خوزستان با تغییر الگوی کشت پاییزه رکوردار تولید گندم شد/بالاترین میزان خرید گندم به استان خوزستان اختصاص داده شد

صادق خلیلیان گفت: با تغییر الگوی کشت پاییز در سال زراعی جاری موفق شدیم رکورد بالاترین میزان خرید گندم به خوزستان اختصاص یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، صادق خلیلیان استاندار خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال زراعی جاری (مهر ۱۴۰۰) با تغییر الگوی کشت پاییز موفق شدیم در تولید گندم به رکوردی در این زمینه دست یابیم.
 
وی افزود: با وجود اینکه نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش بارندگی داشتیم موفق شدیم نزدیک به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن خرید گندم داشته باشیم که یکی از رکوردهای بسیار خوب استان خوزستان در طول ۲ دهه گذشته است و ۹۰ درصد مطالبات گندمکاران را نیز تاکنون پرداخت کردیم.
 
استاندار خوزستان گفت: علی رغم شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی توانستیم ۲۴ درصد خرید تضمینی گندم در استان را نسبت به سال قبل افزایش دهیم. در این زمینه اولین رکورد در سطح کشور را داریم و بالاترین میزان خرید گندم میان استان‌های کشور به استان خوزستان اختصاص داده شده است.
 
خلیلیان ادامه داد: همچنین موفق شدیم در خرید کلزا نیز جزو ۲ استان برتر کشور از نظر خرید تضمینی باشیم.
 
وی بیان کرد: بر این اساس قرار شد مطابق با هماهنگی انجام شده، تولید و خرید گندم و کلزا در استان را به صورت قراردادی با کشاورزان انجام دهیم و نهاده‌ها در اختیار آنان قرار گیرد تا برای کشت جدید در پاییز بتوانیم به یک رکورد جدید در افزایش تولید و خرید تضمینی برای سال آینده دست یابیم.
 
استاندار خوزستان گفت: در حال حاضر نیز در حال تنظیم الگوی کشت تابستانه هستیم تا همانگونه که الگوی کشت پاییزه با موفقیت صورت گرفت موفقیتی را نیز در کشت تابستانه داشته باشیم.
 
خلیلیان تصریح کرد: از آنجایی که استان خوزستان در منطقه گرمسیری جنوب غرب کشور واقع شده است تقریبا در پایان فصل خرید تضمینی گندم هستیم. البته کشاورزان حدود ۳۰۰ هزار تن گندم با توجه به سیاست دولت در زمینه قیمت آرد خریداری کرده‌اند. همچنین می‌توان گفت میزان تولید ما از خرید تضمینی بالاتر هست.
 
وی با بیان اینکه ۹۰ درصد پول گندمکاران پرداخت شده است، گفت: قیمت تضمینی گندم از سوی دولت معادل هر کیلوگرم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است که برای کشاورزان بسیار کمک کننده بوده و درآمد خوبی نصیب کشاورزان استان شده است.
 
استاندار خوزستان عنوان کرد: گندم خوزستان از نظر کیفیت، یکی از بهترین گندم‌ها در کشور و دنیا به شمار می‌رود.
 
خلیلیان تاکید کرد: براساس مدیریت کشت موفق شدیم نحوه آبیاری را به گونه‌ای انجام دهیم که در شرایط خشکسالی چنین رکوردی را به دست بیاوریم و در عین حال مدیریت مزرعه از نظر توسعه مکانیزاسیون و تامین نهاده‌ها را نیز داشتیم که کمک بزرگی در این موفقیت داشته است.
 
وی یادآور شد: با وجود شرایط خشکسالی، استان خوزستان در کل محصولات تولیدی کشاورزی، استان نخست کشور است.انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/34061
اخبار مرتبط

نظرات شما