یادداشت؛

تغییر معادله قدرت در جهان با حمله گسترده سپاه

ایران تنها کشوری است که در بحران بیش از 6 ماهه اخیر در غزه توانست ظرف چند دقیقه معادله را تغییر دهد. اتفاقی که از آن با عنوان تغییر معادله قدرت در منطقه و جهان یاد می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» محمد ملک‌زاده، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در خصوص دفاع و حمله شب گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  نوشت:
دفاع مشروع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که در صبحگاه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ و در پی پاسخ تنبیهی ایران به شرارت‌های پی‌درپی رژیم صهیونیستی در عملیات وعده صادق انجام شد را از جهاتی می‌توان به‌عنوان یک نقطه عطف در سیاست خارجی جمهوری اسلامی و تاریخ روابط بین‌الملل توصیف کرد. در تشریح عملیات پیچیده ایران علیه رژیم صهیونیستی، نکاتی حائز اهمیت است:
۱. پیش از هر چیز باید به این نکته توجه داشت که ایران در اوج آمادگی دشمنان خود به رژیم صهیونیستی حمله گسترده‌ای انجام داد. از فردای حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و تأکید مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر تنبیه متجاوز، آمریکا، اسرائیل و سران کشورهای غربی برای جلوگیری یا خنثی نمودن حمله سپاه به خاک اسرائیل در آماده‌باش کامل قرار گرفتند. ظرفیت پدافندی چند کشور در طول مسیر ایران تا سرزمین‌های اشغالی به همراه ناوگروهای آمریکا، انگلیس و فرانسه که در نزدیکی اسرائیل جهت رهگیری موشک‌های ایران مستقر شده بودند، با آمادگی کامل قبلی به دفاع همه‌جانبه از اسرائیل برخاستند. دفاع گسترده و چندلایه‌ای که رژیم صهیونیستی به همراه قدرت‌های جهانی آمریکا، انگلیس، فرانسه و برخی کشورهای دیگر در طول مسیر تا حریم هوایی فلسطین اشغالی ایجاد کرده بودند، عبور از این سیستم چندلایه و پیشرفته را مطابق محاسبات نظامی ناممکن می‌ساخت. به اعتراف یکی از سران رژیم صهیونیستی در این عملیات تنها آمریکا بیش از یک میلیارد دلار برای رهگیری موشک‌ها و پهپادهای ایران هزینه‌کرد. بااین‌حال در اوج حیرت کارشناسان نظامی جهان، ده‌ها فروند پهپاد و موشک توانستند با گذر از لایه‌های دفاعی خارج از سرزمین‌های اشغالی و عبور از سه‌لایه دفاع هوایی اسرائیل، با موفقیت به پایگاه‌های نظامی اسرائیل اصابت کنند. اسکات ریتر، بازرس سابق سازمان ملل در بخش سلاح‌های کشتارجمعی در واکنش به هدف قرارگرفتن پایگاه هوایی نواتیم در اراضی اشغالی در صفحه شخصی خودنوشت: حتی یک موشک ایرانی در حمله به پایگاه نواتیم رهگیری نشد. این اتفاق در زمانی که رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانانش در اوج آمادگی نظامی و در انتظار حمله ایران بودند، نشان از هماهنگی دقیق دستگاه‌های دیپلماسی، نظامی و امنیتی از یک‌سو و توانایی نظامی بالای جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر است.
