از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور؛

آیین تجلیل از شیخ ابراهیم زکزاکی در قم برگزار شد

آیین تجلیل از شخصیت شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه شامگاه دوشنبه از سوی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور و با همکاری جامعه المصطفی العالمیه در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا»  مدیر حوزه‌های علمیه کشور در این آیین گفت: همه عالم و قدرت‌های استکباری در برابر گفتمان امام و انقلاب اسلامی بودند؛ اما این گفتمان خاموش نشد؛ چراکه امثال شیخ زکزاکی و مجاهدان سرافراز در جهان به عشق اسلام، عدالت، آزادی و معنویت همراه امام، رهبری و انقلاب اسلامی شدند.

 آیت‌الله علیرضا اعرافی افزود: امام خمینی (ره) فریاد اسلام و آزادی را در صحن فیضیه سر دادند.

 وی با اشاره به اینکه امسال شصتمین سالگشت این اتفاق است، مطرح کرد: بر اساس منطق اسلام و ارزش‌های الهی درختان تنومندی در آفریقا رشد کرده است.

 مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه پیش‌گامان نهضت اسلامی پس از نیم‌قرن، پرچم‌های گفتمان انقلاب اسلامی را در فلسطین، لبنان، یمن و آفریقا برافراشته‌اند، عنوان کرد: در شصتمین سالگشت نهضت انقلاب اسلامی هستیم که امام خمینی (ره) آن را پایه‌ریزی کردند.

 وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند ما از نقطه صفر آغاز کردیم، خاطرنشان کرد: خداوند ما را یاری کرد و در پرتوی انقلاب اسلامی گفتمانی شکل گرفت که معادلات جهان را تغییر داد. این قدرت الهی، اسلام و معارف اهل‌بیت (ع) بود. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم فرمودند که کسی تصور نمی‌کرد که انوار انقلاب اسلامی جهان را در بر بگیرد.

 اعرافی با اشاره به اینکه گفتمان انقلاب اسلامی پیش از اینکه یک گفتمان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باشد، یک گفتمان معرفتی و مبتنی بر منطق استوار و ریشه‌دار در قرآن و سنت پیامبر (ص) است، یادآور شد: این موضوع قدرت نرم و بنیادین انقلاب اسلامی را شامل می‌شود.

 مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه مستکبران عالم این گونه نشان می‌دهند که انقلاب اسلامی با تدابیر سیاسی و امنیتی در عالم انتشار پیدا کرده است، ابراز کرد: این تفکر دشمنان کاملاً اشتباه است و در دورانی که هیچ قدرت نظامی و سیاسی نداشته‌ایم، گفتمان انقلاب اسلامی در قاره‌های مختلف منتشر شده است.

 وی با اشاره به اینکه بیش از نیم‌قرن با هزار مشکل از عقبه‌ها و گردنه‌های سخت عبور کردیم، بیان کرد: در آستانه ۲۲ بهمن هستیم و از گردنه‌های بسیاری عبور کردیم، همه عالم و قدرت‌های استکباری در برابر گفتمان امام و انقلاب اسلامی بودند؛ اما این گفتمان خاموش نشد؛ چراکه امثال شیخ زکزاکی و مجاهدان سرافراز در جهان به عشق اسلام، عدالت، آزادی و معنویت همراه امام (ره)، رهبری و انقلاب اسلامی شدند.

 

 اعرافی با بیان اینکه این عشق خدایی و این سرمایه الهی است، اظهار داشت: این حقیقت عنصری در عالم غیب دارد و با دل‌وجان و حقیقت سخن می‌گوید.

 وی با اشاره به اینکه تا زمانی که محور مقاومت از این سرمایه معنوی صیانت کند، آقای جهان هستند، مطرح کرد: روح دلیری و نترسیدن از خطر، انقلاب اسلامی است.

 مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه جنگ نرمی که علیه انقلاب اسلامی طراحی شده است، در تاریخ بشر کم‌سابقه است، عنوان کرد: تمام امکانات نرم و سخت علیه گفتمانی است که می‌دانند به‌سادگی نمی‌توانند به آن ضربه بزنند.

 وی با اشاره به اینکه باید از بزرگان دین و اصحاب رسول خدا (ص) بیاموزیم که باید مرد معرفت، بصیرت، معنویت، شجاعت و حکمت باشیم، خاطرنشان کرد: این عناوین عناصر اصلی انقلاب اسلامی هستند.

 اعرافی با بیان اینکه دشمن صدها توطئه شیطانی داشته است، تصریح کرد: یکی از این توطئه‌ها ایجاد اسلام‌های تقلبی مانند داعش است.

 وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی علی‌رغم شجاعت و نترسیدن دارای حکمت و معرفت است، یادآور شد: این اسلام با این تفسیر اهل‌بیت (ع) در دنیا خریدار دارد و دشمن برای کنارزدن آن، راه‌های انحرافی ایجاد کرده است.

 مدیر حوزه‌های علمیه اضافه کرد: در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی باید بر بنیادها تأکید کنیم.

 وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی از بشریت مظلوم برای ایستادگی در مقابل ظالم دعوت می‌کند، ابراز کرد: راه‌ورسم انقلاب اسلامی عرضه اسلام به جهان است.

 اعرافی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی همیشه به احترام به علما، نخبگان و مردم سایر کشورها تأکید داشته است، بیان کرد: در حوزه‌های علمیه سربازانی هستیم تا دین را به سایرین عرضه کنیم.

