سیمان و فولاد از بورس خارج شود؛

رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهرها منفی شد

وزیر راه و شهرسازی از واگذاری زمین‌ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی تا پایان سال خبر داد و گفت: خروج عرضه سیمان و فولاد از بورس باعث کاهش قیمت مسکن می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در روستاها زمین برای ساخت مسکن واگذار می‌کنیم، اظهار کرد: در حوزه ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده باید اقدامات زیادی برای جبران برخی عقب‌ماندگی‌ها از سال‌های گذشته انجام شود.
وی با یادآوری این‌که به شهرداری‌ها برای اجرای طرح‌های ساخت مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده کمک خواهیم کرد، افزود:  موضوع بیمه مسکن و ساخت‌وساز در مجمع تشخیص و شورای مصلحت نظام مورد تأیید قرار گرفته است و عملاً به حوزه ساخت‌وساز کمک می‌کند.
وی با اشاره به اینکه بسته 19 بندی مشوق‌ها برای رونق و افزایش ساخت‌وسازها تهیه و ابلاغ شده بود، گفت: هرجا که این بندها نیازمند اصلاح است می‌توانیم در شورای‌عالی شهرسازی این موارد و بندها را اصلاح کنیم.
بذرپاش ارائه تسهیلات بانکی را یکی از مشوق‌ها برای رونق ساخت‌وساز مسکن بیان کرد و گفت: شناسایی زمین‌های بدون استفاده از محدوده شهرها که سال‌ها بدون ساخت‌وساز مانده‌اند و تعیین تکلیف این اراضی امری مهم است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه لازم است بسته‌هایی برای بلندمرتبه‌سازی در شهرهای استان مدنظر قرار گیرد، گفت: باید مکان‌هایی که مستعد بلندمرتبه‌سازی هستند شناسایی شود، در زمان حاضر 5 شهر کشور از مصوبه شورای‌عالی برای بلندمرتبه‌سازی استفاده کردند.
وی نظارت و ساماندهی مشاوران املاک، کنترل بازار و مصالح و خروج مصالح سیمان و فولاد از بورس کالا را در کنترل و کاهش قیمت مسکن امری مهم دانست و گفت: طی چهار ماه گذشته رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهرها منفی شده است.
بذرپاش افزود: یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن، گرانی مصالح ساختمانی است که این موضوع مهم در دستور جلسه شورای‌عالی مسکن هفته آینده قرار دارد و با حضور شخص رئیس‌جمهور مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت.
وی با تأکید بر اینکه منابع طبیعی طبق قانون باید همکاری همه‌جانبه در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن داشته باشند، ادامه داد: تا پایان سال باید زمین‌ساخت 500 هزار واحد مسکونی روستایی واگذار شود.
وی تصریح کرد: در حوزه‌های بافت‌های فرسوده و مسکن روستایی طرح نهضت ملی مسکن در بسیاری از استان‌ها از جمله مازندران باید سرعت بیشتری داشته باشیم. مکانیزم شهرداری‌ها و تسهیلات بانکی می‌تواند ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده شهری را رونق ببخشد.
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه مسئولان، کاربری مسکونی زمین‌هایی که 20 سال نسبت به ساخت اقدام نشده را در شهرها جدی بگیرند، ادامه داد: در شهرهای حتی با جمعیت پایین زمین‌های 3 تا 4 هکتاری با کاربری مسکونی وجود دارد که بدون هیچ فعالیتی مانده است.
بذرپاش با اشاره به فعالیت بی‌رویه و غیرقانونی مشاوران املاک در شمال گفت: کنترل و نظارت بیشتر بر مشاوران املاک نیاز جدی برای ساماندهی عرضه و قیمت مسکن است، چراکه یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت ساختمان مسکونی، فعالیت غیرقانونی مشاوران املاک است.
وی از تکمیل و نهایی‌شدن قانون ساماندهی اجاره و مسکن خبر داد و گفت: موضوع مهم دیگری که استان‌ها باید اهتمام کنند، اجرای قانون جوانی جمعیت از طریق تأمین زمین است.
وزیر راه و شهرسازی، اصلاح قانون بیمه مسکن در کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن را بسیار مهم دانست و از مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان در این حوزه قدردانی کرد.انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/45334
اخبار مرتبط

نظرات شما