در هشت‌ماهه امسال؛

تلفن اورژانس اجتماعی قم ۱۳ هزار و ۷۳۴ بار به صدا درآمد

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان قم گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه، ۱۳ هزار و ۷۳۴ تماس با اورژانس اجتماعی قم (۱۲۳) برقرار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، لیلا حرمتی گفت: از کل این تماس‌ها حدود چهارهزار و ۵۷۸ مورد مرتبط با اورژانس اجتماعی بود که تیم عملیاتی به مناطق مختلف اعزام و راهنمایی و مشاوره انجام شد و اگر نیاز به ارجاع به معاونت‌های مختلف بهزیستی قم و یا سایر ارگان‌ها بوده، این کار انجام شده است.
وی با اشاره به این که تعداد تماس‌ها با اورژانس اجتماعی قم از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه نسبت به مدت‌زمان مشابه سال گذشته، حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است گفت: آگاه‌سازی همشهریان از فعالیت‌های اورژانس اجتماعی و فعالیت بیشتر پایگاه‌های اجتماعی در مناطق کم‌برخوردار از جمله علت‌های این افزایش تماس است.
وی با بیان این که چهار خودروی اورژانس اجتماعی در قم مشغول به فعالیت است گفت: در این خودروها، روان‌شناس و مددکار اجتماعی وجود دارد و خدمات مختلفی به‌صورت رایگان به همشهریان انجام می‌دهند.
حرمتی از فعالیت ۲ پایگاه اورژانس اجتماعی در شهر قم و منطقه پردیسان خبر داد و افزود: تماس‌های برقرارشده با اورژانس اجتماعی در حوزه آسیب‌های اجتماعی از جمله کودک‌آزاری، خشونت خانوادگی، سالمند آزاری، معلول آزاری، همسرآزاری، کودکان خیابانی، دختران و پسران فراری از خانه و افراد در شرایط بحرانی و دارای اختلاف خانوادگی حاد می‌باشد.
وی با بیان این که تیم عملیاتی اورژانس قم به‌تازگی به دستگاه بیسیم مجهز شده که این کار باعث خدمات‌رسانی سریع‌تر به همشهریان می‌شود گفت: هرکس در شرایط بحرانی و آسیب‌های اجتماعی قرار گرفت می‌تواند با شماره ۱۲۳ تماس حاصل کند و درصورتی‌که مرتبط با اورژانس اجتماعی بود، همکاران ما به محل موردنظر اعزام می‌شوند و خدمات خود را ارائه می‌دهند.
وی با اشاره به این که یکی از ویژگی‌های مهم اورژانس اجتماعی، خدمات تخصصی و سریع و دردسترس‌بودن است تصریح کرد: اورژانس اجتماعی قم علاوه بر خدماتی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی ارائه می‌کند، در بحث آگاه‌سازی همشهریان با حضور در مساجد و محلات کم‌برخوردار نیز اقدام‌های مختلفی انجام می‌دهد.
حرمتی ادامه داد: دفتر اورژانس اجتماعی قم علاوه بر فعالیت با خودروهای سیار، با راه‌اندازی مرکز مداخله در بحران در میدان شهید محلاتی و چهار پایگاه خدمات اجتماعی در محلات کم‌برخوردار، خدمات مختلف اجتماعی و تخصصی به مردم ارائه می‌دهد.
طرح میزبان، طرحی برای مراقبت موقت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان قم در ادامه از طرح میزبان برای مراقبت موقت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست خبر داد و گفت: طبق شیوه‌نامه اعلامی از سوی وزیر دادگستری که شهریورماه امسال به ادارات کل بهزیستی استان‌ها ابلاغ شد، طرحی با عنوان «طرح میزبان» فعالیت خود را آغاز کرد.
حرمتی گفت: خانواده‌های قمی که شرایط نگهداری از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست را دارند می‌توانند یا با مراجعه حضوری به اداره کل بهزیستی استان قم و یا تماس با دفتر فرزندخواندگی این اداره کل، ثبت‌نام و در این طرح خداپسندانه شرکت کنند.
وی اضافه کرد: در این طرح، کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست از بدو تولد تا ۱۸ سال به خانواده‌هایی که ثبت‌نام کرده و حائز شرایط نگهداری شناخته شده‌اند، به‌صورت موقت سپرده می‌شود.
وی افزود: طرح میزبان هنوز در قم به طور کامل اجرا نشده و اکنون در مراحل ثبت‌نام خانواده‌ها و بررسی شرایط آنها هستیم.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/46373
اخبار مرتبط

نظرات شما