نایب‌رئیس جامعه مدرسین:

دعوت به مشارکت در انتخابات مصداق امربه‌معروف است

نایب‌رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با ذکر برخی از مصادیق امربه‌معروف گفت: دعوت مردم به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری یکی از مصادیق برجسته ملی و دینی امربه‌معروف است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیت‌الله عباس کعبی چهارشنبه‌شب در گردهمایی فعالان امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر قم در سالن اجتماعات جامعه مدرسین اظهار داشت: انتخابات یکی از واجب‌های مهم سیاسی است که باید در مورد آن امربه‌معروف کنیم و به مردم بگوییم شرکت کنند.
وی در ادامه افزود: امروز به‌رغم همه گله‌مندی‌ها، کاستی‌ها و مسائل، شرکت در انتخابات بستر را برای حل مشکل‌های مردم، تقویت نظام اسلامی، ترویج باورها و ارزش‌های اسلامی و تضعیف دشمن فراهم می‌کند.
آیت‌الله کعبی انتخابات را هم یک حق و هم یک تکلیف مهم برشمرد و گفت: انتخاب افراد شایسته هم مهم است و هیچ‌گاه نباید از انتخاب افراد صالح و اصلح کوتاه بیاییم.
عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: می‌توانیم به انتخابات نگاه شخصی، قبیله‌ای، حزبی، گروهی و منافع فردی داشته باشیم که این نگاه، آفت و آسیب انتخابات است و باعث بیشترشدن مشکل‌ها می‌شود.
وی ادامه داد: نگاه دیگر به انتخابات می‌تواند یک نگاه ایمانی، ارزشی و تقویت نظام اسلامی باشد که بر اساس این نوع نگاه، شرکت در انتخابات، مشارکت در حل مسائل عمومی و انجام یک کار جهادی نرم است.
امام‌جمعه اهواز گفت: این جهاد نرم پشتیبان قدرت دفاعی جمهوری اسلامی بر علیه دشمنان ایران خواهد بود.
وی ادامه داد: این جهاد و امربه‌معروف انتخاباتی باعث امید خدمتگزاران صدیق نظام اسلامی و تقویت نظام و رهبری می‌شود، انتخابات گسترده پشتوانه اقتدار، امنیت، وحدت و عزت ملی، و یک نوع تجدید بیعت با امام و شهیدان است.
کعبی افزود: دشمن در حال سرمایه‌گذاری برای کم‌رونق شدن انتخابات پیش‌رو است، ولی ما باید در راستای رونق بخشیدن به این انتخابات تلاش کنیم.
یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری یازدهم اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.
وی در ادامه همچنین تحکیم پایه‌های ایمان و امید آفرینی و ارتقای شاخصه‌های کارآمدی نظام اسلامی را نیز از دیگر مصادیق مهم امربه‌معروف خواند و یادآور شد: هر گونه تلاش در جهت تبدیل ضعف به قدرت و تهدید به فرصت و بالابردن سطح رضایت‌مندی عمومی، یک امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به شمار می‌آید.
نایب‌رئیس جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان با تأکید بر اینکه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را باید جدی گرفت افزود: امربه‌معروف و جهاد در راه خدا ۲ بال حفظ اسلام و گسترش اسلام ناب محمدی و پیشرفت‌های ایمانی، اقتصادی، اجتماعی و عزت اجتماعی است.
عضو خبرگان رهبری تأکید کرد: جهاد و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در سایه انقلاب اسلامی با پرچم‌داری امام راحل بر اساس فرهنگ عاشورا زنده شد.
وی اظهار کرد: انقلابی بودن، حضور در میدان، مجاهدت، آمر به معروف و ناهی از منکر همچنین زمینه‌ساز ظهور امام‌زمان (عج) از ویژگی‌های مهم ملت ایران است.
آیت‌الله کعبی در بخشی سخنان خاطرنشان کرد: اگر مردم مؤمن و انقلابی همیشه جلودار و پیشتاز باشند، بساط مفسدان زود جمع خواهد شد.
وی با ذکر این نکته که برخی امر به معروف‌ها و نهی از منکرها مانند امربه‌معروف امام حسین‌ (ع) نقطه عطف تاریخی می‌شوند بیان داشت: تا به امروز نیز پرچم امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به نام نهضت سیدالشهدا برافراشته است.
