رئیس پلیس راهور استان قم در گفتگو با قم فردا خبر داد؛

۸ هزار موتورسیکلت توقیفی بلاتکلیف قم اسقاط می شود/ کاهش تصادفات منجر به فوت در قم

رئیس پلیس راهوراستان با اشاره به اینکه انواع طرح های ترخیص موتور سیکلت های توقیفی در پارکینگ ها اجرا شده است گفت:متاسفانه۸هزار موتورسیکلت توقیفی بلاتکلیف درپارکینگ ها وجوددارندکه مالکان آنهابرای ترخیص مراجعه نکردندوبه زودی این موتورسیکلت ها برای اسقاط به مزایده گذاشته شده واز چرخه ترافیک خارج میشوند

سرهنگ غلامرضا صدفی رئیس پلیس راهور استان قم در گفتگو با خبرنگارپایگاه خبری تحلیلی قم فردا،اظهار داشت: در راستای آموزش و کاهش تصادفات موتورسیکلت سواران طرح موتور یار در استان قم در حال انجام است.

وی گفت:  در دو ماه گذشته بیش از ۱۷۰۰ موتور سیکلت متخلف را توقیف موقت کردیم در سنوات گذشته موتورسیکلت های متخلف توقیف و به پارکینگ هدایت می شدند و در یک پروسه نسبتا طولانی راکبان موتورسیکلت های خود را رفع توقیف می کردند و گاها هم اصلا برای ترخیص مراجعه نمی کردند.

صدفی ادامه داد:  اما در توقیف موقت، راکبان موتورسیکلت که تخلف می کنند در محدوده میدانی که ماموران پلیس راهور مستقر هستند متوقف می شوند و یک آموزش مختصر و مفید در راستای اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی به آنها داده می شود و فیلم ها و تصاویری از تصادفات واقعی که موتور سواران با عدم رعایت قوانین به وجود آوردند برایشان به نمایش در می آید تا برایشان تلنگری باشد.

رئیس پلیس راهور استان قم افزود: در مرحله بعد از راکبان متخلف موتورسیکلت به عنوان موتوریار استفاده می شود که در این طرح راکبان موتور سیکلت کاور راهنمایی و رانندگی را به تن می کنند و یک تابلوی ایست نیز در اختیار آنها قرار داده می شود و مانند یک مامور راهنمایی و رانندگی از تخلف موتورسیکلت سواران جلوگیری و آنها را هدایت می کنند.

وی تصریح کرد: هدف پلیس راهور هرگز جریمه نبوده است خواست اول ما آسیب ندیدن جانی و مالی مردم است جان و سلامتی مردم خط قرمز ما است، ما نمی خواهیم خانواده ها داغدار عزیزانشان از جمله سرپرستان خانوار شوند زیرا آسیب دیدن و فون عزیز و سرپرست یک خانواده تبعات و آسیب های بلند مدتی برای خانواده و جامعه دارد.

صدفی خاطر نشان کرد: خوشبختانه از سال گذشته تصادفات منجر به فوت راکبان موتورسیکلت سیر نزولی داشته است و در پنج ماه نخست سال جاری کاهش نسبی تصادفات منجر به فوت را داشتیم اما هدف ما این است همین تعداد نیز فوت راکبان موتورسیکلت را شاهد نباشیم در این زمینه از اهالی رسانه درخواست داریم در فضای رسانه ای و مجازی فرهنگ سازی داشته باشند و به پلیس راهور در این زمینه کمک کنند.

رئیس پلیس راهور استان قم گفت: نزدیک به سه سال که انواع طرح های ویژه را برای ترخیص موتور سیکلت های توقیفی اجرا می کنیم تا صاحبان آنها برای ترخیص موتورسیکلت ها مراجعه کنند، از جمله اینکه برای ترخیص گواهینامه و بیمه نامه حذف شده است، خلافی ها اقساطی کردیم ، هزینه پارکینگ را  بر اساس مصوبه اساس مصوبه هیئت دولت در سال ۹۵ محاسبه می کنیم، حتی فرمانده انتظامی استان از حق بنیاد تعاون ناجا هم می گذرد و اعلام می کند که هزینه پارکینگ دریافت نشود فقط مالکان موتور سیکلت های خود را ترخیص کنند.

وی بیان داشت: اما متاسفانه در این زمینه آنچه انتظار داشتیم انجام نشد و بارها از طریق رسانه ها و فضای مجازی و نصب بنر در سطح شهر فراخوان های مختلف برای ترخیص موتور سیکلت ها منتشر کردیم و در حال حاضر بیش از ۸ هزار موتورسیکلت توقیفی بلاتکلیف در پارکینگ های راهور توقیف هستند که سال هاست صاحبان آنها برای ترخیص مراجعه نکردند.

صدفی عنوان داشت: با توجه به این موضوع آخرین تصمیمات گرفته شده برای تعیین تکلیف این موتور سیکلت ها این است که این تحویل مراکز اسقاط می شود و کلا از چرخه ترافیک خارج می شوند کارهای اولیه مزایده این موتورسیکلت های بلاتکلیف انجام شده و دستور مقام قضایی را نیز دریافت کردیم .

انتهای پیام/۱۷۰


http://qomefarda.ir/36276
اخبار مرتبط

نظرات شما