دبیر چهارمین دوره جشنواره ملی مهدویت:

ارسال بیش از ۸ هزار اثر به چهارمین جشنواره ملی مهدویت

دبیر چهارمین دوره جشنواره ملی مهدویت ارسال ۸ هزار و ۳۴۴ اثر در ۴ بخش به دبیرخانه جشنواره امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، علی حسینی در با اشاره به برپایی آیین اختتامیه این دوره از جشنواره در استان قم، بیان کرد: چهارمین دوره جشنواره ملی و دانشجویی مهدویت با محوریت «گفتمان‌سازی مهدویت باتکیه‌بر مفهوم انتظار» در چهار بخش هنر و رسانه، ادبی، ایده‌پردازی و نوآوری و کتاب‌خوانی برگزار شد.

وی از ارسال ۸ هزار و ۳۴۴ اثر در ۴ بخش به دبیرخانه جشنواره امسال خبر داد و افزود: بخش‌های ادبی در دو قالب متن ادبی و شعر، رسانه در قالب‌های تیتر، مصاحبه، یادداشت و گزارش، عکاسی در قالب‌های دوربین حرفه‌ای و تلفن همراه، نوآوری و ایده‌پردازی و کتاب‌خوانی بخش‌های جشنواره به شمار می‌روند، از بین آثار ارسالی به این بخش‌ها، ۱۶ اثر برگزیده و ۱۷ نفر شایسته تقدیر شدند.
حسینی اظهار کرد: در این دوره از جشنواره، کتاب «قیام و انقلاب حضرت مهدی (عج)» اثر ارزشمند شهید مرتضی مطهری به‌عنوان کتاب اصلی بخش کتاب‌خوانی به دبیری مهدی توکلیان معرفی شد همچنین در این بخش که به‌صورت مجازی از طریق سایت ارتکاب، سایت جشنواره مهدویت و پیام‌رسان ایتا برگزار شد ۱۰ نفر از سراسر کشور برگزیده شدند.
وی با اشاره به اقدامات شاخص در این بخش، اظهار کرد: برگزاری نشست‌های تخصصی، نقد و بررسی تازه‌های نشر در حوزه مهدویت با همکاری نهادهای علمی از جمله بنیاد نخبگان، اداره کل کتابخانه‌ها و جامعه الزهرا (س) از این اقدامات به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰۰ اثر در بخش رسانه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از بین آنان ۸ اثر برگزیده و شایسته تقدیر شدند، بیان کرد: فخرالدین یوسف‌پور دبیر بخش رسانه و سید میلاد اوصیا، معصومه صبور و فخرالدین یوسف‌پور داوران این بخش بودند، همچنین در بخش‌های تیتر، مصاحبه و گزارش هرکدام یک نفر به‌عنوان برگزیده و در بخش مصاحبه ۲ نفر شایسته تقدیر، ۲ در بخش گزارش نفر شایسته تقدیر و در بخش یادداشت یک نفر شایسته تقدیر شدند.
داور بخش ایده‌پردازی جشنواره ملی مهدویت با بیان اینکه بخش ایده‌پردازی باهدف تبلیغ و ترویج فرهنگ متعالی مهدویت به دبیری یاسر شریفی، مدیر مرکز شتاب‌دهی جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، افزود: حدود ۳۰۰ اثر به دبیرخانه این بخش ارسال شد و حسین شیرازی و دکتر یاسر شریفی دیگر داوران این بخش، یک اثر را به‌عنوان برگزیده انتخاب کردند.
وی با اشاره به مشارکت بیش از ۴ هزار دانشجو در دوره‌های آموزشی مختلف که به‌صورت رایگان در حاشیه این جشنواره برگزار شد، تصریح کرد: برگزاری دوره‌های ایده‌پردازی و آشنایی با صنایع نرم و فرهنگی ویژه دانشجویان به‌صورت رایگان از اقدامات شاخص این بخش به شمار می‌رود.
حسینی با اشاره به ارسال بیش از ۸۰۰ اثر به بخش ادبی این دوره از جشنواره، بیان کرد: یک نفر در بخش متن ادبی برگزیده، ۲ نفر در بخش متن ادبی و ۴ نفر در بخش شعر، شایسته تقدیر شدند، داوری این بخش برعهده استاد محمدعلی مجاهدی، حسین محمدی مبارز، محسن قاسمی و مهدی قاسمی بود.
وی با بیان اینکه غفاری، شاعر جوان استان قم دبیری این بخش را برعهده داشت، تصریح کرد: برگزاری نشست‌های نقد ادبی در دانشگاه‌ها و «شب‌شعر مهدوی» از اقدامات شاخص این بخش به شمار می‌رود.
حسینی با بیان اینکه سیدعباسی میرهاشمی، امیرعلی جوادیان و حجت‌الله عطایی داوران و ابراهیم سلیمانی، دبیر بخش عکس جشنواره بودند، اظهار کرد: بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ اثر به این بخش ارسال شده است که از بین این آثار، یک نفر در بخش دوربین حرفه‌ای، برگزیده و ۲ نفر در بخش دوربین حرفه‌ای، یک نفر در بخش تلفن همراه و ۳ نفر در فتوماراتن مهدوی شایسته تقدیر شدند.
دبیر چهارمین دوره جشنواره ملی دانشجویی مهدویت از چاپ و انتشار اولین کتاب مجموعه عکس مهدوی کشور در این دوره از جشنواره خبر داد و  تصریح کرد: برگزاری دوره‌های مختلف عکاسی رایگان ویژه دانشجویان استان (فتوواک)، برگزاری اولین فتوماراتن مهدوی کشور و مشارکت هنرمندان از ۲۳ استان کشور از اقدامات شاخص بخش عکس جشنواره ملی مهدویت به شمار می‌رود.
وی در پایان گفت: آیین اختتامیه چهارمین دوره جشنواره ملی «مهدویت» روز دوشنبه، هشتم خردادماه از ساعت ۱۰ در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار می‌شود و سخنرانان مراسم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری هستند.
یادآور می‌شود، شعرخوانی سید احمد علوی، مداحی جواد هاشمی، رونمایی از کتاب مجموعه عکس مهدوی، آیین تجلیل از برگزیدگان چهارمین دوره جشنواره ملی مهدویت و قرعه‌کشی کمک‌هزینه سفرهای زیارتی از دیگر برنامه‌های این اختتامیه است.
 انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/42579
اخبار مرتبط

نظرات شما