وی همچنین احکام فقهی امربه‌معروف را مورد اشاره قرارداد و یادآور شد: امربه‌معروف فوری و همگانی است و استثناپذیر نیست، دولت و مردم هر کدام می‌توانند یکدیگر را امربه‌معروف کنند.
امام‌جمعه اهواز با بیان این مطلب که همه افراد جامعه امکان امربه‌معروف دارند خاطرنشان کرد: امربه‌معروف حقی است که خداوند برای آحاد جامعه اسلامی و مدیران، مسئولان و رهبری نظام اسلامی قرار داده است.
نایب‌رئیس جامعه مدرسین تصریح کرد: همه موظف‌اند بستر را برای اقامه دین و اجرای احکام اسلام فراهم کنند، امربه‌معروف واجب فوری، همگانی، فردی، اجتماعی و عمومی است و تعطیل‌بردار نیست.
آیت‌الله کعبی نهادینه‌کردن فرهنگ امربه‌معروف را مستلزم مهندسی درست فرهنگی جامعه همچنین مخاطب‌شناسی و نیازسنجی دانست و گفت: استفاده از ادبیات جذاب، تسلط بر فضای مجازی و حکمرانی فرهنگی دینی نیز از دیگر اقدام‌های ضروری برای گسترش امربه‌معروف در جامعه است.
وی تقویت فعالیت‌های اسلامی در حوزه بازار و اقتصاد را نیز برای ترویج امربه‌معروف اجتناب‌ناپذیر عنوان کرد و گفت: استحکام بنیان خانواده و توجه به آموزش‌وپرورش با رویکرد اسلامی و ایجاد شبکه مردمی هوشمند و فعال برای تهدیدزدایی و دین‌گریزی هم از جمله عوامل مؤثر در اشاعه این فریضه الهی می‌باشد.
وی بیان داشت: درحالی‌که دشمن با تمام مکر و فریب به مقابله باحجاب و عفاف و جنگ ترکیبی آمده، ما نیز باید با برنامه‌ریزی جامع و با صبر و حوصله و بدون انفعال، محیط جامعه را برای مبارزه با بی‌حجابی و فساد مساعد کنیم.
نایب‌رئیس جامعه مدرسین گفت: تحقق امربه‌معروف نیازمند اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، خدماتی، تبیینی همچنین اقدام‌های قضایی و امنیتی است.
وی اضافه کرد: باید با جرایم سازمان‌یافته بر علیه عفت عمومی قاطعانه برخورد کرد، ولی این کافی نیست و برنامه فرهنگی هم نیاز است.
وی گفت: دررابطه‌با امربه‌معروف، شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی، آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها، وزارت‌خانه‌های اقتصادی و متولیان معیشت عمومی، نهادهای امنیتی و قضایی از وظایفی برخوردارند، و مؤمنان نیز در کنار این‌ها نقش مکمل دارند.
آیت‌الله کعبی همچنین با اشاره به‌ضرورت جوان‌سازی نیروهای امربه‌معروف در جامعه خاطرنشان کرد: ما برای امربه‌معروف باید بین نسل‌ها پیوند ایجاد نموده، و با نسل جدید ارتباط برقرار کنیم‌.
امام‌جمعه اهواز گفت: اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به‌صورت بخش‌نامه‌ای و فرمانی امکان‌پذیر نیست، بلکه اقناعی است.
وی ادامه داد: در لایه‌های مردمی نمی‌توانیم با امربه‌معروف برخورد قهری داشته باشیم، اگر در جایی زمینه‌ فراهم نبود باید طرح دیگر طراحی کنیم.
نایب‌رئیس جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان با اشاره به برنامه‌های دشمن برای شهر مقدس قم گفت: دشمن درصدد است تا قم مدرن را جایگزین قم اسلامی کند ازاین‌رو مردم قم باید قیام کنند.
وی بیان کرد: جلوداری و پیش‌گامی مردم قم برای ترویج اسلام و مکتب اهل‌بیت و ایمان و عمل صالح باید در سطح کشور نیز به شکل شبکه‌ای گسترش پیدا کند و باتوجه‌به تجربه‌های پیشتازان این عرصه، این کار شدنی است.
شانزدهمین گردهمایی فعالان امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر قم، با حضور برخی مقام‌های انتظامی و قضایی همچنین جمعی از اعضای جامعه ناصحین این استان و به همت معاونت جامعه و مردم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/47195
اخبار مرتبط

نظرات شما