مدیرکل صمت قم:

۵۷۶ جواز تأسیس واحدهای صنعتی در قم صادر شد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت قم گفت: در سال ۱۴۰۲، ۵۷۶ جواز تأسیس واحدهای صنعتی در قم صادر شده که نشان‌دهنده استقبال گسترده سرمایه‌گذاران برای انجام فعالیت‌های تولیدی در این استان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از روابط‌عمومی اداره کل صنعت، ‌معدن و تجارت قم، ‌ اکبر ابدالی در گفت‌وگویی، بیان داشت: طی مدت یاد شده ۴۹۶ جواز ایجادی با سرمایه‌گذاری ۱۴۱ هزار و ۴۶۱ میلیارد ریال و ظرفیت ایجاد اشتغال برای هشت هزار و ۸۱۰ نفر و همچنین ۸۰ جواز توسعه‌ای (طرح توسعه در واحدهای موجود) با سرمایه‌گذاری ۲۲ هزار و ۶۹۵ میلیارد ریال و ظرفیت اشتغال‌زایی برای یک هزار و ۵۲۸ نفر در استان قم صادر شد.
وی تأکید کرد: میزان استقبال سرمایه‌گذاران برای انجام فعالیت‌های تولیدی در بخش صنعت قم بالاست و به همین دلیل اداره کل صمت و سایر دستگاه‌های متولی در صدور مجوزهای لازم و اختصاص زمین به متقاضیان در شهرک‌های صنعتی، بر اساس اولویت‌بندی‌های تعیین شده در مسیر توسعه صنعتی استان اقدام می‌کنند.
وی ادامه داد: ما در استان قم از حضور سرمایه‌گذاران برای ایجاد واحدهای تولیدی دانش‌بنیان، پیشرو و پیشرفته، کم آب‌بر، پاک و دارای سازگاری بیشتر با محیط‌زیست، ‌ دارای اشتغال‌زایی بالا و تأمین‌کننده نیازهای مهم کشور استقبال می‌کنیم و در این زمینه به مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز توجه داریم.
گفتنی است میزان تعهد ایجاد اشتغال بخش صنعت، معدن و تجارت استان قم در سال ۱۴۰۲، اشتغال‌زایی برای پنج هزار نفر بود که در جریان آخرین پایش صورت‌گرفته، مشخص شد بیش از این تعداد یعنی پنج هزار و ۱۷۱ مورد اشتغال در بخش‌های یاد شده ایجاد شده است.
بخش صنعت در استان قم یکی از نمونه‌های موفق فعالیت مردمی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است و تقریباً تمام واحدهای تولیدی استان به‌صورت غیردولتی و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.
امروز صنعت قم علاوه بر گسترش کمی، ‌ در زمینه تعمیق بخشی به فعالیت‌های صنعتی و توسعه کیفی فعالیت‌ها نیز اقدام‌های گسترده‌ را آغاز کرده که از جمله آن ارتقای بهره‌وری و تولید محصولات موردنیاز کشور از طریق بسیج ظرفیت‌های داخلی می‌باشد که نمونه آن در صنایعی همچون صنعت لوازم‌خانگی استان قابل‌مشاهده است.
مسئولان قم تأکید دارند از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم با تلاش‌های انجام‌شده افزون بر ۴۰ هزار شغل در این استان ایجاد شد؛ در همین رابطه یکی از رویکردهای مهم مدیریت استان در این بخش، ضمن تثبیت و افزایش فرصت‌های شغلی، کاهش نرخ بیکاری به زیر هشت درصد است.
بخش صنعت از جمله حوزه‌های پرتقاضا برای جذب نیروی کار است، در همین رابطه استفاده از نیروی انسانی ماهر همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت واحدهای تولیدی مطرح است که به همین منظور اداره کل صنعت، ‌ معدن و تجارت قم با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی استان موضوع مهم تأمین نیروی انسانی موردنیاز واحدهای تولیدی فعال استان را با جدیت دنبال می‌کند.
در بخش صنعت، استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48423
اخبار مرتبط

نظرات شما