به بهانه روز پرستار؛

نیروی انسانی مطالبه اصلی پرستاران/پرستاران فرشتگان خسته اما خندان و امیدوار

سختی کار پرستاران بعد از فروکش کردن دوران غم انگیز کرونا به خوبی برای هر فردی روشن شده است که این مسئله میطلبد به مطالبات این قشر فداکار توجه بیشتری شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، پرستار، واژه آشنایی که ناخودآگاه هر شنونده‌ای را به یاد آرامش پس از توفان و به یاد شخصی می‌اندازد که در لحظات سختی، ناراحتی و ساعتی که به کمک نیاز داریم، یاری رسان ماست. انسان های بی ادعایی که به معنای واقعی کلمه، خالصانه کار می‌کنند و تمام تلاش خود را معطوف می‌سازند تا بیماران، دوران نقاهت خود را به آرامی سپری کنند.
این واژه، آدمی را به یاد مفاهیم دیگری هم می‌اندازد. یاد شب بیداری و یاد مردان و زنان سپیدپوشی که لحظه‌ای لبخند از سیمایشان دور نمی‌شود.
از همین رو پنجم جمادی الاول سالروز تولد حضرت زینب (س) در تقویم ما ایرانیان به نام روز پرستار نام‌گذاری شده و هر سال این روز به نحوی گرامی داشته می‌شد. البته در این دو الی سه سال که ویروس منحوس کرونا در دنیا شیوع پیدا کرد و در روزهای ابتدای شیوع این بیماری وحشت‌آفرین که هیچ سلاح و دارویی برای آن وجود نداشت و هر روز شمار زیادی از مردم را به کام مرگ می‌کشاند، پرستاران در این عرصه با تمام توان فداکاری میکردند و در این مسئله شهدایی هم تقدیم کردند و این مسئله بود که باعث شد تا پرستاران بیش از پیش در کانون توجهات قرار بگیرند و سختی کار آنها مورد توجه همه قرار گیرد.
این در حالی است که محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستاری کشور در گفتگو باخبرنگار قم فردا با اشاره به تعداد نیروی پرستاری در کشور، اظهار داشت: در وزارت بهداشت کشور حدود ۱۱۸ هزار نفر کادر پرستاری که شامل نیروهای بهیار، اتاق عمل، هوشبری، نیروهای فوریت‌های پزشکی و پرستاران است مشغول فعالیت هستند و کل کادر پرستاری کشور که شامل نیروهای مسلح، تأمین اجتماعی و نیروهای خصوصی می‌شوند حدود ۱۸۰ هزار نفر است و از این تعداد حدود ۸۰ درصد نیروها زن و حدود ۲۰ درصد پرستاران مرد هستند.
بیش از 100شهید مدافع سلامت
وی ادامه داد: در پیک های مختلف کرونا در چندسال اخیر که پرستاران بیشترین تماس و درگیری را با بیماران کرونای داشته و دارند بیش از 100شهید مدافع سلامت تقدیم نظام شد.
دبیر کل خانه پرستاری کشور با اشاره به اینکه کشور ما یک دوم حداقل استانداردهای جهانی پرستار دارد، گفت: اگر مردم ما بخواهند حداقل استانداردهای مراقبت‌های پرستاری را دریافت کنند باید جمعیت پرستاری دو برابر شود تا به کف استانداردهای جهانی برسیم.
کشور نیازمند نیروی پرستار بیشتری است
وی اضافه کرد: اگر مردم ما بخواهند حداقل و کمترین مراقبت‌های پرستاری را دریافت کنند استاندارد حداقل سه پرستار به ازای هر هزار نفر را باید داشته باشیم که تا قبل از بحران کرونا تنها یک و نیم پرستار ارائه خدمات می‌کردند.
شریفی مقدم با اشاره به نیروی پرستار، ابراز داشت: خطای نیروهای پرستاری و کاهش کیفیت ارائه خدمات به بیماران به دلیل کمبود شدید پرستار بیشتر می‌شود و آمار مرگ و میر بیماران افزایش می‌یابد و قطعاً دود این کمبود کادر درمان در چشم مردم می‌رود.کمبود کادر پرستاری یک مطالبه مردمی است.نیروی انسانی پرستار از مطالبات پرستاران است
همچنین علیرضا طریقی رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری قم در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به مسئله نیروی انسانی، گفت: یکی از مطالبات جامعه پرستاری موضوع نیروی انسانی و تعیین و ابلاغ سند استاندارد نیروی انسانی است.
رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری قم افزود: به ازای هر تخت بیمارستانی باید 2و نیم نفر که 1.8 آن نیروی کارشناس و 7دهم آن نیروی غیر حرفه ای باشد. در حالی که در استان این مسئله به یک می رسد و از میانگین هم پایین تر هستیم.
وی عنوان کرد: در حال حاضر کمبود نیروی انسانی با اضافه کار برای دیگر نیروها جبران می شود درحالی که این مسئله اشتباه است چرا که نیرو پرستاری باید بعد از شیفت خود استراحت کافی داشته باشد.
طریقی بیان کرد: انتظار داریم اگر سلامت مردم و نیروهای جامعه پرستاری برای مسئولین مهم است این تبدیل وضعیت نیروها بدون تبصره اجرایی شود.

در هر صورت امروز که آتش کرونا در کشور کاهش پیدا کرده است اما روزهای سخت کشور را به یاد داریم همین مسئله باعث می شود تا سختی کار پرستاران به خوبی برای همهگان روشن شود. باید توجه بیشتری به این قشر جامعه داشته باشیم و برخی از مطالبات این قشر از جامعه به حق است که باید دولت ومسئولین در تحقق آنها اقدام سریعتری داشته باشند تا هم از اتفاقاتی مانند مهاجرت جلوگیری شود و هم جامعه بتواند از این قشر خدمات بهتری دریافت کند.


حسین حیدری
انتهای پیام/
http://qomefarda.ir/38377
اخبار مرتبط

نظرات شما