امام‌جمعه قم:

کسانی تلاش می‌کنند امام خمینی فراموش شود

امام‌جمعه قم با بیان اینکه اندیشه امام خمینی تأثیر شگرفت در جهان داشت گفت:  کسانی تلاش می‌کنند این تاریخ پر افتخار به فراموشی سپرده شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نمازجمعه که در مصلای قدس قم برگزار شد ضمن تسلیت ایام رحلت امام خمینی (ره) اظهار داشت: از جمله اصول مهم در رشد و شکوفایی ملت توجه به گذشته تاریخی اسلام و انقلاب اسلامی است، مستعمران تلاش کردند که تاریخ را بر اساس نظرات خودشان بیان کنند حتی تاریخ علم را طوری نوشتند که گویی چند قرن تمدن اسلامی نبوده است در حالی تمدن اسلامی نقش وسیع در علم و تمدن بشری داشت، حتی تمدن‌های غیرغربی را نادیده می‌گیرند این اصل توسط غرب دنبال می‌شود که نوابغ ملت‌ها از ذهن نسل جدید برداشته شود.
وی بیان داشت: مسلمانان به طور عام و ایرانیان به طور ویژه در پیشبرد علم و فِرق و مذاهب نقش مؤثری و تأثیرگذاری داشتند مستعمران تلاش می‌کنند این افتخارات از حافظه تاریخی پاک شود و شکوه و عظمت انقلاب اسلامی به فراموشی سپرده شود و با بزرگ‌نمایی برخی از ضعف‌ها و مشکلات تلاش می‌کنند نسل جوان در دانشگاه، مدرسه، کف جامعه و محیط کار آرام‌آرام آشنایی تاریخی خود را از دست دهد و مفاخر خود را فراموش کند وظیفه دستگاه فرهنگی این است که جوانان را با این افتخارات آشنا کنند تا به گذشته تاریخی خود حساس باشند.
امام‌جمعه ادامه داد: در عصر ما و در نیم‌قرن اخیر امام خمینی (ره) یک رهبر بزرگ، یک انسان راهبردی و یک راهبری که در جهان تأثیر شگرفی داشت به شمار می‌آید در این ایام تلاش کنیم نسل جوان ما با این خورشید تابناک آشنا شوند، مردی که از قم برخواست و یک رژیم منحوس را بیرون کرد و جهان را بر اساس یک اندیشه جدید بنا نهاد کسانی تلاش می‌کنند این تاریخ پر افتخار به فراموشی سپرده شود.
اعرافی افزود: مانند امام خمینی (ره) نمی‌شود پیدا کرد که در تاریک‌ترین دوران کشور ما پرچم نوینی را بر افراشت و گفتمان جدیدی برای امت اسلامی و جهان معاصر مطرح کرد.
امام‌جمعه قم افزود: اگر این شکوه و عظمت امام خمینی (ره) در این نیم‌قرن اخیر را برجسته کنیم جوانان ایران و جهان به امام عشق می‌ورزند همان‌طور که اکنون عشق می‌ورزند.
وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) داری ابعاد زیادی بود افزود: بعد علمی ایشان بسیار برجسته است ایشان یک‌عالم، فقیه فیلسوف، حکیم  بودند و به‌تنهایی به‌اندازه چند متفکر حوزه از علم و دانش برخوردار بود، در حوزه اخلاق و عرفان در رتبه یک در قرن معاصر قرار دارد و در بسیاری از علوم صاحب مکتب بود از جمله در فقه و اخلاق فیلسوفی بسیار برجسته علوم اسلامی بود.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور اضافه کرد: همچنین بُعد اخلاقی امام بسیار برجسته است که شایسته الگوبرداری است ایشان مجسمه اخلاق و زهد بودند و ریاست گریز بودند، امامی که عالم را تکان دارد دارای چنین روحیه‌ای بود اگر رهبر سیاسی نبودند همین بعد اخلاقی ایشان را در قله قرار می‌داد.
اعرافی با بیان اینکه بعد هنری و مهارتی امام نیز برجسته بود گفت: ایشان خطیب و سخنران بودند اهل ادب و شعر بودند و هنر راهبری و مدیریت داشتند، جوانان سخنرانی‌های امام در فیضیه و مسجد اعظم  را گوش کنند تا با توانایی هنری ایشان که همه را تکان می‌داد آشنا شوند این عمق نفوذ هنر ارتباطی امام بود.
