مقاومت تمام‌قد دانشگاه مفید قم در ایجاد دفتر بسیج دانشجویی

مشکلی به نام «تقابل با تفکر انقلابی» هر از چند گاهی در پی کم‌توجهی برخی مسئولان از گوشه و کنار به چشم می‌خورد، این تقابل تا جایی پیش رفته که برخی نهادهای علمی که انتظار می‌رود درگیر سیاسی بازی‌های جریان‌های افراطی نشوند، پا را فراتر گذاشته و با نص صریح قانون نیز می‌جنگند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی « قم فردا » ۱۸ بهمن‌ماه سال گذشته در خبرها مطرح شد که معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارسال نامه‌ای به دانشگاه مفید این دانشگاه را موظف به ایجاد دفتر بسیج دانشجویی کرده است اما بعد از گذشت نزدیک به یک سال، مسئولان دانشگاه مفید از دستور وزیر علوم سرپیچی کرده و نه‌تنها دفتر بسیج بلکه اجازه ایجاد دفتر نهاد رهبری در این دانشگاه را هم نمی‌دهد، این مسئله در دیدار نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با استاندار قم که ماه قبل برگزار شد، از سوی دانشجویان مطرح شد.

پیگیری‌های خبرنگار فارس در قم نشان‌ می‌دهد بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان نامه‌ای با موضوع امتناع دانشگاه مفید مبنی بر ایجاد دفتر بسیج در دانشگاه را به اطلاع سیدمحمد آقامیری استاندار قم رسانده‌اند.

تصویر نامه در ذیل آمده است:

عبدالحسین کلانتری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حدود یک سال‌ پیش با حضور در دانشگاه قم و در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها باید به قوانین احترام گذاشته و دستورالعمل‌ها را اجرایی کنند، گفت: دانشگاه‌های ذیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه دارند تا قوانین را رعایت کنند و تخطی در این مسئله نباید صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: مدتی پیش دانشجویان دانشگاه مفید قم مطالبه‌ای در بخش فارس من خبرگزاری فارس مبنی بر «درخواست تأسیس نهاد نمایندگی ولی‌فقیه و بسیج دانشجویی در دانشگاه مفید قم» را ثبت و در ادامه نامه‌ای را به وزارتخانه ارسال کرده‌اند که این مطالبه مورد توجه قرار گرفته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: به خواسته‌ آن‌ها رسیدگی شده و خواهد شد تا به نتیجه برسد؛ در برخورد با دانشگاه‌های متخلف نیز تبعیض قائل نمی‌شویم.

کلانتری عنوان کرد: با مجموعه مدیریت و دستگاه‌های استان قم مکاتبه می‌کنیم تا این خواسته منطقی دانشجویان به نتیجه برسد و دانشگاه‌های سراسر کشور باید قوانین را اجرا کنند.

وی در پایان گفت: قوانین پابرجا هستند و ما اجازه نمی‌دهیم هیچ شخص حقیقی و حقوقی قوانین را زیرپا بگذارد؛ دانشجویان همواره اطمینان داشته باشند که ما صدای مطالبه آن‌ها را می‌شنویم و پیگیری می‌کنیم.

در ادامه خبرگزاری فارس سراغ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه مفید رفته و درخصوص این موضوع گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید؛

* ضرورت تشکیل دفتر بسیج در دانشگاه مفید قم

یکی از دانشجویان بسیجی دانشگاه مفید قم گفت: فلسفه وجودی بسیج این است که این مجموعه موظف به تربیت نیروی متخصص و متعهد برای انقلاب است.

وی در ادامه با اشاره به مسئله دانشگاه مفید افزود: برای تأسیس بسیج در این دانشگاه افراد دغدغه‌مند تلاش بسیاری انجام دادند، ما در دفعات مختلف این موضوع را از طریق نامه با امضای ۵ هزار دانشجو به استاندار قم و معاونین ایشان، وزیر علوم و اخیراً به شخص رئیس محترم جمهور اطلاع دادیم.

این دانشجو تصریح کرد: وزیر محترم علوم و استاندار اسبق قم مبنی بر ایجاد بسیج در این دانشگاه دستور داده و تأکید کردند؛ علاوه بر موضوع بسیج در دانشگاه مفید، ما حتی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه هم نداریم.

وی ادامه داد: دانشگاه محل تضارب آراء و حضور دانشجو در میدان است و همین مسئله نه‌تنها باعث پیشرفت این مکان بلکه باعث پیشرفت جامعه می‌شود.

دانشجوی بسیجی دانشگاه مفید قم گفت: واقعیت این است که اگر مسئولان دانشگاه اجازه دهند دفتری در این دانشگاه با نام بسیج و نهاد رهبری تأسیس شود به رشد علمی و سایر مسائل دانشجو منتهی می‌شود.

وی افزود: متأسفانه مسئولین دانشگاه مفید از به رسمیت شناختن بسیج و اختصاص دفتر به بسیج سال‌هاست امتناع کرده و نمی‌دانیم در امور این دانشگاه چه مسائلی وجود دارد که نمی‌خواهند بسیج از آن مطلع شود.

این دانشجوی دانشگاه مفید گفت: امروز دولتی در کشور روی کار آمده و امور کشور را عهده‌دار شده که ادعا بر انقلابی و مردمی بودن دارد، ما توقع داریم دولت سیزدهم برای توسعه تفکر انقلابی‌گری تلاش کند.

وی تأکید کرد: وضعیت دانشگاه مفید به سمت و سویی رفته که ضرورت دارد بسیج دانشگاه به آن ورود کند، درصورت مستقر شدن بسیج در دانشگاه دانشجویان با هر نظری می‌توانند در رشد علمی دانشگاه مؤثر باشند و دانشجویان انقلابی و بسیجی نیز برنامه‌های خود را دنبال کنند.

دانشجوی بسیجی دانشگاه مفید قم در پایان بیان داشت: امتناع دانشگاه مفید از ایجاد بسیج دانشجویی موضوع جدیدی نیست بلکه سابقه آن مربوط به چند دهه قبل می‌شود، امیدوارم با پیگیری جدی مسئولین مربوطه این مشکل برطرف شده تا مطالبات چند هزار نفری دانشجویان دانشگاه مفید نتیجه داشته باشد.

 
 


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/46289
اخبار مرتبط

نظرات شما