راه‌های پیشگیری از گرمازدگی در حج

زائران حج ۱۴۰۲ در حین انجام مناسک خود برای جلوگیری از گرمازدگی و ابتلا به بیماری باید به نکاتی توجه کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، زائران حج برای حفظ سلامت خود و جلوگیری از گرمازدگی باید به نکاتی توجه کنند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

حتما می‌دانید در طول این سفر، شوق زیارت و اعمال مناسک حج باعث می‌شود هر روز زمان زیادی زیر آفتاب باشید، بدن شما تعرق زیادی خواهد داشت و زائران در طول شبانه روز بار‌ها و بار‌ها احساس تشنگی می‌کنند؛ بنابراین برای جبران کم آبی و مایعاتی که از طریق تعرق از دست می‌دهید باید مایعات کافی جایگزین کنید.

در غیر این صورت، ممکن است علائم ناخوشایند مرتبط با کمبود آب بدن مانند گرمازدگی، خستگی و گرفتگی عضلات را تجربه کنید.

البته گاهی اوقات تشنگی شدید ممکن است نشان دهنده بیماری هم باشد، با در نظر گرفتن اینکه بدن شما رطوبت کافی دارد، ولی باز هم شما احساس تشنگی می‌کنید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

توصیه می‌شود زمانی که برای زیارت یا سیاحت از کاروان خارج می‌شوید حتما یک بطری آب سالم همراه داشته باشید و به‌هیچ وجه از آب‌خوری‌های عمومی استفاده نکنید.

علاوه بر احتمال بهداشتی نبودن آب محیط بیرون از کاروان، آلوده بوده لیوان آن‌ها حتمی است. چون در هر روز صد‌ها نفر از این لیوان‌ها به نوبت استفاده می‌کنند.

در محل سعی و طواف، آب بهداشتی در دسترس زائران وجود دارد، اما قبل از نوشیدن آب از تمیزی لیوان یکبار مصرف اطمینان حاصل کنید. به دلیل اینکه بعضی از زائران لیوان استفاده شده را دوباره در محل لیوان‌ها قرار می‌دهند و ممکن است آلوده باشد.

مزیت همراه داشتن آب بطری این است که هم زمان تشنگی می‌توانید با اطمینان آن را میل کنید و هم زمانی که احساس گرما کردید دست و صورت تان را با آن بشویید.

برای رفع تشنگی از نوشابه‌های گازدار استفاده نکنید و سعی کنید از آب یا دوغ کم‌نمک استفاده کنید.انتهای پیام/


http://qomefarda.ir/42520
اخبار مرتبط

نظرات شما