نویسنده کتاب برجام آیینه عبرت:

مذاکرات هسته‌ای باید دقیق روایت شود

نویسنده کتاب برجام آیینه عبرت با بیان اینکه مذاکره‌های هسته‌ای باید به شکل دقیق بررسی و روایت شود گفت: اگر ما این مذاکره‌ها را به‌درستی روایت نکنیم، روایت‌های نادرست مطرح خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» حجت‌الاسلام سید محمود نبویان شامگاه شنبه در آیین رونمایی از کتاب برجام آیینه عبرت که در سالن اجتماعات مرکز راهبردی حوزه و انقلاب اسلامی در قم برگزار شد اظهار داشت: مسئله هسته‌ای برای نخستین‌بار در سال ۱۳۸۲ مطرح شد، و تا سال ۸۴ جواد ظریف و حسن روحانی با همکاری چند نفر دیگر، مذاکره‌هایی داشتند که مذاکره‌های سعدآباد مربوط به همین دوره است.

 وی با یادآوری اینکه از سال ۸۴ تا ۸۶، علی لاریجانی مسئولیت پرونده هسته‌ای را بر عهده داشت و به مذاکره‌ها مشغول بود افزود: از سال ۸۶ تا سال ۹۲ نیز سعید جلیلی مشغول مذاکره بود، تا اینکه ظریف و روحانی بار دیگر آمدند و تا سال ۹۴ توافق ژنو و بیانیه لوزان را انجام دادند و بعد هم توافق مهمی به نام برجام صورت گرفت.

 نبویان در ادامه افزود: برای تثبیت کار مذاکره‌های بعدی نیز تا سال ۱۴۰۰ انجام شد.

 وی با بیان اینکه این مذاکره‌ها باید بررسی و روایت می‌شد خاطرنشان کرد: اگر ما به‌درستی روایت نکنیم، روایت‌های نارست مطرح خواهد شد.

 نویسنده کتاب برجام آیینه عبرت با بیان اینکه از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۴۰۲ و به مدت یک دهه پیگیر انتشار کتاب‌هایی با موضوع برجام بودیم گفت: هدف ما این بود که یک تقریر درستی با واقعیت متن برجام صورت بگیرد.

 وی اضافه کرد: دراین‌رابطه ۶ جلد کتاب نوشته شد که هر جلد حدود ۵۰۰ صفحه داشت، چون خواندن این کتاب‌ها برای همه کار آسانی نبود، کتاب برجام آیینه عبرت که تلخیصی از این کتاب‌ها است، به چاپ رسید.

 نبویان تأکید کرد: توزیع این کتاب میان جامعه دانشگاهی و نخبگانی کشور ضروری است تا دوباره دنبال مسائلی مانند برجام نرویم.

 وی با اشاره به اینکه در کتاب فوق ۱۳  مسئله راجع برجام آورده شده است تصریح کرد: یکی از مسائلی که در مذاکره‌ها به‌ویژه در دوره سعید جلیلی باعث پیروزی ایران در مقابل آمریکا شد، این بود که ما با جدیت ایستادیم و هیچ استثنایی را قبول نکردیم و گفتیم، مانند بقیه کشورهای عضو پیمان منع گسترش سلاح اتمی موسوم به ان. پی. تی، ما نیز باید از حقوقی که داریم، برخوردار باشیم.

 نبویان یادآور شد: آمریکایی‌ها اصرار داشتند که اگرچه ملت ایران جز معاهده ان.پی.تی هستند، ولی حق بهره‌برداری از ماده چهار این معاهده را ندارند.

 وی ادامه داد: طبق ماده چهار این معاهده هر یک از اعضای آن، در خصوص انرژی هسته‌ای دارای سه حق، تحقیق و توسعه، تولید و همچنین استفاده هستند.

 حجت‌الاسلام نبویان خاطرنشان کرد: با تغییر دولت در سال ۹۲، ورق برگشت و پذیرفتند که ملت ایران استثنا است و لازم نیست که از این حقوق سه‌گانه مندرج در معاهده برخوردار باشد.

 نویسنده کتاب برجام آیینه عبرت همچنین با یادآوری اینکه در دوران پیش از انقلاب به ایران حق غنی‌سازی اورانیوم ۹۳ درصد را داده بودند گفت: ما در برجام پذیرفتیم که ملت ایران فقط ۳.۶۷ درصد حق غنی‌سازی دارد.

 وی در ادامه افزود: در برجام تصریح شده که ملت ایران در بین همه اعضای معاهده یاد شده، مستثنی است.

 منتخب تهران در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در بخشی سخنان خود با تأکید بر اینکه برجام نمی‌تواند تحریم‌ها را بردارد بیان کرد: ایران به بهانه‌های مختلف مانند هسته‌ای، موشکی، حقوق بشر، تروریسم، سایبری و ارسال موشک به روسیه، تحریم است.

 وی ادامه داد: ولی در برجام، مذاکره‌کنندگان، پذیرفتند که فقط در صورت توقف فعالیت‌های هسته‌ای، تحریم‌ها برداشته شود.

