متخصص گفتاردرمانی در گفتگو با قم فردا مطرح کرد:

راهکارهای مقابله با ترس کودکان از مدرسه

این روزها فصل باز شدن مدارس، مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها است که برخی کودکان در جدایی از والدین و قرارگرفتن در این محیط با مشکلاتی مواجه می‌شوند که خود و دیگران را دچار رنجش می‌کنند.

 معصومه طاهری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا با اشاره به آغاز فصل جدید سال تحصیلی و مشکل بی‌قراری و گریه کودکان در مدرسه، اظهار داشت: وجود این گونه اتفاقات از سوی کودکان در هنگام ورود به دبستان و یا پیش‌دبستانی به دلیل اضطراب است.
وی ادامه داد: این اضطراب هم از طریق والدین به کودک منتقل شده است؛ یعنی در دوران قبل از مدرسه، از بازی با گروه‌های هم سن‌وسال خود دور بوده است و والدین اجازه استقلال در عمل را به آنها نداده‌اند.
این متخصص گفتاردرمانی با اشاره مشکل عدم تجربه استقلال عملی توسط کودک، گفت: این گونه کودکان در زمان ورود به مدرسه احساس تنهایی می‌کنند و از اعتمادبه‌نفس پایینی برخوردار هستند.
وی خاطرنشان کرد: حتی در این زمینه برخی‌ها هستند که از مدرسه ذهنیت بدی دارند و خاطرات خوبی از آن دوران به یاد نمی‌آورند.
طاهری با اشاره به برخی راه‌حل‌ها برای مقابله با این موضوع، گفت: بهتر است کودک را قبل از شروع کلاس‌ها به مدرسه ببرند تا با محیط مدرسه، کلاس و اتاق‌ها آشنا شود.
وی تأکید کرد: در دوران مدرسه هم سعی کنند چند روز از دور هوای کودک خود را داشته باشند.
این متخصص گفتاردرمانی اضافه کرد: در این زمینه حتماً پدر و یا مادر همراه کودک تا مدرسه بروند و یا برای کودک خوراکی که کودک دوست دارد خریداری کنند همچنین به کودک اطمینان بدهند که بیرون از مدرسه منتظر او هستند.
وی ابراز داشت: البته اگر کودک خاطره عدم راست‌گویی یا رهاشدن  توسط  والدین را نداشته باشد به محیط جدید زود عادت می‌کند.
طاهری خاطرنشان کرد: حتی می‌توان کودکانی که از آشنایان و یا دوستان هستند را در کنار کودک قرار دهید تا سریع‌تر به محیط عادت کند.
وی عنوان کرد: برای کودکانی که پیش‌دبستانی و کلاس اول در یک مدرسه هستند پذیرفتن این جدایی راحت تراست.


انتهای پیام/160


http://qomefarda.ir/45340
اخبار مرتبط

نظرات شما