مدیرکل محیط‌زیست استان قم مطرح کرد؛

گردوغبار استان قم از کجا می‌آید؟

مدیرکل محیط‌زیست استان قم گفت: شروع خیزش گردوغبار در روزهای اخیر و هفته گذشته عمدتاً از مناطق دشت کویر، استان‌های سمنان و اصفهان وارد شده بود و بخشی هم از کانون‌های داخلی استان است‌.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «قم فردا» به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدحسین بازگیر با اشاره به وضعیت ناسالم هوای استان در روزهای اخیر گفت: در روزهای اخیر بخش عمده‌ای از گرد و غبار‌ها از کانون‌های داخلی استان بوده است. میزان بارندگی امسال ما تقریباً ۵۰ میلی‌متر از سال گذشته بیشتر بوده است.  
بازگیر گفت: به‌واسطه بارندگی خوبی که داشتیم، وضعیت اراضی آسیب‌دیده و کانون‌های گردوغبار استان مناسب‌تر از سال گذشته بود؛ بنابراین خیزش گردوغبار را دیرتر و کمتر شاهد بودیم. 
مدیرکل محیط‌زیست استان قم بیان کرد: شروع خیزش گردوغبار در روزهای اخیر و هفته گذشته عمدتاً از مناطق دشت کویر، استان‌های سمنان و اصفهان وارد شده بودند. با بالارفتن سرعت باد و گذشتن از بازه زمانی بارندگی‌ها، بخشی از کانون‌های داخلی از شرق استان را نیز داریم.
وی عنوان کرد: با پیگیری‌هایی که توسط مسئولان استان و همکاران ما در دستگاه‌های دیگر با موضوع بحث گردوغبار انجام شد، این معضل یکی از ۳ مسئله اصلی استان به‌عنوان یکی از اولویت‌ها شناخته شد.
بازگیر تصریح کرد: مبحث گردوغبار تنها مربوط به زمان حال نیست و در طول سالیان این اتفاق افتاده است. ما برای پیگیری مطالعات و منشأیابی زیادی را انجام داده‌ایم. کارگروه‌های غیرفعال را به‌صورت مستمر فعال کرده‌ایم.
مدیرکل محیط‌زیست استان قم اظهار داشت: ۲۲ دستگاه در حوزه گردوغبار وظیفه دارند. وظیفه ما به‌عنوان محیط‌زیست رصد، پایش و دیده‌بانی است. اقدامات ما به همراه هواشناسی هشدار، سنجش و یافتن مناطق درگیر در استان است.
وی افزود: ما در حال تکمیل شبکه هستیم. شبکه دیده‌بانی جزو شبکه‌های بسیار کامل ما است. ۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در قنوات، پردیسان و کوه سفید اضافه کرده‌ایم. ایستگاه‌های سطح شهر را نیز به‌روزرسانی نموده‌ایم.
بازگیر گفت: کارهای اجرایی در این حوزه را انجام داده‌ایم. اطراف جاده گرمسار ۵۰۰ هکتار درختکاری، کاشت طاق و گیاهان صورت‌گرفته است. منابع طبیعی حدود هزار هکتار را در بخش دیگری دنبال کرده است.
مدیرکل محیط‌زیست استان قم بیان کرد: در مجموع برای عرصه‌های آسیب‌دیده تاکنون نزدیک به ۱۳ هزار هکتار درختکاری، کاشت طاق و کاشت گونه‌های گیاهی مناسب منطقه صورت‌گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: ما نزدیک به ۳۰ هزار عرصه بحرانی و کانون آسیب‌دیده داریم. این کانون‌ها با کوچک‌ترین وزش بادخیزش گردوغبار ایجاد می‌کنند. ۳۰ هزار هکتار از اراضی باقی‌مانده و فقط ۱۳ هزار هکتار آن احیا و بیابان‌زایی شده است.
بازگیر عنوان کرد: باتوجه‌به اینکه حقابه‌ها را نداریم و با معضل خشکسالی نیز روبرو هستیم، برگردان این وضعیت یک کار پر هزینه، پر دامنه و همه‌گیری است. ما در حوزه تکالیف و اختیارات قانونی دستگاهی خود، باید با منابع آلاینده برخورد کنیم.
مدیرکل محیط‌زیست استان قم در پاسخ به این سؤال که چرا محیط‌زیست در زمینه کوتاهی کرده است، گفت: تا امروز بیش از ۱۰۰ منبع آلاینده را شناسایی و پیگیری‌های لازم را در حدود اختیارات خود انجام داده‌ایم. 


انتهای خبر /


http://qomefarda.ir/49596
اخبار مرتبط

نظرات شما