۲. باوجودآنکه از چند روز قبل از حمله تنبیهی سپاه، رژیم صهیونیستی در منطقه و جهان با آماده‌سازی افکار عمومی به ایران‌هراسی روی آورده بود، اما این رژیم به اعتراف رسانه‌های اسرائیلی که حمله ایران به اسرائیل را از نظر اهمیت و ماهیت، شدیدترین حمله از زمان موجودیت این رژیم توصیف نمودند، در برابر حجم حملات و هماهنگی دقیق آن غافلگیر شده و اذعان نمودند هرگز پیش‌بینی این حجم گسترده از حملات را نداشتند. هدف رژیم از ایران‌هراسی در روزهای قبل از حمله، بالابردن بیش از حد انتظارات افکار عمومی بود تا به‌زعم خویش محدودیت حمله ایران به اسرائیل را نشانه ضعف و ترس ایران از قدرت اسرائیل تحلیل کنند؛ اما برخلاف پیش‌بینی‌ها خود تحقیر شدند.
۳. اقدام مقتدرانه ایران بر اساس اصل «دفاع مشروع» مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل در عرف بین‌الملل کاملاً موجه است؛ در عرف سیاسی روابط بین‌الملل حمله به مراکز دیپلماتیک حمله به خاک کشور متبوع تلقی شده و کشور مورد تهاجم از حق دفاع مشروع برخوردار است. علاوه بر این رژیم صهیونیستی به دلیل نقض گسترده قوانین بین‌المللی و حقوق بشر مانند حمله به غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی، اماکن دیپلماتیک، ترور مسئولان سیاسی در کشور ثالث و عدم پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل و مفاد کنوانسیون‌های جهانی، بر اساس اساسنامه سازمان ملل و شورای امنیت مصداق کامل یک رژیم یاغی تلقی گردیده و باید توسط واحدهای سیاسی کنترل گردد؛ بنابراین اقدام تنبیهی ایران نه‌تنها در راستای تنش‌زایی و جنگ‌افروزی نیست؛ بلکه کاملاً قانونی بوده و با تنبیه یک رژیم یاغی به صلح و ثبات بین‌المللی کمک خواهد کرد. خویشتن‌داری ایران در طول ماه‌های اخیر جهت جلوگیری از تشدید تنش‌ها به‌ویژه از زمان شهادت سیدرضی موسوی و با وجود فشار افکار عمومی داخلی مبنی بر تنبیه فوری متجاوز به جهان ثابت شد. اما رژیم صهیونیستی با حمله به کنسولگری ایران که واکنش‌های جهانی را نیز برانگیخت گستاخی را از حد گذراند و زمینه را برای تداوم شرارت‌ها و به‌خطرافتادن صلح پایدار فراهم ساخت.
۴. حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سرزمین‌های اشغالی، در طول ۱۹۰ روز گذشته آرام‌ترین شب را برای مردم مظلوم غزه رقم زد. در این شب هیچ زن و کودکی به شهادت نرسید؛ فلسطینیانی که شاهد پرواز موشک‌های ایران در آسمان فلسطین بودند با شادمانی ندای یا فاتح خیبر، یا علی و یا حسین سر دادند و فعالان رسانه‌ای عرب‌زبان نوشتند: در زمانی که سران خائن عرب، فلسطین را فروختند و در برابر جنایات اسرائیل و قتل‌عام زنان و کودکان فلسطینی سر سازش فرود آوردند، فرزندان آزاده سلمان فارسی انتقام سختی از جنایت‌کاران صهیونیسم گرفتند.  
۵. اقدام مقتدرانه ایران از جهات متعدد منحصربه‌فرد است که در جای خود نیازمند تحلیل و بررسی است؛ پرحجم‌ترین حمله موشکی ایران با طولانی‌ترین و بلندترین برد جغرافیایی، بزرگ‌ترین حمله پهپادی و موشکی جهان و به تعبیر فرمانده انگلیسی بزرگ‌ترین حمله تاریخ لقب گرفت. حمله ایران که اولین حمله مستقیم از سوی یک کشور به اسرائیل بعد از ۱۹۶۷ بود، تمام ابهت پوشالی این رژیم را فروریخت و به تعبیر برخی منابع رسانه‌ای جهان، ایران تنها کشوری است که در بحران بیش از ۶ماهه اخیر در غزه توانست ظرف چند دقیقه معادله را تغییر دهد. اتفاقی که کارشناسان سیاسی و نظامی از آن با عنوان تغییر معادله قدرت در منطقه و جهان یاد می‌کنند. به لطف الهی این اتفاق بزرگ معادله قدرت را به نفع جریان مقاومت تغییر خواهد داد.

انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/48384
اخبار مرتبط

نظرات شما