قالیباف: روابط با کشورهای اسلامی سیاست قطعی و دائمی ماست/ بوغالی: حضور ایران، به اجلاس PUIC ارزش ویژه‌ای بخشید

رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس ملی مردم الجزایر با اشاره به لزوم گسترش همکاری‌ها و مراودات 2 کشور به حوزه همکاری‌های اقتصادی و تجاری، بر تشکیل و فعال شدن گروه‌های دوستی پارلمانی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، در حاشیه برگزاری هفدهمین اجلاس اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی که در الجزیره پایتخت الجزائر برگزار شد، با ابراهیم بوغالی رئیس مجلس ملی مردمی الجزائر دیدار و گفت و گو کرد.

قالیباف در این دیدار با بیان اینکه رهبری جمهوری اسلامی ایران بر برقراری روابط میان ایران و سایر کشورهای اسلامی بسیار تأکید دارند و این از سیاست های قطعی و دائمی ما است، گفت: طبیعتا بر اساس این سیاست، نگاه دولت سیزدهم و مجلس یازدهم به کشور الجزایر و مردم آن بسیار ویژه و نگاهی انقلابی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به نقش کلیدی مجلس در جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: دولت و مجلس دو کشور الجزایر و ایران  باید طراحی جدید و مشخصی برای روابط دوجانبه و توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور داشته باشند که یکی از راهکارهای آن تلاش برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در زمان کوتاه و در سطح عالی و تسریع در رفت و آمدهای گروه‌های دوستی پارلمانی طرفین است.

وی در ادامه خطاب به همتای خود با اشاره به برگزاری نمایشگاه اقتصادی که قرار است خرداد ماه در الجزائر برگزار شود، اظهار کرد: پیش از برگزاری این نمایشگاه باید جلساتی در سطح پارلمانی برگزار شود تا مقدمه‌ای برای حضور ایران در این رویداد باشد لذا ما این آمادگی را داریم که در اولین فرصت از گروه دوستی پارلمانی الجزایر و ایران در کشورمان استقبال کنیم و البته از حضور شما نیز خوشحال می‌شویم که گام رو به جلویی در راستای تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی خواهد بود.

 قالیباف در ادامه با بیان این که در حال حاضر حجم گسترده ای از تبادلات تجاری با عمان، امارات، ترکیه، قطر، عراق، پاکستان، آذربایجان، روسیه و چین داریم و تراز اقتصادی ما با این کشورها بیش از 80 میلیارد دلار است افزود: در این میان مراودات تجاری بین ایران و الجزایر تنها صد میلیون دلار است که قابل قبول نیست.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران می تواند در حوزه فولاد و مصالح ساختمانی که مورد نیاز الجزائر و کشورهای همسایه الجزائر است، صادرات داشته باشد، عنوان کرد: ما می توانیم مسیر حمل و نقل دریایی ثابتی با کشور شما داشته باشیم که این موضوع می‌تواند تسهیل کننده تجارت ایران با آفریقا باشد.

وی افزود: همچنین دو کشور این امکان را دارند در حوزه مسائل دانش بنیان و زیرساخت‌ها، ارتباطات جدی داشته باشند به‌خصوص در حوزه مسائل دانش بنیان در حوزه پزشکی، سلامت، فنی و تکنولوژی که جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های چشمگیری داشته، ضمن اینکه می‌توانیم در حوزه مطالعات انرژی به خصوص نفت و گاز همکاری کنیم.

 قالیباف ادامه داد: از سوی دیگر در حوزه خدمات مهندسی و زیرساختی نیز می توانیم دانش و خدمات خود را به الجزائر منتقل کرده و در مقابل از آنجایی که نیازمند فسفات هستیم و کشور شما که در این حوزه غنی است می تواند صادرکننده این محصول به کشور ما باشد از این رو زمینه برای تبادلات تجاری فراهم است.

وی در ادامه با ورود به مباحث حوزه روابط منطقه ای و بین المللی، با بیان این که بی شک موضوع اول ما موضوع فلسطین است  افزود: رژیم صهیونیستی زبانی جز زبان قدرت را نمی فهمد و حتما باید با او برخورد شود تا دست از تجاوز به خاک کشورهای اسلامی و مسلمانان بردارد.

