معاون آب منطقه‌ای قم خبر داد:

برداشت ۲۲ میلیون مترمکعب آب از چاه‌های غیرمجاز

معاون آب منطقه‌ای قم گفت: از ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت‌شده در استان، ۲۲ میلیون مترمکعب مربوط به برداشت غیرمجاز از چاه‌های غیرمجاز است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد دانشور، با اشاره به محدودیت منابع آبی گفت: به‌ویژه آب‌های زیرزمینی که عمده منابع اصلی کشاورزی استان قم است محدود بوده و براین‌اساس حفاظت از منابع آبی زیرزمینی استان و بهره‌برداری بهینه از آن بسیار اهمیت دارد.
معاون آب منطقه‌ای قم با تأکید بر اینکه صیانت از منابع آبی استان، در اولویت برنامه‌های شرکت آب منطقه قم است، گفت: از ۵۰۰ میلیون مترمکعب آبی که در استان برداشت داریم، فقط ۲۲ میلیون مترمکعب مربوط به برداشت غیرمجاز از چاه‌های غیرمجاز است که این میزان معادل پنج درصد برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی است.
دانشور عنوان کرد: بیشترین میزان برداشت غیرمجاز از چاه‌های مجاز بوده و این امر به دلیل عدم تمکین صاحبان و مالکان چاه از حجم مجاز برداشت در پروانه آنهاست.
معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای قم نصب کنترل هوشمند حجمی را تنها راه مقابله با برداشت غیرمجاز از آب توسط چاه‌های مجاز دانست و افزود: از سال گذشته تاکنون ۳۵۰ حلقه چاه مجاز به کنترل هوشمند حجمی مجهز شده و امسال نیز کنترل حجمی هوشمند در ۳۷۰ حلقه چاه دیگر نصب می‌شود.
دانشور عدم تخصیص حقابه‌ها را چالش دیگر استان در این بخش عنوان کرد و گفت: در مدت سه سال گذشته تخصیص حقابه‌های قانونی استان قم با چالش روبه‌رو بوده و رهاسازی از منابع بالادستی انجام نگرفته است.
معاون آب منطقه‌ای قم افزود: اصلاح الگوی کشت، استفاده از روش‌های نوین آبیاری در کنار نصب کنترل هوشمند از راهکار‌های کارآمد در کاهش استفاده و برداشت از منابع محدود زیرزمینی است.

انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48499
اخبار مرتبط

نظرات شما