کاهش تورم نقطه‌ای، ماهانه و سالانه؛

نرخ تورم شهریور ۴۶.۱ درصد شد

گزارش جدید مرکز آمار ایران از کاهش نرخ تورم نقطه‌ای، ماهانه و سالانه حکایت دارد. نرخ تورم در شهریورماه امسال با کاهش ۰.۶ درصدی به ۴۶.۱ درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، مرکز آمار ایران گزارش جدید تورم در شهریورماه را منتشر کرد که بر اساس این گزارش، در شهریورماه ١٤۰٢ ، شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ٢۰١,٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٥ درصد افزایش و در دوازده‌ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٦.١ درصد افزایش داشته است.
تورم نقطه‌به‌نقطه خانوارهای کشور
منظور از تورم نقطه‌به‌نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در شهریورماه ١٤۰٢ ، تورم نقطه‌به‌نقطه خانوارهای کشور، ٣٩,٥ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٩.٥ درصد بیشتر از شهریورماه ١٤۰١، برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده¬‌اند. تورم نقطه‌به‌نقطه شهریورماه ١٤۰٢ ، در مقایسه با ماه قبل، ۰,٣ واحد درصد کاهش‌یافته است.
تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در شهریورماه ١٤۰٢ ، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢ درصد بوده‌ است که نسبت به تورم ماهانه ۲.۴ درصدی مرداد، ۰.۴ درصد کاهش دارد. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٥ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٣ درصد بوده است.
نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در شهریورماه ١٤۰٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٦,١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰,٦ واحد درصد کاهش‌یافته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در شهریورماه ١٤۰٢
نرخ تورم سالانه کشور در شهریورماه ١٤۰٢، برابر ٤٦,١ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٥.٩ درصد برای دهک¬¬‌های ششم تا نهم، تا ٤٦.٦ درصد برای دهک دهم است. براین‌اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۰.٧ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (١.٨ واحد درصد) ١.١ واحد درصد کاهش داشته است.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/45366
اخبار مرتبط

نظرات شما