مدیرکل گمرکات قم:

کفش از مهم‌ترین کالاهای صادراتی قم است

مدیرکل گمرکات قم گفت: کفش و صندل از مهم‌ترین کالاهای صادراتی قم به بازارهای جهانی است و در طول سال‌های اخیر ارزآوری خوبی برای استان به همراه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، اسفندیار دریکوندی افزود: در همین رابطه، گزارش جمع‌بندی صادرات انجام شده از گمرکات استان قم در ۱۲ماهه سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد، کفش و صندل پس از سرب و گرانول در رتبه سوم کالاهای صادراتی استان قرار دارد.
وی ادامه داد: طی مدت یاد شده ۱۳ هزار و ۳۲۰ تُن انواع مختلف و متنوع کفش و صندل به ارزش ۲۳ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۲۰۲ دلار از گمرکات استان قم به کشورهای هدف صادر شده‌ که این آمار نشان‌دهنده موفقیت فعالان صنعت کفش قم در حوزه تجارت است.
وی با اشاره به آمادگی کامل گمرکات قم برای همکاری با صادرکنندگان کفش استان، ادامه داد: فعالان این صنعت تلاش دارند تا در سال جاری علاوه بر حفظ بازارهای موجود، در بازارهای جدیدی نیز برای عرضه محصولات تولیدی خود حضور داشته باشند و در همین رابطه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.
دریکوندی با بیان این که ۷۰ درصد کفش ماشینی کشور در قم تولید می‌شود گفت: کفش ماشینی از جمله خوشه‌های صنعتی موفق در قم است و فعالان این حوزه با استفاده از ظرفیت‌های قابل‌توجه استان در صنعت کفش، محصولات تولیدی خود را به بازارهای داخلی و بین‌المللی صادر می‌کنند.
حدود ۳۰۰ واحد تولیدی در صنعت کفش قم فعال است، همچنین این صنعت در استان حدود ۱۰ هزار شغل مستقیم و ۲۵ هزار شغل غیرمستقیم به وجود آورده است.
سال گذشته ۲۳۲ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۷۹۴ دلار صادرات انواع کالا از گمرکات این استان به کشورهای مختلف جهان صورت پذیرفت. این میزان صادرات در قالب ۶ هزار و ۳۳۲ اظهارنامه به وزن ۲۴۲ هزار و ۴۵۵ تُن بود که نشان‌دهنده پویایی فعالیت‌های تجاری در استان قم است.
در همین راستا سال گذشته درآمد کل گمرکات استان قم به ۲۰ هزار میلیارد ریال رسید که این رقم نسبت به سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشت.
لیست کالاهای صادراتی استان قم به بازارهای جهانی بسیار متنوع است که عمده‌ترین آن‌ها در قالب ۳۲ نوع کالا مورد شناسایی قرار گرفته و انواع محصولات صنعتی، ‌ شیمیایی، معدنی، خوراکی و سایر کالاها را در بر می‌گیرد.
همچنین در این مدت ۴۷۸ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۹۵۸ دلار کالا در قالب سه هزار و ۲۸۲ اظهارنامه به وزن ۸۹ هزار و ۴۹۰ تُن از طریق گمرکات قم وارد کشور شد.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48302
اخبار مرتبط

نظرات شما