معاون راه‌های روستایی قم:

چند راه روستایی قم به محور فرعی ارتقا می‌یابد

معاون فنی و راه‌های روستایی اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم با اشاره به حجم بالای تردد در برخی از محورهای راه‌های روستایی استان، گفت: در همین خصوص ارتقای ۶ راه روستایی به محور فرعی غیر شریانی در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید محمدرضا موسوی افزود: در همین خصوص ارتقای ۶ راه روستایی به محورهای فرعی غیر شریانی برای افزایش عرض معبر و حریم در دستور کار قرار دارد که محورهای سه راهی باغیک به دستجرد، کهک به فردو، دستجرد به سلفچگان و قمرود به کوه سفید از مهمترین آن‌هاست.
وی با بیان اینکه راه‌های روستایی قم از عرض استاندارد ۶ مترمربع لازم برخوردار هستند، بیان داشت: مشکل عمده راه‌های روستایی استفاده مشترک ماشین‌آلات سنگین مربوط به معادن، مرغداری و سایر واحدهای صنعتی از این محورهای با ظرفیت اندک و غیرسازگار با نیازهای غیر روستاییان است.
معاون فنی و راه‌های روستایی اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم خاطرنشان کرد: در همین خصوص ارتقای راه‌های روستایی پرتردد به محورهای غیر شریانی در دستور کار قرار دارد تا عبور و مرور ماشین‌آلات سنگین به این محورها خسارتی به زیرساخت‌های آن وارد نکند.
موسوی همچنین با اشاره به اقدام‌های انجام شده در محور کوه سفید، ادامه داد: عملیات بهسازی این محور از سال گذشته تا محور قشلاق البرز و شش امامزاده انجام شده است.
معاون فنی و راه‌های روستایی اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قم با بیان اینکه طبق قوانین الزامی بر روشنایی محورهای روستایی وجود ندارد، گفت: روشنایی محورهای روستایی صرفاً در مناطق مه‌گیر و گردنه‌های خطرناک الزام‌آور است.
وی همچنین بیان داشت: تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار دارای راه روستایی استاندارد هستند و احداث راه جدید در این روستاها از طریق خیرین راه‌ساز دنبال می‌شود.
در حوزه راهداری استان قم حدود ۲ هزار کیلومتر راه شامل ۲۱۳ کیلومتر آزادراه، ۲۳۲ کیلومتر بزرگراه، ۱۵۴ کیلومتر راه اصلی، ۱۵۰ کیلومتر راه فرعی و یک هزار کیلومتر راه روستایی وجود دارد.
استان قم دارای هشت راه مواصلاتی اصلی و چهارراه فرعی است که از جمله آنان می‌توان به آزادراه قم - تهران به طول ۱۳۰ کیلومتر، جاده قدیم قم - تهران، بزرگراه قم - ساوه به طول ۸۷ کیلومتر، جاده قدیم قم - کاشان، آزادراه قم - کاشان به طول ۱۰۴ کیلومتر، آزادراه قم - گرمسار به طول ۱۷۳ کیلومتر و بزرگراه قم - سلفچگان - اراک به طول ۱۳۶ کیلومتر اشاره کرد.
طبق آخرین برآوردها، جمعیت قم یک میلیون و ۴۳۵ هزار نفر است. جمعیت شهری استان یک میلیون و ۳۷۵ هزار نفر معادل ۹۵.۸ درصد و جمعیت روستایی نیز ۶۰ هزار نفر معادل ۴.۲ درصد جمعیت کل استان است.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48414
اخبار مرتبط

نظرات شما