رئیس مجلس ملی مردمی الجزائر: قدرت کشورهای اسلامی از طریق تقویت حوزه اقتصاد حاصل می‌شود

به گزارش فارس، ابراهیم بوغالی نیز در این دیدار خطاب به قالیباف با بیان اینکه حضور شما به این اجلاس ارزش ویژه ای بخشیده است، گفت: ایران والجزایر اشتراکات زیادی با هم دارند اما علیرغم امکانات و ظرفیت های موجود میان دو کشور هنوز به سطح قابل رضایتی از روابط نرسیده ایم که امیدوریم با تعاملات ویژه، روابط خود را به سطح اعلی برسانیم.

رئیس مجلس ملی مردمی الجزائر در ادامه با تأکید بر اینکه کشورهای اسلامی باید با هم همکاری داشته و اقتصاد یکدیگر را تقویت کنند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در بخش های زیادی پیشرو است. همینطور معتقدم که برخی کشورهای محوری در جهان اسلام حاضر هستند نقش راهبری را میان کشورهای اسلامی ایفا کنند که از جمله آن ایران و الجزایر است که وزنه سنگینی میان کشورهای اسلامی به حساب می آیند، جایگاه ویژه‌ای داشته و می‌توانند نقش مهمی داشته باشند و تصویر درستی از دین اسلام که دین حق و اعتدال است به نمایش بگذارند.

وی در ادامه با بیان اینکه الجزایر به دفاع خود از آرمان فلسطین ادامه می دهد تا زمانی که مردم این کشور به تمامی حقوقی که از آنها سلب شده دست پیدا کرده و خاک آنها به مالکان اصلی آن، باز گردد، اظهار داشت: دغدغه دیگر ما ایجاد اتحاد میان گروه‌های فلسطینی است که برای دفاع از آرمان‌های فلسطین، انگیزه قوی به ما می دهد. ما با حمایت از فلسطین، عضویت دائم این کشور در سازمان ملل را نیز مورد حمایت قرار می‌دهیم.

رئیس مجلس ملی الجزائر با اشاره به تبادلات تجاری و سطح آن میان دو کشور عنوان کرد: با توجه به امکانات موجود میان دو کشور باید سطح روابط را افزایش دهیم چرا که این سطح متناسب با ظرفیت های الجزائر و ایران نیست و با آن همخوانی ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه عادی سازی روابط برخی کشورهای اسلامی با اسرائیل شانه خالی کردن از حمایت از فلسطین است، تأکید کرد: هر کشور اسلامی که این اقدام را انجام دهد به طور مستقیم به فلسطین ضربه می زند در حالی که ما باید آنها را برای مبارزه با اسرائیل تقویت کنیم. آرمان فلسطین شرف و افتخار هر مسلمانی بوده و هیچ مسلمانی نباید حاضر به از دست دادن شرف و افتخار خود شود.

بوغالی اضافه کرد: در خصوص کشورهای اسلامی و قدرت آنها باید گفت، قدرت از طریق تقویت حوزه اقتصاد به دست می آید و اگر اقتصاد کشورهای اسلامی تقویت شود می توان تصمیمات حاکمیتی قوی نیز در تمامی زمینه ها گرفت پس باید این حوزه را تقویت کنیم.

رئیس مجلس ملی مردمی الجزائر افزود: رویکرد جدی ما نسبت به مسأله اقتصاد، تکیه بر امکانات و ظرفیت های درونی و کاهش واردات است ضمن اینکه می خواهیم با کسانی قرارداد ببندیم که اصل برد-برد در آن رعایت شود و نه استعمارگرانی که قصد داشتند بر اقتصاد الجزائر مسلط شوند.

بوغالی در ادامه با اشاره به قرار گرفتن مقر اتحادیه PUIC در تهران، اظهار کرد: برای تحکیم روابط و استفاده از تجارب کشورهای حاضر در اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی، این فرصت وجود دارد.انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/39714
اخبار مرتبط

نظرات شما