مدیرکل استاندارد قم:

طرح نظارت بر خالص فروشی در قنادی‌های قم اجرایی شد

مدیرکل استاندارد قم گفت: طرح نظارت بر خالص فروشی در قنادی‌های قم باهدف صیانت از حقوق عامه در سطح استان در حال اجراست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدهادی سماواتی دراین‌رابطه بیان داشت: طرح مذکور باتوجه‌به تأکیدات رئیس‌جمهور در پایش کم‌فروشی و با اجباری شدن استاندارد ملی «کمیت فرآورده در پیش بسته‌بندی‌ها» بر اساس مصوبات آخرین جلسه شورای‌عالی استاندارد، در استان در حال اجرا است.
وی با اشاره به این که متخلفان شناسایی شده در این طرح به تعزیرات حکومتی معرفی خواهند شد، اضافه کرد: شیوه ممیزی در این طرح این‌گونه است که می‌بایست هزینه‌ جعبه به‌صورت مجزا محاسبه و مردم شیرینی را به‌صورت خالص خریداری نمایند.
وی ادامه داد: یا اینکه هزینه جعبه در آنالیز قیمت شیرینی لحاظ گردد که در هر ۲ شیوه برای جلوگیری از گران‌فروشی و کم‌فروشی نهادهای تعزیرات حکومتی، بازرسان اتاق اصناف، اداره کل صنعت معدن و تجارت و اداره کل استاندارد، وظیفه پایش این امر را به عهده دارند.
مدیرکل استاندارد تأکید کرد: به‌منظور حُسن اجرای طرح نظارت بر خالص فروشی در قنادی‌های قم و صیانت از حقوق مردم، گشت‌های مشترک توسط نهادهای مذکور به‌صورت منظم در استان برگزار می‌شود.
گفتنی است بر اساس آمار ۲۱۹ شیرینی‌فروشی در قم فعال است که بازرسان به آن‌ها مراجعه و عملکردشان در خصوص نحو عرضه محصول به مشتریان را مورد نظارت قرار می‌دهند.
لازم به ذکر است علاوه بر طرح فوق، در جریان اجرای طرح پیش بسته‌بندی، وزن محصولات تولید شده در واحدهای صنعتی مشمول این طرح در استان نیز به‌منظور مقابله با کم‌فروشی و برخورد با تخلف‌های احتمالی در این زمینه، مورد پایش قرار می‌گیرد.
در این طرح، بازرسان اداره کل استاندارد استان به واحدهای صنعتی فعال در قم مراجعه و از محصول تولیدی آن‌ها، ‌ نمونه‌برداری می‌کنند، براین‌اساس باید وزن محصول تولیدی به‌صورت خالص با وزن اعلام شده از سوی شرکت برابر باشد و در غیر این صورت تخلف رخ‌داده است.
در اجرای طرح پیش‌ بسته‌بندی حتی نمونه‌برداری از سطح بازار و مراکز عرضه و یا انبار عمده محصولات تولید شده نیز صورت می‌گیرد تا روند بازرسی‌ها به‌صورت کامل تصادفی باشد و در همه این شرایط باید وزن محصول موردنظر به طور دقیق با وزن اعلامی شرکت در روی جلد و بسته‌بندی آن یکی باشد.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/47661
اخبار مرتبط

نظرات شما