کارشناس دانشگاه علوم پزشکی قم:

۹ هزار کودک در قم واکسن فلج اطفال دریافت کردند

کارشناس بیماری‌های قابل‌پیشگیری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در مرحله نخست واکسیناسیون کودکان علیه فلج اطفال، ۹ هزار کودک زیر پنج سال ایرانی و غیرایرانی واکسینه شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدامینی پور افزود: بیماری فلج اطفال بیماری ویروسی است که در کودکان زیر پنج سال و اطفال شایع بوده و در چند سال گذشته به دلیل واکسیناسیون گسترده در مرحله ریشه‌کنی فلج اطفال در ایران قرار داریم.
وی با بیان این‌که در ۲۳ سال گذشته موردی از ابتلا به فلج اطفال در کشور گزارش نشده است، اضافه کرد: در کشورهای همسایه از جمله پاکستان و افغانستان معمولاً مواردی از بیماری فلج اطفال مشاهده می‌شود و این بیماری در این کشورها هنوز ریشه‌کن نشده است.
وی ادامه داد: باتوجه‌به تردد اتباع در استان، باید مراقبت کنیم تا دستاوردهای به‌دست‌آمده در زمینه ریشه‌کنی فلج اطفال حفظ شود.
امینی پور با تأکید بر اهمیت پوشش بالای واکسیناسیون، گفت: طرح واکسیناسیون رایگان تکمیلی فلج اطفال هر ساله در ۲ مرحله انجام می‌شود که مرحله اول از دوم تا چهارم اردیبهشت‌ماه انجام و حدود ۹ هزار کودک علیه این بیماری واکسینه شدند.
وی افزود: مرحله دوم از ۳۰ اردیبهشت‌ماه شروع شده و تا اول خردادماه ادامه دارد که باتوجه‌به اطلاع‌رسانی صورت‌گرفته انتظار داریم استقبال خوبی از طرح انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: گروه هدف این برنامه کودکان زیر پنج سال غیرایرانی در تمام استان و کودکان زیر پنج سال ایرانی در مناطقی که حضور اتباع زیاد است، می‌باشد.
امینی پور با اشاره به این‌که واکسیناسیون فلج اطفال به ۲ صورت انجام می‌شود، گفت: در حالت اول، جامعه هدف به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند و توسط کارشناسان مرکز بهداشت واکسینه می‌شوند.
وی افزود: در حالت دوم، در مناطقی که رفت‌وآمد سخت و یا دسترسی ساکنان به شهر ضعیف است، مانند دامشهر، کوره‌های آجرپزی اطراف شهر، جاده کاشان، ‌ جمکران، ‌ شهر قائم، شهرک لبن، مناطقی از قنوات و جعفرآباد، کارشناسان به درب منازل مراجعه می‌کنند و قطره فلج اطفال به کودکان خورانده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی از طریق فضای مجازی مثل کانال‌ها و گروه‌های اتباع، خودروهای بلندگو دار و مناطقی از شهر که تراکم اتباع زیاد است، انجام شده و کارشناسان مراکز سلامت نیز برای اطلاع‌رسانی با جمعیت اتباع تماس می‌گیرند.
به گفته امینی پور، سال گذشته هفت هزار و ۵۰۰ کودک اتباع علیه فلج اطفال واکسینه شدند.

انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48880
اخبار مرتبط

نظرات شما