به بهانه هفته دولت؛

اخلاق مداری و روحیه جهادی، دو ویژگی اصلی نماینده عالی دولت در استان قم

در کنار روحیه اخلاق‌مداری می‌توان به روحیه جهادی وی نیز اشاره کرد، شاهچراغی چه زمانی که به‌عنوان فرمانده سپاه قم در خدمت نظام بود چه هم اکنون که استاندار استان قم است همواره سعی کرده در میدان عمل و خط مقدم خدمت کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، نزدیک 9 ماه از حضور محمدتقی شاهچراغی بر مسند استانداری قم می‌گذرد، در واقع استان قم جزء استان‌های آخری بود که نماینده دولت در آن انتخاب شد که شاید دلیل عمده آن هم مخالفت برخی افراد با حضور شاهچراغی در این سمت بود اما فارغ از این کش‌وقوس‌ها شاهچراغی در این مدت کارنامه نسبتاً موفقی داشته است.
در گام اول جابه‌جایی یا ابقای مدیران ارشد استان یکی از برنامه‌های وی بود به‌هرحال دولت فعلی از نظر دیدگاه‌ها و تفکرات مدیریتی 180 درجه با دولت‌های یازدهم و دوازدهم تفاوت داشت و این حق طبیعی دولت بود که مدیران هم سو با خودش را انتخاب کند.
در این میان در جابه‌جایی مدیران ما شاهد شتاب‌زدگی نبودیم به‌طوری‌که در بسیاری از نهادها مدیران با برنامه‌ای بر سرکار گمارده شدند که عملکرد چندماهه آن‌ها نیز قابل دفاع بوده است.
در واقع اخلاق مداری یکی از مؤلفه‌های شاهچراغی بوده که حتی در نشست خبری هفته دولت نیز یکی از معاونان وی به این موضوع اشاره کرد.
فارغ از وضعیتی که دولت چه در مرکز و چه در استان‌ها در سال آخر به لحاظ عملکرد داشت یکی از ویژگی‌های مدیران در کشور ما انتقاد از مدیران قبلی است به‌خصوص این که دولت دوازدهم تمایلی مسائل را به سیاست خارجی و رفع تحریم‌های ظالمانه مرتبط می‌دانست و عملاً کارها در انتظار مذاکرات هسته‌ای بود.
اما با وجود این عادت ناصواب بین مدیران کشور، استاندار قم هیچ‌گاه نخواسته با انتقاد از رویه مدیران گذشته از فشارها بر خود بکاهد یا این که مردم را مأیوس کند آن هم با علم به این موضوع که برخی از مدیران استان در ماه‌های آخر حرف‌شنوی چندانی از استاندار سابق نداشتند به‌طوری‌که در آخرین روز کاری بهرام سرمست در مسند استانداری قم این موضوع به‌صورت علنی مطرح شد.
این در حالی است که در کنار روحیه اخلاق مداری می‌توان به روحیه جهادی وی نیز اشاره کرد، شاهچراغی چه زمانی که به‌عنوان فرمانده سپاه قم در خدمت نظام بود چه هم اکنون که استاندار استان قم است همواره سعی کرده در میدان عمل و خط مقدم خدمت کند.
آن زمانی که فرمانده سپاه بود شخصاً از روستاها و مناطق سیل‌زده‌ای که خدمت‌رسانی به آن بر عهده سپاه قم بود، بازدید و پیگیری‌های لازم را انجام داد و یا در بین رزمندگان دلاور سپاه قم در مرزهای شمال غرب که در خط مقدم درگیری با اشرار بودند، حضور پیدا می‌کرد.
رویه و مشی وی با حضور در قامت استاندار نه‌تنها تغییر نکرد بلکه دوچندان شد و این مهم را می‌توان در برنامه‌ها و حضورهای میدانی وی مشاهده کرد.
در پایان باید به این مهم هم اشاره کرد که نقاط ضعف و کاستی‌هایی نیز در استانداری قم وجود دارد که باید در سال دوم دولت سیزدهم شاهچراغی در صدد برطرف‌کردن آن برآید چرا که عدم برطرف‌کردن این نقاط ضعف می‌تواند عملکرد و سابقه درخشان استاندار قم درگذشته را تحت شعاع قرار بدهد.

عباسعلی محمدی مطلع


انتهای پیام/http://qomefarda.ir/36023
اخبار مرتبط

نظرات شما