 وی با بیان اینکه تعهد دادند که در مورد بقیه موارد، تحریم‌ها باقی بماند افزود: امروز ظریف نامه می‌دهد که امتزاج و آمیختگی تحریم‌ها، نمی‌گذارد تحریم‌ها برداشته شود.

 نبویان همچنین در پاسخ به کسانی که می‌گویند که اگر برجام بد است چرا ترامپ از آن خارج شد یادآور شد: ترامپ نمی‌گوید، برجام بد است، بلکه می‌گوید کم است، یعنی مردم ایران باید علاوه بر هسته‌ای، در مورد مسائل منطقه‌ای و موشکی که دارای اقتدار هستند نیز تحریم شوند.

 وی اضافه کرد: ترامپ نیز برجام را قبول دارد، اما معتقد است باید توافق دیگری بنویسیم که نواقص را برطرف کند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مسئولان کشور باید از برجام عبرت بگیرند گفت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب مطلقاً نباید برنامه‌های داخلی را به همراهی غرب موکول کرد.

 

 ناگفتنی‌های برجام زیاد است

 عضو هیئت‌رئیسه خبرگان رهبری نیز با بیان اینکه ناگفتنی‌های زیادی راجع برجام وجود دارد گفت: مطالب مربوط به برجام برای ثبت در تاریخ تبیین شود.

 آیت‌الله عباس کعبی همچنین هویت انقلاب اسلامی را دارای سه ضلع دانست و گفت: برخورداری از نظریه تمدنی مبتنی بر اجتهاد اصیل، متناسب با مقتضیات زمان و با بازتولید اسلام ناب بر اساس مکتب اهل‌بیت (ع) نخستین ضلع است.

 آیت‌الله عباس کعبی افزود: این مطلب از سوی رهبر معظم انقلاب، بسط و تعمیق پیدا کرده است.

 آیت‌الله عباس کعبی همچنین پیشرفت در حوزه علم و فناوری و فتح مرزهای دانش را دومین ضلع هویت انقلاب ذکر کرد و گفت: ما باید از غرب عبور کنیم، در زمینه علم و دانش پیشرفته‌تر شویم، شاگردی کنیم؛ اما شاگرد نمانیم.

 وی در ادامه با تأکید بر ضرورت تلفیق ماهرانه علم و ایمان گفت: ایمان بدون علم، عقب‌ماندگی است و علم بدون ایمان نیز توحش، جنایت و فجایعی مانند غزه را به‌عنوان غمگین‌ترین تراژدی معاصر به همراه می‌آورد.

 امام‌جمعه اهواز همچنین اقتدار دفاعی و امنیتی بر پایه نظریه مقاومت را سومین ضلع هویت انقلاب اسلامی دانست و گفت: این سه ضلع باید با یکدیگر تلفیق شوند تا بستر و زیرساخت تمدن‌سازی فراهم شود.

 نایب‌رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در مسئله برجام، دانش هسته‌ای و اقتدار دفاعی ملت ایران را نشانه گرفته‌اند گفت: دشمنان می‌خواهند تا ما به‌جای مقاومت، تسلیم شده و به‌جای دست‌یافتن به علم و دانش نیز وابسته باشیم.

 کعبی تصریح کرد: دشمنان به‌جای عزت آفرینی، خواهان ذلت ملت ایران هستند، همه این‌ها در داستان غمناک برجام، جمله به جمله قابل‌تعقیب است.

 وی اظهار کرد: در توافق‌نامه برجام، هیچ‌کدام از ۹ بند شروط رهبر انقلاب در مهرماه ۹۴، اجرایی نشده است.

 وی همچنین با تأکید بر اینکه در کنار نظریه‌پردازی، پرچم پیشرفت علمی و مقاومت انقلاب اسلامی برافراشته نگه داشته شود گفت: امروز برای انقلاب اسلامی یک مرز نوینی به نام مقاومت تولید شده است.

 وی اضافه کرد: در سایه این مرز که امتداد مرز اعتقادی است، مرز راهبردی انقلاب اسلامی توسعه پیدا کرده، در این ۴۵ سال قوی‌تر شده‌ایم، آمریکا و صهیونیست نیز ضعیف‌تر شده‌اند.

 وی ادامه داد: این موضوع به مرگ تدریجی و نابودی رژیم صهیونیستی منتهی خواهد شد، و برای تحقق این اتفاق بزرگ، کلید رمزآلود اقتدار اسلام و اُمت اسلامی به فرج امام‌زمان (عج) نهفته است.

 وی شناخت نظریه تمدنی اسلام بر اساس انقلاب اسلامی همچنین تبیین این نظریه و تبدیل آن به گفتمان را مورد تأکید قرارداد و گفت: بسترهای تحقق این نظریه نیز باید فراهم شده، و برای اجرایی‌شدن آن مقاومت شود تا این صراط مستقیم انقلاب اسلامی دچار انحراف نشود.

 آیت‌الله کعبی بیان داشت: پیوند نسل‌ها، تضمین‌کننده راه روشن انقلاب اسلامی است.

 

انتهای پیام/
منبع:ایرنا
http://qomefarda.ir/48366
اخبار مرتبط

نظرات شما