مدیر تعاون روستایی قم:

میوه تنظیم بازار شب عید قم خریداری و ذخیره‌سازی شد

مدیر تعاون روستایی قم با اشاره به تأمین و تدارک میوه موردنیاز شب عید، گفت: ‌ بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار استان، ‌ مقدار قابل‌توجهی سیب، پرتقال و خرما برای مدیریت بازار قم در ایام پایانی سال، ماه مبارک رمضان و تعطیلات سال نو خریداری و ذخیره‌سازی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، مجید حمیدی بیان کرد: بر اساس تکالیف ابلاغی و سیاست‌های تنظیم بازار کل کشور و کارگروه تنظیم بازار استان تمام تلاش خود را برای مدیریت بازار میوه شب عید به کار گرفته‌ایم و در این زمینه با مشکل و محدودیتی مواجه نیستیم.
وی با اشاره به تجربه هم‌زمانی ایام نوروز با ماه مبارک رمضان، بیان داشت: ماه مبارک رمضان، ایام تعطیلات نوروز امسال را به طور کامل پوشش داده است؛ اما با این‌ها میزان میوه تدارک‌دیده‌شده برای تنظیم بازار شب عید در قم نه‌تنها نسبت به سال کاهش نیافته؛ بلکه افزایش نیز پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در همین رابطه ۱۰۰ تُن سیب سمیرم، ۲۰۰ تُن پرتقال مرغوب شمال و ۱۰ تُن خرمای مضافتی برای تنظیم بازار شب عید استان تأمین و تدارک دیده شد، حتی بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته قرار شد حجم بیشتری از این میزان به‌عنوان ذخیره اطمینان‌بخش خریداری شود که اقدام لازم دراین‌خصوص نیز صورت گرفت.
حمیدی با اشاره به اینکه با نظر اعضای کارگروه ستاد تنظیم بازار، اتحادیه شرکت‌های تعاون روستایی استان به‌عنوان مباشر اجرای طرح انتخاب شد، افزود: میوه‌های خریداری شده در سردخانه‌های موردنظر در بهترین شرایط ذخیره‌سازی و نگهداری می‌شود و کیفیت آن‌ها تا زمان عرضه حفظ خواهد شد.
وی تأکید کرد: زمان و مکان‌ عرضه محصولات در روزهای پایانی سال بر اساس نظر کارگروه تعیین و اطلاع‌رسانی لازم دراین‌رابطه انجام خواهد شد، قیمت‌گذاری نیز بر اساس دستورالعملی خاص باتوجه‌به رصد بازار و زیر قیمت خرده‌فروشی انجام می‌شود.
گفتنی است تعاون روستایی استان بر اساس رسالتی که برعهده دارد با اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی فعال در زیر مجموعه خود ارتباط نزدیکی برقرار کرده و از این طریق اجرای سیاست‌های موردنظر حاکمیت در این بخش را دنبال می‌کند.
ایجاد بسترهای لازم برای تنظیم بازار محصولات اساسی حوزه کشاورزی از جمله مهم‌ترین مأموریت‌های تعاون روستایی است که در همین ارتباط این مجموعه در موقعیت‌های مختلف همچون ایام پایانی سال با به‌کارگیری ظرفیت‌های در اختیار خود، تحقق آن را عملی می‌سازد
تعاون روستایی در زمینه حمایت از تشکل‌های زیرمجموعه خود و نظارت بر نحوه فعالیت آن‌ها، به وظایف خود عمل می‌کند و همچنین به اموری مانند بحث آموزش اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی فعال در حوزه کشاورزی برای تقویت بیش‌ازپیش آن‌ها نیز می‌پردازد.
به‌طورکلی بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی، ‌ باغی، ‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.
بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده است.
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/47688
اخبار مرتبط

نظرات شما