مرجع تقلید شیعیان:

بانک‌ها جلوی اختلاس‌ها را بگیرند

آیت‌الله جوادی آملی گفت: بانک‌ها جلوی اختلاس‌ها را بگیرند چرا که غالباً اختلاس‌ها از راه بانک‌ها می‌گذرد. ضرورت دارد تا جلوی کسانی که می‌خواهند سوءاستفاده کنند، گرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از باشگاه خبرنگاران، آیت‌الله جوادی آملی در دیدار ابوالفضل نجارزاده مدیرعامل بانک ملی ایران عنوان کرد: مال در مملکت بعد از مسائل عقاید دینی، حرف اول را می‌زند. یک بیان نورانی حضرت امیر (سلام‌الله‌علیه) دارد که «مَا ضَرَبَ اللهُ الْعُبَاد بِسُوطٍ أَوْجَعُ مِنَ الْفَقْرِ» هیچ تازیانه‌ای بدتر از فقر نیست، این اصل اول.
آیت‌الله جوادی آملی گفت: اصل دوم آن است که اگر کسی این تازیانه را خورد، از این‌طرف تازیانه به دوشش می‌خورد، از آن طرف دین از عقلش رخت برمی‌بندد. حواستان جمع باشد. آن اولی را حضرت امیر فرمود که «مَا ضَرَبَ اللهُ الْعُبَاد بِسُوطٍ أَوْجَعُ مِنَ الْفَقْرِ»، هیچ تازیانه‌ای دردناک‌تر از فقر نیست. اگر کسی با دست‌خالی به منزل برود از خدای سبحان همان لحظه، تقاضای مرگ می‌کند؛ آبروریزی پیش زن و بچه قابل‌تحمل نیست.
مرجع تقلید شیعیان کرد: در جریان شعب ابی‌طالب که مسلمانان، سه سال در محاصره بودند، پیغمبر امتحانش را پس داد، یک دعایی را مرحوم کلینی از وجود مبارک پیغمبر نقل می‌کند که پیغمبر به خدا عرض می‌کند که خدایا ما امتحان خودمان را در شعب دادیم: «اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی الْخُبْزِ وَ لَا تُفَرِّقْ بَینَنَا وَ بَینَهُ فَلَوْ لَا الْخُبْزُ مَا صُمْنَا وَ لَا صَلَّینَا وَ لَا أَدَّینَا فَرَائِضَ رَبِّنَا عَزَّ وَ جَل‏»؛ خدایا، بین ما و نان ما جدایی نینداز! یعنی اقتصاد. بعد عرض می‌کند که خدایا، اگر نان مردم قطع بشود و مردم در اقتصاد آسیب ببینند، سخن از دین‌داری مردم نیست: «فَلَوْ لَا الْخُبْزُ مَا صُمْنَا وَ لَا صَلَّینَا وَ لَا أَدَّینَا فَرَائِضَ رَبِّنَا عَزَّ وَ جَل‏».
آیت‌الله جوادی آملی افزود: کار علمی این است که در اقتصاد هم بفهمید و هم بفهمانید که چگونه می‌شود که قیمت یک نان را در چندین سال یک جا نگهداشت؟ لذا باید بدانیم که ما چه داریم، چه نیازی داریم، چگونه این را به خواست، تبدیل بکنیم و چگونه تولید داشته باشیم تا با رونق اقتصاد، به بیگانه نیاز نداشته باشیم.
 مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: خطر ربا هم باید از بانک‌ها گرفته بشود. بانک باید این غیرت را داشته باشد که اقتصاد مملکت را حفظ بکند. بانک انباردار نیست و لذا با سفارش هم حل نمی‌شود، بلکه آنجا فکر و دقت و بررسی و برنامه‌ریزی باید انجام گیرد، تلاش شود تا اقتصاد و تولید رونق بگیرد و مسائل حل شود، این برنامه علمی می‌خواهد که چه داریم؟ یک؛ چقدر مصرف داریم؟ دو؛ چه‌کار بکنیم که این نیاز‌ها تأمین بشود؟ سه؛ این می‌شود اقتصاد.
آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه باید بانک‌ها جلوی اختلاس‌ها را بگیرند، گفت: غالباً اختلاس‌ها از راه بانک‌ها می‌گذرد و لذا شما باید بیش‌ازپیش نسبت به این امر حساسیت داشته باشید تا جلوی کسانی که می‌خواهند سو استفاده کنند، گرفته شود البته کسی که دین داشته باشد اختلاس و از این کار‌ها نمی‌کند.
او ادامه داد: اگر اقتصاد نتواند رضایت مردم را تأمین کند و مردم گرفتار فقر بشوند، دین نیز از بین خواهد رفت، این دعای پیغمبر است که عرض کرد خدایا، اگر اقتصاد ما ضعیف باشد دین‌داری سخت است؛ لذا بانکداری اولین وظیفه‌اش باسواد شدن است که ما چه نیاز داریم؟ چه داریم؟ چگونه حل بکنیم؟
آیت‌الله جوادی آملی یادآور شد: اساس و وظیفه همه مسئولین این است که آبروی این مملکت را حفظ کنند، هیچ‌کسی با دست‌خالی به خانه‌اش نرود و این به تولید وابسته است. تولید هم سفارشی نیست. تولید نصیحت نیست، تولید خواهش نیست، تولید علم است و علم است و علم است و علم.


انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48460
اخبار مرتبط

نظرات شما