دیدار هیئتی از علمای شیعه و اهل‌سنت لبنان با رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

جمعی از علمای کشور لبنان "تجمع علمای مسلمین لبنان" با آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از مرکز خبر حوزه، شخصیت‌های برجسته لبنانی نظیر "رئیس هیئت‌مدیره تجمع علمای مسلمین لبنان"شیخ غازی حنینه "رئیس تجمع علمای مسلمین لبنان، امام و خطیب مسجد حمزه سیدالشهدا (ع) " در شهر صیدای لبنان، علی حسن خازم"نویسنده و پژوهشگر شیعی لبنان، عضو مجمع‌عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، عضو تجمع علمای مسلمین لبنان و صاحب کتاب مؤتمر علماء" ، شیخ ماهر مزهر از علمای اهل‌سنت لبنان، عضو هیأت اداری تجمع علمای مسلمین لبنان، شیخ حسین غبریس، مسئول روابط سیاسی تجمع علمای مسلمین لبنان، شیخ ابراهیم البریدی، خطیب، شاعر و عضو فعال شورای مرکزی تجمع العلماء لبنان؛ در این دیدار حضور داشتند.

 
  رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این دیدار اظهار داشت: زمانی که از عالم صحبت می‌شود، منظور عالمی است که عمل و بیان او یکی است، لذا این را در وجود شما هیئت "تجمع علمای مسلمین لبنان" با تمام وجود احساس می‌کنیم؛ توضیحاتی که شیخ حسان عبدالله از سیر تاریخی تشکیل "تجمع علمای مسلمین لبنان "محبت کردند، تاریخچه‌ای بود که باید نسل جدید جامعه اسلامی این تاریخچه را به تفسیرها بدانند، آن یک تاریخچه بسیار ارزشمند که نشان‌دهنده بصیرت، آگاهی و زمان‌شناس عالمان دین، چه از اهل‌سنت و چه شیعه است.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری افزود: ما عالم در دنیای اسلام کم نداریم، اما عالمی که زمان را بشناسد بسیار حائز اهمیت و مسئله بسیار مهمی است؛ با تمام این سختی‌ها و مشکل داخلی و خارجی درعین‌حال خدای متعال این عنایت را داشته به شما که شهید داده‌اید و مورد ملامت خودی‌ها قرار گرفته‌اید؛ اما صحنه را به نفع دشمن ترک نکرده‌اید.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم شما نمونه یک مجموعه از علمای بصیر در عصر ما هستید که یک الگو برای این زمان و نسل‌های آینده هستید؛ عالم سنی و شیعه در کنار یکدیگر در مقابل صهیونیستی هستند.

دبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: این نکاتی که بیان کردند، زمانی که کنار هم قرار می‌دهم بیانگر این است که مسائل را بر اساس سیاست دنبال نمی‌کنیم، بحث فرهنگی محض و اجتماعی ظاهری نیست، بلکه اصل احساس مسئولیت دینی است، دشمن اکنون جایگاه دین، عالمان دین و جامعه اسلامی را شناخته است، برداشت ما این است که طبق وعده الهی نصرت با حق است.
 
  وی اضافه کرد: خیلی‌ها در جامعه ادعا دارند؛ اما در میدان عمل صحنه را خالی می‌کنند؛ من حقیقتاً اقدامات شما را تبریک می‌گویم، گرچه همه ما متأسف و متأثر از شهادت کودکان و زنان مظلوم در غزه هستیم، مظلومانی که تحت بمباران رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌اند.
 
  امام‌جمعه قم، اذعان داشت: بنده زمانی که آوارگی مردم مظلوم غزه و فلسطین را مشاهده می‌کنم، تنها که می‌شوم گریه می‌کنم و اشک می‌ریزم؛ ای‌کاش من به‌عنوان یک فرد کنار مردم مظلوم بودم و کمکی می‌کردم؛ شرایط گرچه سخت است؛ اما راهکار یک چیز است و آن وحدت امت اسلامی است.
 
  عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان ضمن تشکر از حاضرین، تأکید کرد: ان شاءالله با پیشنهادی که در این سفر داشته‌اید، با اقدام پیش‌دستانه و پیش‌گیرانه نقشه‌های دشمن را خوانده و با آمادگی کامل آنها را خنثی نمایید.انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/46436
اخبار مرتبط

نظرات شما