عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

طرح عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی از سطح دولت ها فراتر نخواهد رفت/عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی امنیت حکام عرب را تامین نخواهد کرد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بااشاره به اینکه تقویت و عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هیچ گاه امنیت حکام عرب و یا آن رژیم جعلی را تامین نخواهد کرد، گفت: طرح عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی از سطح دولت ها فراتر نخواهد رفت.

حجت الاسلام محمد ملک زاده در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به تلاش رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با دولت های عربی، اظهار داشت: اخبار مربوط به عادی سازی روابط دولت های عربی با رژیم صهیونیستی از سپتامبر ۲۰۲۰، زمانی که اسرائیل به توافقاتی برای عادی سازی روابط با امارات، بحرین، مراکش و سودان دست یافت و سپس مذاکراتی با سایر کشورهای بزرگ جهان اسلام مانند عربستان و اندونزی انجام داد، انتشار یافت.
وی ادامه داد: انتشار این اخبار گرچه به صورت ناگهانی اعلام شد، اما واقعیت این است که این اتفاق هرگز یک خبر غافلگیر کننده به شمار نمی‌رفت. زیرا رژیم صهیونیستی سال هاست که با دولت های عربی و اسلامی روابط غیررسمی داشته است و این دولتها گرچه به ظاهر از حمایت خود از ملت فلسطین سخن به میان می‌آوردند اما در خفا رابطه گسترده اقتصادی و سیاسی با رژیم اشغالگر قدس برقرار می‌نمودند.
عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم اضافه کرد: تنها اتفاقی که در سال های اخیر روی داده آشکار شدن برخی روابط سرّی و پنهانی است که دلایل متعددی در سطوح مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین المللی برای آن قابل اشاره است.
وی عنوان کرد: در سطح داخلی دلایل متعددی هم برای رژیم صهیونیستی و هم حاکمان عرب وجود دارد که آنها را به عادی سازی و تقویت روابط با یکدیگر سوق داده است. از یکسو رژیم اشغالگر قدس به لحاظ ساختاری و امنیتی در بحرانی‌ترین دوران حیات ننگین خود از زمان اشغال سرزمین فلسطین به سر می‌برد و از سوی دیگر حکام عرب به دنبال استحکام جایگاه خود از طریق جلب حمایت خارجی هستند.
حجت الاسلام ملک زاده افزود: آنان به اشتباه تصور می‌کنند با عادی سازی روابط با اسرائیل می‌توانند حمایت کامل آمریکا را برای تحکیم جایگاه متزلزل داخلی خود بدست آورند؛ بی آنکه بخواهند از سرنوشت دولت های متحد آمریکا در منطقه که آمریکا در موقع خطر آنها را به حال خود رها کرد، درس بگیرند.
وی تصریح کرد: در سطح منطقه‌ای آنچه رژیم صهیونیستی و حکام عرب را به عادی سازی روابط سوق داده است، ایجاد توازن در برابر ایران قدرتمند است که به اذعان کارشناسان نظامی و سیاسی هم اینک قدرت بزرگ منطقه‌ای به شمار می‌رود. این در حالی است که جمهوری اسلامی برخلاف تصور حکام عرب و تبلیغات مغرضانه غرب در ایجاد توهم ترس از ایران، جمهوری اسلامی تنها دوست قابل اطمینان برای کشورهای اسلامی به شمار می‌رود نه آمریکا و رژیم صهیونیستی.
این کارشناس مسائل سیاسی ابراز داشت: برای درک عمق دشمنی آمریکا و رژیم صهیونیستی با اعراب کافی است حکام عرب فقط به سخنان چندی پیش «ماتان کاهانا» معاون وزیر امور مذهبی رژیم موقت اسرائیل توجه کنند که می‌گوید: «اگر دکمه‌ای باشد که می‌شد آن را فشار داد و همه عرب ها را محو نمود، من آن دکمه را فشار می‌دادم»!
وی خاطرنشان کرد: در سطح بین المللی نیز قرار گرفتن در جبهه قدرت آمریکا برای دولت های ضعیف عرب حائز اهمیت است. آنان به جای جستجوی مبانی قدرت در میان ملت خویش، اشتباه دیگر حکام مستبد تاریخ معاصر مانند شاهان وابسته پهلوی در ایران را تکرار می کنند و بقاء خویش را در وابستگی به قدرت های خارجی جستجو می‌کنند. از سوی دیگر برای آمریکا نیز عادی‌سازی روابط در واقع تشکیل ائتلافی از متحدان به شمار می‌رود که زمینه تداوم و استحکام نقش منطقه‌ای این کشور را فراهم می‌کند.
حجت الاسلام ملک زاده ادامه داد: نکته قابل توجه در برقراری این رابطه متزلزل، برخلاف تصور عاملان روند عادی‌سازی، گسترش بحران و ناامنی و تشدید تنش‌ها در منطقه از جمله در داخل کشورهای عربی و سرزمین‌های اشغالی است که در نهایت سرنوشت شوم حکام عرب و تضعیف روزافزون دولت غاصب صهیونیستی را رقم خواهد زد.
وی بیان کرد: طرح پیش‌نویس قطعنامه ضد صهیونیستی روسیه در شورای امنیت در روزهای اخیر آن هم از سوی کشوری که همواره اسرائیل از حمایت آن در نهادهای بین المللی برخوردار بود یکی از نشانه‌های تشدید بحران برای رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: بنابراین تقویت و عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی هیچ گاه امنیت حکام عرب و یا آن رژیم جعلی را تامین نخواهد کرد بلکه به تشدید ناامنی در منطقه منجر شده و عمیق‌تر شدن شکاف میان دولت و مردم در کشورهای اسلامی را درپی خواهد داشت.
وی افزود: از این رو می‌توان نتیجه گرفت طرح عادی‌سازی روابط در خوش بینانه‌ترین حالت در همان سطح دولت‌‌ها باقی خواهد ماند و هرگز به سطح ملت‌‌ها نخواهد رسید؛ زیرا به تعبیر یکی از نویسندگان غربی: «مشکلی که پیش روی دولت‌های جهان عرب قرار دارد این است که مردم بسیاری از این کشورها هرگز از مساله فلسطین چشم‌پوشی نخواهند کرد».


انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/34406
اخبار مرتبط

نظرات شما