جانشین نماینده ولی‌فقیه در سپاه قم مطرح کرد:

تأکید علمای دین برای برگزاری جشن‌های ماه ربیع‌الاول

جانشین مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قم گفت: ماه ربیع‌الاول در میان علما به ربیع المولود مشهور است در این ماه مناسبت‌های شاد مهمی وجود دارد که به دلیل همین مناسبت‌ها علمای دین تأکید دارند که در این ماه مراسم جشن برگزار شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین دشتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اظهار داشت: بروز و ظهور غم و شادی در مراسم عزاداری و جشن است در معارف دینی ارزش ذاتی ندارد هرچند در عرف عام شادی را تبلیغ می‌کنند و برخی‌ها می‌گویند انسان مؤمن باید در دلش غم داشته باشد؛ اما شادی و عمل ارزش ذاتی ندارند؛ بلکه آنچه به این دو ارزش می‌دهد عوامل و اسباب غم و شادی است.
جانشین مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قم ادامه داد: اگر انسان برای مظلومیت یک یتیم اشک بریزد این اشک ارزش دارد و اگر برای حل مشکل یک درمانده شاد شود شادی او ارزش دارد وگرنه افرادی مانند حجاج ثقفی و هیتلر از قربانی‌کردن انسان‌ها و مظلومین شاد می‌شدند؛ اما شادی اینها ارزش نداشت.
وی افزود: پس نمی‌توان نتیجه گرفت همه شادی‌ها و همه عزاداری‌ها خوب است یا بد است؛ بلکه اهداف و عوامل شادی باید بررسی شوند، از جهتی انسان‌ها به‌تناسب رشد بلوغ و عقل در شادی و غم متفاوت عمل می‌کنند.
دشتی خاطرنشان کرد: در مبانی دینی هم جشن و هم عزاداری وجود دارد بزرگ‌ترین اعیاد شیعیان عید غدیر است که در روایات بسیار تأکید شده است که باید نشانه‌های سرور و جشن مانند پوشیدن لباس نو، هدیه‌دادن، معطر کردن، دیدار مؤمنان، تبریک به یکدیگر و دیگر مظاهر شادی نمایان باشد، این شادی‌ها هدف‌مند هستند و ولایت و معنویت و دیگر ارزش‌ها را تبلیغ می‌کند 
جانشین مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قم بیان داشت: از طرفی تأکید بر عزاداری اهل‌بیت علیهم‌السلام در ایام خاص شده است همچنین همدردی و اشک برای مظلومان و شهدا به‌صورت متواتر در روایات وجود دارد این غم‌ها و گریه‌ها هم دارای اهداف متعالی است که محبت اهل‌بیت علیهم‌السلام، همدردی با مظلومان و فریاد بر سر ظالمان از دل این عزاداری‌ها بیرون می‌آید.
وی بیان داشت: ماه ربیع‌الاول در میان علما به ربیع المولود مشهور است در این ماه مناسبت‌های شاد مهمی وجود دارد که به دلیل همین مناسبت‌ها علمای دین تأکید دارند که این ماه را باید جشن گرفت که مهم‌ترین مناسبت ولادت پیامبر گرامی اسلام است؛ زیرا حضرت محمد مصطفی (ص) بزرگ‌ترین حق حیات معنوی و انسانی در جهان خلقت دارد که باید این روز و پیامبر در جهان معرفی شود همان‌طور که در روز اربعین پرچم ولایت امام حسین علیه‌السلام به جهان معرفی شد.
دشتی تصریح کرد: شروع ولایت امام عصر علیه‌السلام در روز ۹ ربیع‌الاول قرار دارد که جز بزرگ‌ترین ایام شادی‌آور است در اولین همین ماه خداوند نشان ولایت را بر سینه امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام  در لیله المبیت آویزان کردن است.
وی تأکید کرد: در ایام ماه ربیع‌الاول برای احیای نام پیغمبر و اهل‌بیت علیهم‌السلام باید مراسم به‌صورت برگزار شود که دارای ثواب بسیاری است؛ زیرا این مراسم و جشن‌ها دارای اهداف متعالی است، در روایات آمده که شیعیان از باقی‌مانده گِل ما اهل‌بیت آفریده شده‌اند و هم طینت ما هستند و در غم ما غمگین و در خوشحالی ما خوشحال هستند.
جانشین مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قم اضافه کرد: مسئولان فرهنگی در فضای هجمه فرهنگی دشمن که از ابزار هنر برای انحراف جوانان استفاده می‌کنند وظیفه دارند فضای تفریحی و جشن سالم را برای جوانان فراهم کنند؛ زیرا جوانان و نوجوانان جامعه ما نیاز به تفریحات سالم و سرگرمی‌های سودمند دارند.
دشتی گفت: اگر این نیاز را باتدبیر و مدیریت صحیح فرهنگی در قالب جشن‌وسرور سالم پر نکنیم فضا را برای دشمن خالی خواهیم گذاشت، امروز که مشاهده می‌کنیم جوان و نوجوان خلأ روحی خود را با می‌خواهد با تفریح و سرگرمی پر کند وظیفه مسئولان این است آن جشن‌هایی که دارای معنا است پر رونق برگزار کنند.

انتهای پیام/۱۷۰


http://qomefarda.ir/45274
اخبار مرتبط

نظرات شما