گزارش قم فردا از هزینه خانه آخرت؛

تفاوت خانه آخرت فقرا و اغنیا

همه مردم به‌نوعی با کفن‌ودفن مردگان سروکار داشته‌اند و برخی بنا به اعتقادات خود وصیت می‌کنند در شهر و مکان خاصی دفن شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، شهر مقدس قم به دلیل وجود بارگاه مطهر حضرت معصومه (س) و امامزادگان متعدد از جمله شهرهایی است که خیلی‌ها در سایر نقاط کشور و حتی خارج از کشور هم وصیت می‌کنند که در این شهر به خاک سپرده شوند.
همه مردم به‌نوعی با کفن‌ودفن مردگان سروکار داشته‌اند و برخی بنا به اعتقادات خود وصیت می‌کنند در شهر و مکان خاصی دفن شوند. بسیاری از آیات عظام، علما و بزرگان حوزه علمیه، بسیاری از مشاهیر و چهره‌های معروف سیاسی حتی برخی پادشاهان قاجار در حرم مطهر حضرت معصومه (س) و قبرستان‌های داخل شهر قم دفن شده‌اند.فرقی نمی‌کند در چه جایگاه و در چه وضعیت مالی هستید چون‌که آخر در یک متر خاک خواهید خوابید اما  هرچقدر پول بیشتری پرداخت شود مکان قبر هم بهتر است؛ یک طبقه و چندطبقه دارد، یک‌طبقه‌ها هم طبق معمول گران‌تر هستند.
اجازه تعیین دکوراسیون داخلی خانه آخرت خودت را نداری و هرچه داخلش هست برای همه یکسان است ولی طراحی نمای بیرونی با خودت هست، سنگ‌های مرغوب گران‌تر هستند و نماهای لوکس هم وجود دارد.
در آرامستان‌های داخل شهر قیمت‌ها بسیار بالاست. به همین دلیل آرامستان بهشت معصومه (س) قم تقریباً تنها گزینه برای مردم عادی محسوب می‌شود.سید سیف‌الدین موسوی نیارکی مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم با اشاره به هزینه‌های قیمت قبور در آرامستان بهشت معصومه (س) اظهار داشت: قیمت قبور در این آرامستان در مقایسه با هزینه‌های قبور داخل شهر به‌شدت اختلاف داشته و بسیار کمتر است.
وی با اشاره به چگونگی دریافت هزینه‌ها در آرامستان بهشت معصومه (س) بیان داشت: تمامی هزینه‌های کفن‌ودفن بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر اخذ می‌شود؛ دراین‌خصوص کلیه هزینه‌ها طبق برآوردهای سال بعد و میزان هزینه کرد در هیئت‌مدیره جمع‌بندی و در بودجه سالانه به شورای اسلامی شهر ارسال و مصوب می‌شود و پس از تأیید فرمانداری و ابلاغ به سازمان اجرایی می‌شود.
مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری قم افزود: هزینه‌ها در این بخش در دو قسمت تقسیم می‌شود که بخشی از آن مربوط به خرید وسایل و تجهیزات همچون کفن، کاور حمل جسد و پلاستیک است و بخش دیگر مربوط به آیتم‌هایی در حمل اموات توسط آمبولانس، خدمات، شستشو و دفن است.
وی با اشاره به‌رایگان بودن قبور برای برخی گروه‌ها در ادامه گفت: هزینه قبور داخل آرامستان بهشت معصومه (س) در قطعات جاری علاوه بر پرسنل و خادمین شهرداری، برای پدر و مادر و همسر شهدا و جانبازان بالای ۲۵ درصد و اهداکنندگان عضو و همچنین برای گروه‌هایی نظیر، افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی، افراد زیرخط فقر و مجهول‌الهویه رایگان است.
موسوی نیارکی خاطرنشان کرد: در کنار اینکه بسیاری از قبور رایگان است ولی هزینه‌ای هم دریافت می‌شود که صرف هزینه‌های عمرانی و زیرساختی همچون ایجاد مسیرهای دسترسی، نگهداری آرامستان، روشنایی و فضای سبز می‌شود.بااین‌حال همه شنیده‌ایم که در عالم پس از مرگ، جایگاه افراد با هم تفاوتی ندارد و جایگاه انسان‌ها به اعمالشان است نه اموالشان خواه فقیر باشد و خواه غنی، اما این‌گونه که از وضعیت هزینه‌ها در این دوره و زمانه بر می‌آید برای مردن هم بهترین جایگاه‌ها برای متمول‌ها در نظر گرفته شده است.
البته که چند سالی هم هست که بازار مسکن و ساخت‌وساز راکد است اما بازار قبر همیشه گرم است، اجاره‌نشینی ندارد و همه مالک هستند. دیگر بماند هزینه‌های مراسم، تشییع و تدفین...وضع مالی خوب و پول کافی داشته باشی در کنار بقعه یک امامزاده و مزار شهدا یا بر یک خیابان شلوغ مرکز شهر خاکت می‌کنند اما اگر پول نداشته باشی، جایگاهت یکی از قبرهای وسط بیابان‌های اتوبان قم‌ - تهران است.
هرکس پول بیشتری داشته باشد خانه آخرت بهتر و نمای زیباتر و حتی جای پارک مناسب برای کسانی که شاید در پنجشنبه‌ها برای قرائت فاتحه بیایند داری و مشکلات مردم، مسائل بهداشتی و... نیز اهمیتی ندارد.
پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله فرمود: «القبر روضة من ریاض الجنّة اوْ حفرة من حفر النیران... و اعوذ بک من عذاب القبر؛ قبر باغی است از باغ‌های بهشت، یا گودالی است از گودال‌های جهنم... و خدایا پناه می‌برم به تو از عذاب قبر.» بیش از اینکه به دنبال جای خوب برای قبرمان باشیم، توشه‌ای برای دنیای آخرت جمع کنیم.

انتهای پیام/150http://qomefarda.ir/31035
اخبار مرتبط

نظرات شما