مدیرکل گمرکات قم:

۲۹ میلیون دلار کالا از قم به خارج صادر شد

مدیرکل گمرکات قم گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت‌، ۲۹ هزار و ۶۵۰ تُن انواع کالا در قالب تعداد ۸۷۸ اظهارنامه به ارزش ۲۹ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۷۴۷ دلار از طریق گمرکات این استان به کشورهای هدف صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری ایرنا، اسفندیار دریکوندی بیان کرد: در این مدت درآمد کل گمرکات استان قم نیز به بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی در خصوص وضعیت واردات نیز افزود: همچنین در ۲ ماه گذشته بیش از ۱۰ هزار تُن کالا در قالب ۳۴۴ اظهارنامه به ارزش ۴۸ میلیون دلار از طریق گمرکات استان قم وارد کشور شد که بیشتر حجم آن را کالاهای اساسی موردنیاز مردم و مواد اولیه مورداستفاده در صنایع تشکیل می‌دهد.
وی ادامه داد: گمرک استان در زمینه مقابله با قاچاق نیز همکاری گسترده‌ای با نهادهای متولی دارد و در این مدت ۷۲ پرونده مظنون به قاچاق به ارزش بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان در این اداره کل تشکیل و برای رسیدگی در اختیار مراجع قانونی قرار گرفت.
گفتنی است بر اساس پایش انجام شده، در فروردین‌ماه سال جاری ۲۲ کشور در نقاط مختلف جهان، مقصد کالاهای صادراتی فعالان اقتصادی استان قم بوده است.
در همین رابطه کشورهای عراق، پاکستان، آذربایجان، افغانستان، روسیه، امارات، گرجستان، هند، چین و ازبکستان عمده کشورهای هدف صادراتی استان قم بوده است.
در این مدت بیش از ۳۰ نوع کالا از گمرکات استان به کشورهای موردنظر صادر شد که مهم‌ترین آن‌ها شامل محصولاتی همچون کفش و صندل، انواع گرانول و کامپاند، سرب، پلی‌استر، شماری از محصولات شیمیایی، محصولات غذایی همچون تخم‌مرغ و برخی از لوازم صنعتی است.
فروردین‌ماه امسال حدود ۱۲ هزار تُن‌ کالا در قالب ۳۳۵ اظهارنامه به ارزش ۱۰ میلیون و ۲۷۳ هزار دلار از گمرکات این استان صادر شد.
باتوجه‌به شرایط خاص فروردین‌ماه همچون وجود تعطیلات نوروزی و روند آغاز کار واحدهای تولیدی، حجم صادرات استان از ماه‌های آینده با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد و گمرکات قم برای تحقق این هدف در آمادگی کامل به سر می‌برد.
در این مدت حدود سه هزار تُن کالا نیز در قالب تعداد ۹۱ اظهارنامه به ارزش ۱۱ میلیون و ۴۲۱ هزار دلار از طریق گمرکات قم وارد کشور شد، همچنین درآمد کل گمرکات استان از فعالیت‌های تجاری به ۴۱۷ میلیارد ریال رسید.
همچنین سال گذشته نیز ۲۳۲ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۷۹۴ دلار صادرات انواع کالا از گمرکات این استان به کشورهای مختلف جهان صورت پذیرفت. این میزان صادرات در قالب ۶ هزار و ۳۳۲ اظهارنامه به وزن ۲۴۲ هزار و ۴۵۵ تُن بود که نشان‌دهنده پویایی فعالیت‌های تجاری در قم است.
در همین راستا پارسال درآمد کل گمرکات استان قم به ۲۰ هزار میلیارد ریال رسید که این رقم نسبت به سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشت.
لیست کالاهای صادراتی استان قم به بازارهای جهانی بسیار متنوع است که عمده‌ترین آن‌ها در قالب ۳۲ نوع کالا مورد شناسایی قرار گرفته و انواع محصولات صنعتی، ‌ شیمیایی، معدنی، خوراکی و سایر کالاها را در بر می‌گیرد.
همچنین در این مدت ۴۷۸ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۹۵۸ دلار کالا در قالب سه هزار و ۲۸۲ اظهارنامه به وزن ۸۹ هزار و ۴۹۰ تُن از طریق گمرکات قم وارد کشور شد.

انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/48950
اخبار مرتبط

نظرات شما