خرداد ماه سال 1361 نماد سربلند، غرور، مقاومت و ایستادگی می باشد که زیر سایه ولایت و پیروی از ایشان به وقوع پیوست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  خرمشهر پس از 578 روز اشغال در عملیات الی بیت المقدس توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی شهید صیاد شیرازی و سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی به فرماندهی محسن رضایی در روز سوم خرداد سال 1361 آزاد شد.
عملیات آزاد سازی خرمشهر طی چهارم مرحله انجام شد یکی در مرحله چهارم که از روز اول تا چهارم خرداد ماه به طول انجامید خرمشهر آزاد شد.
ایران در جریان عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس که به آزادی خرمشهر انجامید ۶۰۰۰ شهید (۴۴۶۰ شهید سپاه و ۱۰۸۶ شهید ارتش) و ۲۴ هزار مجروح داد از طرفی در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند.
پس از آزاد سازی خرمشهر امام خمینی(ره) در ۳ خرداد ۱۳۶۱ به مناسبت آزادی خرمشهر پیامی خطاب به ملت ایران صادر کردو فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد».
آزادسازی خرمشهر از لحاظ نظامی نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته می‌شود. در ایران از این عملیات و این روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود و همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی سوم خرداد را در تقویم رسمی ایران به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی نامگذاری کرده‌است.
سوم خرداد در تاریخ کشورمان یکی از روزهایی است که بدرستی از آن به عنوان نماد سربلندی و غرور ملی یاد می‌شود؛ روزی که سالیان متمادی سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر نقل خواهد شد و آموزگار ارزش‌هایی چون ایمان، غیرت و ایثار برای جوانان این مرز و بوم خواهد بود.
امروز روز آزادی است؛ روز پیروزی؛ روز زندگی زیر پرچم حق و لوای اسلام و سایه ولایت فقیه می باشد. امروز، استکبار جهانی، مزدوران و گردن کشان تاریخ، خاطره تلخ شکست خود و پیروزی ایران علیه باطل را مرور می کنند. امروز جوانان سرافراز، با اراده و افتخارآفرین میهن، برگ های تاریخ با شکوه پدرانشان را ورق می زنند و با افتخار به این شکوهِ تاریخی، از اوج ایثار و میهن دوستی در خرداد 61 حرف می زنند.
روزی که خرمشهر پیروز شد و مثل همیشه ایرانی، غیرت خود را به جهانیان ثابت کرد و نشان داد که در برابر تجاوز، خاموش نیست؛ به ویژه جوانان که با دیدن فتنه انگیزی های غرب و شرق علیه میهن خود، چون همیشه هوشیار به پا خاستند و با مشت های گره کرده شعار می دادند: «ای رهبر آزاده، آماده ایم آماده».
اکنون گویا دشمن، واقعه 1361 را فراموش کرده و نقش ولایت فقیه را نادیده گرفته است. ولایت فقیه، همان عاملی بود که باعث شد خرمشهر در برابر دشمنِ تا دندان مسلح که با حمایت مستکبران و خونخواران آشنای جهان، چون امریکا و اسرائیل، قدرت یافته بود، ایستادگی کند و به ایران بازگردد. دشمن بعد از فتح خرمشهر فهمید که با جنگ نمی تواند، ملت ایران را شکست دهد.
فتح خرمشهر پیام مهمی ‌به جهانیان بود که ملت شریف و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آنگاه که پای دفاع از اسلام و ایران در میان باشد، استوارتر از همیشه و تا آخرین قطره خون در صحنه خواهند بود.
مردم ایران مخصوصا جوانان امروز هم همچون گذشته همیشه پای صحنه های مهم حضور دارند و با اقتدا به ولی فقیه خود رهبر معظم انقلاب از دین، نظام و کشور خوددر هر نقطه ای از دنیا دفاع می کنند.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/33707
اخبار مرتبط

نظرات شما