سخنگوی سازمان آتش نشانی قم در گفتگو با قم فردا:

قم رتبه دوم فوتی های چهارشنبه‌سوری/ به خودروهای امدادی حمله نکنید!

سخنگوی سازمان آتش نشانی قم با اشاره به اینکه یک دهه در حوادث چهارشنبه سوری فوتی نداشت گفت: متأسفانه سال گذشته قم رتبه دوم فوتی های چهارشنبه آخر سال را کسب کرد که جای نگرانی دارد.

حمید کریمی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اظهار داشت: یک دهه آمار فوتی در ایام چهارشنبه سوری صفر بود اما در ایام متأسفانه در حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته ۴ نفر از شهروندان قم فوت کردند.

وی ادامه داد: یک جوان ۱۹ ساله، یک جوان ۲۰ ساله، یک نوجوان ۱۳ ساله و یک خانم جوان ۱۹ ساله سال گذشته در این حوادث کشته شدند و ۴۰ مصدوم در عملیات‌های اعزامی نیروهای عملیاتی سازمان آتش‌نشانی و اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان اعزام شدند.

کریمی خاطر نشان کرد: قم رتبه دوم آمار فوتی های چهارشنبه سوری سال گذشته را کسب کرد که جای نگرانی دارد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم تأکید کرد: از شهروندان و والدین تقاضا می‌کنیم در روزهای منتهی به چهارشنبه آخر سال نظارت کامل نسبت به رفت و آمد فرزندان خود داشته باشند، و حتی المقدور خودشان فرزندان دانش آموز را تا مدرسه مشایعت کنند زیرا ممکن است افراد سودجو در مسیرهای منتهی به مدارس حضور داشته باشند و مواد محترقه دست ساز و صنعتی را به فروش برسانند که باعث به خطر افتادن جان آنها می شود.


وی تصریح کرد: مواد محترقه دست ساز هر لحظه امکان در انفجار در حین ساخت و حمل  به علت گرمای بدن انسان در جیب، کیف و در دست را دارد که جوانان از این مسئله نا آگاه هستند و تصور می‌کنند فقط با پرتاب این مواد منفجر می شوند.

کریمی عنوان داشت: سال گذشته در یکی از حوادث در حین ساخت این مواد محترقه یک منزل مسکونی منفجر شد دو طبقه ساختمان و ساختمان‌های مجاور به طور کامل تخریب شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم اضافه کرد: یک خانم باردار در یکی از طبقات این منزل سکونت داشت و اطلاعی از کار همسایه نداشت به شدت آسیب دید و همکاران من به سختی توانستند این بانو را از زیر آوار خارج کنند.

وی گفت: یک خانم ۱۹ ساله در جیب مانتوی خود این مواد محترقه را حمل می کرد که بر اثر افتادن مواد داخل ماشین انفجار صورت گرفت و این خانم فوت کرد.

کریمی افزود: مجددا از والدین درخواست می‌کنم ترددهای درون شهری را کاهش دهند و اگر کار ضروری ندارند داخل منزل بمانند، اگر بنا بر ضرورت نیاز به تردد داخل شهر داشتند حتما شیشه‌های خودرو را بالا نگه دارند، و‌ هنگام توقف خودروها را داخل پارکینگ پارک کنند.

روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم تصریح کرد: منازلی که پنجره‌های رو به بیرون دارند حتما پنجره‌ها را بسته نگه دارند، از دپوی لوازم مستعمل از قبیل مبل، کمد، میز و صندلی که در پایان سال بیرون از گذاشته می‌شود خودداری شود زیرا افراد سودجو این لوازم مستعمل را برای ایجاد آتش‌های گسترده و سنگین در معابر عمومی شهر جمع آوری می‌کنند.

کریمی بیان داشت: اگر در این ایام حادثه‌ای پیش آمد حتما با سامانه ۱۲۵ تماس بگیرید و آدرس را با دقت از خیابان اصلی به فرعی به همکاران من اطلاع دهید.

وی گفت: سال گذشته ۶۴ عملیات در پیک زمانی ساعت ۱۷ تا ۲ بامداد انجام دادیم و برخی از عملیات‌ها را موفق نشدیم حضور پیدا کنیم زیرا برخی از جوانان به علت خوشحالی‌های کاذب لحظه‌ای با پرتاب مواد محترقه و منفجره به اجازه ورود خودروهای عملیاتی را برای اطفاء حریق ندادند و باعث آسیب به خودروهای عملیاتی آتش نشانی شدند و ۵ خودرو آتش نشانی قم به شدت آسیب دید و ۵نفر از ماموران آتش‌نشانی بر اثر پرتاب مواد محترقه و شکستن شیشه از ناحیه صورت آسیب دیدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم اظهار داشت: وقتی یکی از خودروهای عملیاتی از چرخه عملیات خارج شود قطعاً قسمتی از شهر دچار مشکلات امداد رسانی می شود از جوانان خواهش می‌کنم با ماموران آتش‌نشانی همکاری لازم را داشته باشند اگر حریق و حادثه ای ایجاد شده اجازه دهند آتش‌نشانان حادثه را کنترل کنند.

کریمی در پایان گفت: از مردم می خواهم دعای گوی ماموران آتش‌نشانی باشند ان شاالله پایان سال بی خطر و آغاز سال شادی برای همه مردم رقم بخورد.

گفتگو از مرضیه مهدیلو

انتهای پیام/۱۷۰


http://qomefarda.ir/40792
اخبار مرتبط

نظرات شما