 وی ادامه داد: امروز مستکبران آمریکایی و غربی باید بدانند که اگر ایران امروز همراه مقاومت فلسطین، لبنان و یمن نباشد، این صدا خاموش می‌شود؛ این صدا خاموش‌شدنی نیست، ما نیستیم که از مقاومت دفاع کنیم؛ بلکه فکر انقلاب اسلامی این حرکت را به‌پیش برده است.

 مدیر حوزه‌های علمیه کشور اضافه کرد: با شهدای جبهه مقاومت پیمان می‌بندیم که راه آن‌ها را ادامه خواهیم داد و مسیر آن‌ها با سرداران اسلام در تمام دنیا امتداد خواهد یافت.

 وی تأکید کرد: پیام این جلسه گرامیداشت سرداران و سربازان این راه مقدس و اعلام همبستگی با علمای سراسر دنیا است.

 اعرافی با اشاره به اینکه انتظار ما از دولت‌های آفریقایی این است که به دولت‌های بومی خود و اسلام باز گردند، اظهار داشت: این موضوع سخن انقلاب اسلامی و حوزه است و ما عزت و استقلال شما را می‌خواهیم.

 

 رئیس جامعه المصطفی العالمیه نیز در این آیین گفت: شیخ زکزاکی جزو شخصیت‌هایی است که توانسته تحول فرهنگی را در یک‌منطقه‌ای مانند آفریقا رقم بزند.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی عباسی ضمن تبریک اعیاد ماه رجب، اظهار کرد: منطقه آفریقا شاهد حوادث و اتفاقات بسیاری است.

 وی با اشاره به اینکه آفریقا در تحولات قرون اخیر نقش ارزشمندی را ایفا کرده است، مطرح کرد: این موضوع نشان می‌دهد که منطقه آفریقا در تحولات آینده نیز می‌تواند اثرگذار باشد.

 رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه یکی از نقاط تأثیرگذار و مهم در تحولات آینده، آفریقا خواهد بود، عنوان کرد: تمدن غربی اگرچه دستاوردهای محدودی داشته است؛ ولی باتوجه‌به اینکه به مادی‌گرایی و خودمحوری خلاصه شده است، گرفتاری‌هایی برای بشریت داشته است.

 وی با اشاره به اینکه آفریقا بیش‌ترین رنج را از این نگاه و فرهنگ تحمل کرده است، خاطرنشان کرد: دشمنان به منابع طبیعی آفریقا اکتفا نکردند؛ بلکه به منابع انسانی آن‌ها نیز دست‌درازی کردند.

 عباسی اضافه کرد: فرهنگ و نگاه مادی‌گرایی و خودمحوری غرب موجب شده است هزاران نفر در غزه به شهادت برسند. این فرهنگ ظلمتی است که جهان امروز شاهد آن است که البته آفریقا بیش از هر نقطه‌ای از جهان این ظلم را حس کرده است.

 رئیس جامعه المصطفی با اشاره به اینکه ندای عدالت‌خواهی در آفریقا بلند شده است، یادآور شد: این منطقه یک جغرافیای تأثیرگذار در تحولات آینده عالم است.

 وی با بیان اینکه فرهنگ استعماری به‌راحتی از منابع خود کنار نمی‌کشد، ابراز کرد: در دوره استعمار کهن و استعمار نو شاهد این موضوع بوده‌ایم.

 عباسی با اشاره به اینکه انسان‌های بسیاری به جرم اینکه خواهان استقلال بودند، کشته شده‌اند، بیان کرد: غربی‌ها امروز در کمال بی‌شرمی مدعیان حقوق بشر شده‌اند.

 وی با بیان اینکه امروز شاهد گذار تمدنی در عالم هستیم، اظهار داشت: برخی از بزرگان از این دوره به‌عنوان پیچ تاریخی و نظم نوین جهانی یاد کرده‌اند.

 رئیس جامعه المصطفی با اشاره به اینکه عالم به‌سوی یک تحول در حال حرکت است، مطرح کرد: یقیناً انقلاب اسلامی در این گذار تحولی یکی از پایه‌های اصلی است.

 وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی روح یک جهان بی‌روح است، عنوان کرد: تمدن نوینی در عالم در حال اتفاق است و انقلاب اسلامی یکی از ارکان اصلی در این تحول است.

 عباسی با اشاره به اینکه ابزارهای مختلفی در این مسیر وجود دارند، خاطرنشان کرد: شخصیت‌های بسیاری به‌عنوان ظرفیت در این مسیر قرار دارند که باید از آن‌ها بهره‌مند شد.

 وی ادامه داد: شیخ زکزاکی جزو شخصیت‌هایی است که توانسته تحول فرهنگی را در منطقه‌ای مانند آفریقا رقم بزند.

 رئیس جامعه المصطفی با بیان اینکه شرط امداد الهی، نصرت است، تصریح کرد: باید از شخصیت‌های بارزی که در تمدن فرهنگی اثرگذار هستند، قدردانی کنیم.

 

 تجلیل از شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه

 همچنین در این آئین که با حضور علما، طلاب و فضلای کشورهای مختلف جهان اسلام برگزار شده بود، شیخ ابراهیم زکزاکی نیز دقایقی به سخنرانی پرداخت.

 در پایان این مراسم نیز پس از اجرای گروه سرودی در وصف شیخ زکزاکی، با تقدیم لوحی از شخصیت علمی رهبر جنبش اسلامی نیجریه تجلیل شد.
انتهای پیام/


منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/47383
اخبار مرتبط

نظرات شما