در راستای حمایت از نهاد خانواده؛

طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی؛ گامی بلند در تحقق سیاست‌های کلی خانواده

طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی را می‌توان یکی از گام‌های بلند در تحقق حمایت از زنان خانه‌دار به‌حساب آورد، حمایتی که این روزها تمامی کارشناسان حوزه خانواده بر آن تأکید دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  13 شهریورماه 1395 بود که رهبر انقلاب سیاست‌های کلی خانواده را برای اجرا به قوای سه‌گانه و مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند.
سیاست‌های 16 گانه که بر ضرورت حفظ، تقویت و حمایت از بنیان خانواده تأکید دارد که در این میان‌بند 12 آن به‌صراحت بر حمایت از زنان خانه‌دار را موردتوجه قرار داده است.


در بند 12 آمده است: حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسئولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسئولیت‌پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفای نقش و رسالت خود.
هرچند که در جای‌جای این سیاست‌ها بر حمایت از خانواده و حتی زنان تأکید شده است اما رهبر معظم انقلاب در بند 12 به‌صراحت حفظ عزت و کرامت نقش مادری و خانه‌داری تأکید کرده‌اند.
در این میان طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی را می‌توان یکی از گام‌های بلند در تحقق حمایت از زنان خانه‌دار به‌حساب آورد، حمایتی که این روزها تمامی کارشناسان حوزه خانواده بر آن تأکید دارند.

توانمندسازی، راهبرد اصولی معاونت زنان ریاست‌جمهوری در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم با روی کار آمدن توجه به حوزه زنان را در دستور کار قرارداد که مهم‌ترین این برنامه‌ها اشتغال و کارآفرینی، توانمندسازی اقتصادی، راه‌اندازی طرح کسب‌وکار پایدار بانوان و افزایش ۱۸ درصدی بودجه است تا در حوزه زنان، توسعه اشتغال‌زایی و کارآفرینی تحقق یابد.
در این میان به جرات می‌توان گفت که حمایت و پشتیبانی از زنان خانه‌دار یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که می‌توان در حمایت از زنان خانه‌دار برداشت که میر هاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در باره آن بیان داشت: مکلف شده‌ایم که پوشش بیمه همگانی را برای آحاد جامعه گسترش دهیم. کار در این زمینه آغاز شده است و در ابتدای اجرای برنامه، بیمه فراگیر خانواده ایرانی، بیمه زنان خانه‌دار و دانشجویان را رونمایی کردیم.


مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم باتوجه‌به ظرفیت‌های خوبی که برای همه آحاد جامعه فراهم می‌شود؛ مردم بتوانند به‌خوبی از این امکان بهره‌مند شوند، اظهار داشت: برخورداری از این نوع پوشش‌های بیمه‌ای در زمانی که فرد شاغل نیست، جزو سوابق بیمه‌ای تلقی شده و اگر فرد در آینده اشتغال به کار داشته باشد این سوابق نیز به مدت‌زمان اشتغالشان افزوده می‌شود.
طرح بیمه زنان خانه‌دار یکی از آرزوهای بزرگ زنان ایرانی
طرح بیمه زنان خانه‌دار یکی از آرزوهای بزرگ زنان ایرانی بود که امروز محقق شده است، به‌طوری که محمد عاشوری مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم در گفتگو با خبرنگار ما در این باره می‌گوید: بی‌شک حمایت از جمعیت زنان به‌عنوان یک عنصر حیاتی در ساختار اجتماعی خانواده در قالب قوانین حمایتی، می‌تواند موجب تقویت انجام وظایف نقش، به‌ویژه تربیت و پرورش فرزندان به‌عنوان آینده‌سازان کشور باشد و در نهایت توسعه و پیشرفت سرزمین را به دنبال داشته باشد.

عاشوری تصریح کرد:  برخورداری از این بیمه مستلزم تأهل هم نیست و زنان مجرد ۱۸ تا ۵۰ساله نیز می‌توانند از این مزایا استفاده کنند. مطابق با صحبت‌های وی بهره‌مندی از این قانون، مستلزم سابقه بیمه‌پردازی نبوده و زنان این بازه سنی می‌توانند بدون سابقه پرداخت بیمه خود را بیمه کنند.
وی ادامه داد: در خصوص افراد بالای ۵۰ سال نیز میزان سابقه بیمه‌پردازی قبلی به حداکثر سن موردنظر اضافه می‌شود و افرادی که حداقل دارای ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشند از اعمال سقف سنی مقرر معاف خواهند بود.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم تصریح کرد: از دیگر ویژگی‌های خاص بیمه زنان خانه‌دار امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است.
وی افزود: نرخ پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی ۱۲ درصد؛ بازنشستگی و فوت (پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) ۱۴ درصد و بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی ۱۸ درصد است.
وی خاطرنشان کرد: انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه‌دار است، درصورتی‌که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار باشند، نیازی به پرداخت حق سرانه درمان نیست و در غیر این صورت می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی مراکز ملکی و همچنین طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی نیز برخوردار شوند.

در واقع باید این اقدام تأمین اجتماعی را گامی بلندی در حمایت از نهاد خانواده عنوان کرد، نهادی که این روزها بیش از گذشته  معرض تهاجم‌های فرهنگی و نرم قرار دارد.
گفتنی است متقاضیان بیمه زنان خانه‌دار به‌صورت غیرحضوری، بدون مراجعه به شعب تأمین اجتماعی و با ورود به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به آدرس اینترنتی www.es.tamin.ir می‌توانند نسبت به انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند.

گزارش از عباسعلی محمدی مطلع
انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/34934
اخبار مرتبط

نظرات شما