رئیس کل بانک مرکزی در کارگروه تخصصی فقهی خبر داد؛

ناظران شرعی به ساختار بانک‌ها اضافه می‌شوند

رییس کل بانک مرکزی گفت: در راستای نظارت بر اجرای مصوبات شورای فقهی بانک مرکزی، ناظران شرعی به کمیته تطبیق بانک‌ها اضافه خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، علی صالح آبادی ، عصر امروز در جمع اعضای «کارگروه تخصصی فقهی بانک مرکزی» در قم با بیان اینکه تحول نظام بانکی بر اساس تطبیق با اصول فقهی و شرعی در این دوره با جدیت پیگیری خواهد شد، گفت: در این راستا و در مرحله نخست حوزه نظارت بانک مرکزی موظف شده است عملکرد بانک‌ها در اجرای اصول شرعی را در قالب فرم‌های مشخص به طور مستمر مورد بررسی قرار دهد.

وی ادامه داد: چارچوب اضافه شدن افرادی به عنوان ناظر شرعی در کمیته تطبیق بانک‌ها به منظور اجرا و نظارت بر مصوبات شورای فقهی در این شورا در حال تدوین است.

صالح آبادی افزود: این ناظران پس از احراز صلاحیت توسط شورای فقهی بانک مرکزی به بانک‌ها معرفی خواهند شد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین بر ضرورت آموزش ضوابط فقهی و شرعی در حوزه بانکی به مدیران ارشد و تمام پرسنل شبکه بانکی تاکید و ابراز امیدواری کرد که این روند به بهبود فرآیند‌های بانکی در راستای اجرای اصول بانکداری اسلامی منجر شود.

حجت الاسلام مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی نیز در این نشست با بیان اینکه در مدیریت فعلی بانک مرکزی شاهد افزایش توجه اصول فقهی و شرعی در نظام بانکی کشور هستیم، گفت: اثربخشی تصمیمات شورای فقهی از این به بعد بیش از پیش خواهد شد.

رئیس شورای فقهی بانک مرکزی افزود: مفاد ماده ۱۶ برنامه ششم توسعه در صورت نظارت جدی بر عملکرد بانک‌ها عملی خواهد شد.

وی تعمیق و گسترش آموزش مبانی بانکداری اسلامی در نظام بانکی را از ضروریات دانست و تأکید کرد: تحول در نظام بانکی بر اساس اصول فقه اسلامی وظیفه شورای شورای فقهی و کارگروه تخصصی آن است.

انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/30881
اخبار مرتبط

نظرات شما