رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قم:

حضرت زینب الگوی عملی فعالیت اجتماعی بانوان است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قم گفت: حضرت زینب (س) بهترین الگوی حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی است زنان به‌عنوان یک انسان فعال و تأثیرگذار باید در جامعه حضور داشته باشند نه به‌عنوان یک کالا، امروز هجمه دشمن یک رویارویی تمدنی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن‌ خیری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اظهار داشت: قطع‌نظر از جنسیت به بنی‌آدم کرامت  داده شده است و همه انسان‌ها دارای کرامت هستند و تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد آنچه در آموزه‌های دینی تربیت مقدم بر تعلیم است ازاین‌جهت نقش بانوان یک نقش‌برجسته‌ای است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قم افزود: نقش تربیت فرزند و تربیت جامعه اصالتاً به دوش بانوان گذاشته شده است ازاین‌جهت یک جایگاه ویژه برای بانوان در آموزه‌های دینی موردتوجه است.
خیری عنوان کرد: نقش حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در قیام عاشورا یک الگوی عملی جامع و کامل برای بانوان است، حضرت زینب سلام‌الله‌علیها به انتقال آموزه‌های کربلایی هم به نسل‌های آینده و هم به فرزندانی که در همان زمان به اسارت درآمده بودند پرداخت.
وی ادامه داد: ازاین‌جهت نقش بانوان یک نقش ویژه در همه مسائل سیاسی و اجتماعی است، در حدیث شریف کساء هم یک زن که حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها باشند محور قرار گرفتند و خدا پیامبر و امامان را با نسبت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها معرفی می‌کنند و محور خلقت را بانوان معرفی می‌کند این به علت آن نقش انسان‌سازی بانوان است و به همین خاطر امام خمینی (ره) فرمودند از دامن زن مرد به معراج رود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قم تصریح کرد: شهدا و افرادی که مورد تکریم متدینان هستند از آزادگان، جانبازان و ایثارگران تربیت‌یافتگان بانوان هستند امروز جایگاه خانواده بیش از هر زمان دیگر مورد هجمه قرار گرفته است و با شروع ایام عزاداری سیدالشهدا شهدا هم این جایگاه مورد هدف قرار گرفته است و زنان را تشویق به کشف حجاب در مراسم سیدالشهدا می‌کنند تا از رسالت اصلی بازدارند.
خیری افزود: خانواده نقش محوری و تربیتی و جامعه‌پذیر کردن افراد را دارد که به عهده مادران است اگر محوریت بانوان در بعد انسان‌سازی و تربیت کرامت انسانی خدشه‌دار شود طبیعتاً شیاطین به هدف خود رسیده‌اند، بیش از هر زمان دیگر نیاز داریم که الگوهایی که ازهرجهت محور بودند از جمله تربیت و انتقال مفاهیم عاشورایی  شناسایی شوند و به بانوان و دختران معرفی شوند.
وی تأکید کرد: خطبه‌های حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و خطبه‌های حضرت زینب سلام‌الله‌علیها منبع خوبی برای هدایت و تعلیم بانوان و معرفی جایگاه واقعی زنان در جامعه هستند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: نقش‌های که به زنان و مردان سپرده شده است متفاوت است و این نقش‌ها برای حیات انسانی و اسلامی مکمل یکدیگر است، شعارهایی که در اغتشاشات و جنگ ترکیبی سر داده شد و شیطان همه توان خود را پای‌کار آورد به اهمیت بعد زنان می‌پردازد؛ لذا شعار آنها از زن شروع می‌شود؛ زیرا اگر حریم بانوان شکسته شود ستون خیمه انسانیت فرو خواهد ریخت، حضرت زینب سلام‌الله‌علیها بهترین الگوی حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی است زنان به‌عنوان یک انسان فعال و تأثیرگذار باید در جامعه حضور داشته باشند نه به‌عنوان یک کالا، امروز هجمه دشمن یک رویارویی تمدنی است.
خیری اضافه کرد: یک طرف تمدن شهوانی و حیوانی قرار دارد و یک طرف تمدن انسانی و اسلامی و بنده خدا بودن قرار دارد که دارای قیودی برای ادای تکلیف انسانی است که باید در این پیچ تاریخی از الگوها و اسوه‌هایی که داریم به‌خوبی استفاده کنیم درگیری در کربلا و عاشورا یک صحنه تمدنی است که همه ابعاد خوبی و بدی در آن وجود دارد از پاک‌ترین انسان تا ناپاک‌ترین انسان‌ را می‌توان در کربلا مشاهده کرد.

انتهای پیام/۱۷۰


http://qomefarda.ir/44123
اخبار مرتبط

نظرات شما