ادامه‌دار بودن شکایت ایران از کره جنوبی؛

شکایت ایران از کره جنوبی برای دریافت خسارت پول‌های بلوکه شده

شکایت ایران از کره جنوبی برای دریافت خسارت بلوکه ماندن منابع ارزی کشورمان ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، طی یکی دو روز آینده بناست 6 میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان به حساب ایران در دوبانک قطری واریز شود و به محض احراز واریز این منابع در حساب‌های ایران از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تبادل زندانیان در دوحه انجام خواهد شد.
طی یکی دو روز آینده بناست 6 میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان به‌حساب ایران در دو بانک قطری واریز شود و به‌محض احراز واریز این منابع در حساب‌های ایران از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تبادل زندانیان در دوحه انجام خواهد شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه خبر داد که دولت بایدن با ارائه معافیت تحریمی برای بانک‌های بین‌المللی به‌منظور انتقال 6 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران از کره جنوبی به قطر بدون ترس از تحریم‌های آمریکا، موافقت کرده است.
اطلاعات دریافتی بیانگر آن است که کار افتتاح حساب 6 بانک ایرانی که به نمایندگی از بانک مرکزی وظیفه جابه‌جایی پول‌ها را بر عهده دارند نزد بانک‌های قطری تمام شده و در آخرین تحولات صورت‌گرفته، بخشی از پول‌های ایران به این حساب‌ها منتقل و بخش دیگری نیز تا هفته آینده به طور کامل منتقل می‌شود.
اما موضوع مهم دیگری که از سوی بانک مرکزی و دولت ایران به‌صورت جدی دنبال می‌شود، شکایت از کره جنوبی بابت دریافت خسارت به‌منظور بلوکه ماندن منابع ارزی کشورمان در کره طی سال‌های گذشته است؛ خسارت بلوکه ماندن منابع ارزی ایران در کره بیش از 600-700 میلیون دلار است.
طی ماه‌های اخیر و با ارسال لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کره به داوری از سوی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی، شکایت ایران از کره جنوبی درباره پیگیری حقوقی و استرداد مطالبات از بانک‌های این کشور رسماً کلید خورد.
پس از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در سال 2018، تحریم‌های اقتصادی ایران مجدداً اعمال شد، این امر منجر به مسدودشدن 7 میلیارد دلار پول ایرانی ناشی از فروش نفت در دو بانک کره جنوبی شد. بااین‌حال بعد از پیگیری‌های انجام شده در دولت سیزدهم قفل این منابع شکسته و مقدمات آزادسازی منابع بلوکه شده در کره و عراق و سایر کشورها انجام شد. 
اما موضوع اینجاست از 7 میلیارد دلار منابع بلوکه شده در کره حدود یک میلیارد دلار به دلیل کاهش برابری وون به دلار کسر می‌شود  و در نهایت 6 میلیارد دلار در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.
محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی با انتشار توییتی در صفحه خود پس از تبریک به تیم دیپلماسی ارزی کشور، در این باره نوشت: «متأسفانه نزدیک به 7 میلیارد دلار از منابع ارزی کشورمان طی سال‌های پایانی دهه 90 به‌صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود. به آن هم هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت. حتی در طی این سال‌ها نیز به دلیل کاهش برابری وون به دلار، نزدیک به یک میلیارد دلار آن با کاهش ارزش برابری مواجه شد. اما با پیگیری‌های فنی و دیپلماسی موفق، تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد و هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالث پذیرفته شد.»
بااین‌حال اما اطلاعات دریافتی خبرنگار تسنیم بیانگر آن است که دولت ایران شکایت از کره جنوبی را به دلیل دریافت خسارت بابت بلوکه ماندن 7 میلیارد دلار از منابع ارزی در این کشور را ادامه خواهد تا به سرانجام برسد.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/45216
اخبار مرتبط

نظرات شما