اعرافی تصریح کرد: بعد اجتماعی و سیاسی امام نیز شاخص است و در آن دوران یگانه‌ای بود که در قم نشسته بود؛ اما پنجره‌های ذهن او به آفاق سیاست جهان گشوده شد و شناخت عمیق از مسائل سیاسی و امور بین‌المللی داشتند همچنین شناخت ایشان از مردم و علایق مردم  عمیق بود و دارای اندیشه منسجم سیاسی بودند، امام خمینی مثل خورشید، روشنی می‌بخشید.
امام‌جمعه قم عنوان داشت: رحلت امام خمینی (ره) جان‌گداز بود؛ اما انتخاب  مقام معظم رهبری بسیار شایسته بود و در طول این دوران مدیریت بی‌نظیر ایشان را مشاهده کردیم.
وی ضمن گرامیداشت شهدای ۱۵ خرداد اضافه کرد: ارزش کارها آنگاه که در نقطه حساس باشد مضاعف می‌شود آنان که در غربت اسلام آمدند با آنها که بعداً آمدند فرق دارد در مورد شهدای ۱۵ خرداد این نکات مطرح است زمانی که دین اسلام بی یارویاور بود مردم قم، پیشوا و ورامین پیش‌گام شدند شهدای ۱۵ خرداد پیش‌گامان هستند و شجاعان بی‌نظیر تاریخ ایران هستند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: ۱۵ خرداد وقتی درخشید که همه تحلیل‌های سیاسی و اجتماعی نفی دین سیاسی را اعلام می‌کردند و از دین در تئوری‌های سیاسی خبری نبود و پایان دین سیاسی و اجتماعی را اعلام  می‌کردند، ۱۵ خرداد چراغی در تاریکی بود و ملت ایران برخواست و معادلات عالم را تغییر داد.
وی تأکید کرد: ۱۵ خرداد نقطه درخشانی بود که موج آفریند و بعد از ۱۴ سال خون شهدا امتداد پیدا کرد و با پیروزی نظام اسلامی تمدنی نو آغاز شد و تبدیل به یک مدرسه فروزان شد که این همه شهید تربیت کرد.
امام‌جمعه قم بیان داشت: از شهدای ۱۵ خرداد در غربت رسیدیم به امروز که یک قدرت منطقه‌ای هستیم و نیروهای نظامی ما از سپاه و ارتش و نیروهای مسلح  ما نیروی جهانی در سطح منطقه و بین‌المللی هستند، رهبر معظم انقلاب هم گفتمان انقلاب را نشر داد و گفتمان بین‌المللی را به وجود آورد.
اعرافی افزود: وظایف دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه سنگین است مشکلات داریم؛ اما دشمنان آمدند به‌نظام ما ضربه بزنند در دو بعد معیشت و فرهنگی باید کار صورت بگیرد در بُعد معیشتی مسئله مسکن، اشتغال و ازدواج باید مرتفع شود دشمنی دشمنان و کم‌کاری و اشتباهات ما هم ضمیمه شده تا این مسائل اقتصادی رخ دهد باید دست‌به‌دست هم دهیم تا این از این خطرها عبور کنیم.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور اظهار داشت: بُعد فرهنگ از هر چیز مهم‌تر است و وظایف  را به همدیگر حواله ندهیم همه ملت مردم، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها مسئول هستند.
وی با بیان اینکه حجاب به‌عنوان یک نماد زیست مؤمنانه است گفت: باید نهایت حساسیت نشان داده شود در خصوص  لایحه اخیر نقدها و پیشنهادهای متعددی از سوی صاحب‌نظران وجود دارد دستگاه‌های مسئول با رعایت همه جوانب توجه کنند تا از حجاب به‌عنوان پرچم استقلال پاک‌دامن و صیانت کنیم.
اعرافی بیان کرد: از اقدامات مسئولان در تقویت روابط با کشورهای همسایه تقدیر می‌کنیم روابط باید عمق و توسعه پیدا کند و با تقویت محور مقاومت کشورهای مانند سعودی هم در دایره گفتگو قرار گرفتند، جمع زیادی از جوانان شیعه و‌ سنی و‌ علما در زندان‌های سعودی هستند که بی‌گناه هستند از دیپلماسی و از دستگاه سعودی درخواست می‌شود زمینه آزادی فراهم شود، همچنین رسیدگی به مسائل یمن که سال‌ها مورد ستم بودند باید موردتوجه باشد.
امام‌جمعه قم افزود: کشورهای منطقه بدانند  ارتباط با اسرائیل به ضرر خود کشورهای منطقه است از در ترکیه هم انتظار می‌رود به مسائل جهان اسلام توجه کنند و  مرز خود با اسرائیل و آمریکا حفظ کنند.
انتهای پیام/۱۷۰


http://qomefarda.ir/42724
اخبار مرتبط

نظرات شما