کارشناس اقتصادی:

رونق تولید تنها راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی است

کارشناس اقتصادی گفت: در شرایط فعلی که اقتصاد دچار مشکلات زیادی است، اتکا به پتانسیل و ظرفیت های داخلی می‌تواند عامل اصلی برون رفت از این مشکلات باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حمیدرضا امام قلی تبار, کارشناس اقتصادی درباره مشکلات موجود در اقتصاد کشور گفت: اقتصاد ایران به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه در چند سال اخیر شرایط مساعدی را تجربه نکرده است. به گواه نهادهای معتبر و مورد تائید بین المللی با اینکه کشورمان به لحاظ دارا بودن امکانات بی نظیری همچون نفت و گاز ،معادن، دریا،جنگل،موقعیت جغرافیایی استراتژیک؛ جمعیت جوان و تحصیل کرده و ماهر و ... یکی از کشورهای با ترازبالا در جهان شناخته می‌شود،  اما متأسفانه در شاخص های مهمی همچون رشد اقتصادی ،فرار مغزها، نرخ تورم، بیکاری ، ارزش پول ملی و...اصلاً در جایگاه قابل دفاعی قرار ندارد.

 وی ادامه داد: زیرا  اقتصاد ایران به واسطه وابستگی به نفت خام (فاقد ارزش افزوده)همواره ضربه پذیر بوده است که با افزایش قیمت جهانی نفت موجب رشد اقتصادی و با کاهش قیمت نفت موجب کاهش رشد اقتصادی بوده است. علاوه برآن با شروع انقلاب اسلامی و تغییر سیاست به سمت استقلال کشورمان و عدم کرنش در برابر بیگانگان، تک محصولی بودن کشورمان به عنوان ابزاری در دست دشمنان با تحریم های ناجوانمردانه ای همراه بوده است که اقتصاد نه چندان توانمند کشورمان را با فشار مضاعف تری مواجه نموده است. اینکه چرا دشمنان کشورمان با اطمینان از آسیب پذیر بودن اقتصاد ایران دست به چنین رفتارهایی زده اند،  باید در فقدان زیر ساخت اقتصادی مناسب کشور جستجو نمود .

 امام قلی تبار گفت: نکته ای که رهبر معظم انقلاب به کرات از آن به عنوان دغدغه اصلی خود و  نظام یادکرده اند, تنها راه دفاع از حق مسلم خود در برابربیگانگان ، بی اثر کردن ابزار تحریم آنان است که در مرحله اول نیازمند اصلاح نگاه دولتمردان به بیرون از مرزها و اتکا به توانمندی و پتانسیل داخل کشور و تزریق خودباوری به جوانان این مرزوبوم است.

کارشناس اقتصادی ادامه داد: ایمان به توانمندی جوانان این مرزوبوم عامل پیشرفت بی منت و پله های ترقی کشور بوده است. پیشرفت در صنعت هسته ای،نظامی و موشکی بواسطه اعتقاد به جوانان نخبه ی این مرزو بوم میسر گردید که در این بخش ها به شکل فزاینده ای قدرت کشور را در چانه زنی های منطقه ای و بین المللی افزایش داده است.

وی گفت: در شرایطی که بیگانگان با تحریم همه جانبه، صادرات نفت خام و درآمد ارزی کشور را دچار اختلال کرده اند، اتکا به پتانسیل و ظرفیت های داخلی می‌تواند عامل اصلی برون رفت از این مشکلات باشد.

امام قلی تبار با بیان اینکه در بخش حل چالش صادرات و تأمین ارز کشور با وجود اماکن تاریخی، مذهبی ، تنوع اقلیمی متنوع و نیز پیشرفت های قابل لمس پزشکی کشور می توان با حمایت از صنعت توریسم و جذب گردشگران خارجی اقدام نمود تا سهم صنعت توریسم از درآمد ارزی کشورافزایش یابد گفت:  جایگزین کردن صادرات فرآورده های نفتی (بنزین و محصولات پتروشیمی)به جای نفت خام تحریم شده میتواند ارزش افزوده بیشتری را عاید کشور نماید. صادرات خدمات فنی و مهندسی نیزبه عنوان یکی ازراه های کسب درآمدهای ارزی کشور می باشد، همچنین صادرات محصولات کشاورزی ،صنایع دستی،گیاهان دارویی ،ایجاد بازارچه های مرزی جهت صادرات محصولات داخلی و غیره که همه ی موارد از پتانسیل های اثبات شده ی کشور است، می تواند کمک شایانی برای حل مشکل تأمین ارزی کشور باشد. با وجود اینکه تمام این فرایندها درحال حاضر در مرحله اجراست  اما به واسطه عدم استفاده ازهمه ظرفیت های موجودهنوز نتوانسته است، سهم بالایی از درآمد ارزی را افزایش دهد که می بایستی باتجدیدنظر نسبت به این موارد و مدیریت بهینه به اهداف خود دست یابد.

  وی گفت:تأمین درآمد پایدار ارزی قطعاً قدرت چانه زنی کشور در مواجه با دشمنان را افزایش خواهد داد.این نکته را نباید از خاطر برد که در خلال سال های قبل از تحریم های اقتصادی و اجرای برنامه های این چنینی و عدم وابستگی به نفت می توانست به طور کامل ابزار تحریم دشمنان را بی اثر نماید.

 امام قلی تبار بیان کرد:در هر صورت پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری حلقه مفقوده چالش های حال حاضر کشور در عدم استفاده از فرصت های از دست رفته گذشته توسط مسئولین مربوطه بوده است و تنها مسیر مطمئنی که می تواند کشور را در حل مشکلات کنونی کمک نماید، مذاکره با دشمنان برای رفع تحریم ها نیست، بلکه در اتکا به توان داخلی، استفاده از امکانات داخلی همچون جلوگیری از فرار مغزها،اعتماد به جوانان مومن و متخصص،حمایت با برنامه از تولید،اشتغال زایی وتامین درآمد پایدار از جهت تامین منابع ارزی و بودجه سالیانه می باشد.

 امام قلی تبار بیان کرد: ادامه ی این مسیر روشن قطعاً میتواند کشور را از هر مشکلی برهاند زیرا شرایط حال حاضر هرگز بدتر از سالهای جنگ تحمیلی نیست که بدون صادرات نفت و خزانه خالی  صرفاً با مدیریت انقلابی و اعتماد به جوانان این مرزوبوم در مقابل شرق و غرب ایستادگی نموده است.اینکه ایران توانسته است  تحریم های بخش نظامی،تکنولوژی هسته ای،علوم فضایی و غیره را با مدیریت جهادی و اتکاء به توانایی جوانان این مرزوبوم از تهدید به فرصت تبدیل نماید قطعاً میتواند نقشه ی راه اساسی برای برون رفت از وضعیت موجود باشد.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/44980
اخبار مرتبط

نظرات شما