دستور آیت‌الله رئیسی برای بررسی خط اعتباری ویژه مسکن؛

بانک‌ها به ۸۱ درصد تکلیف قانون جهش تولید مسکن عمل نکردند

درحالی بانک‌ها و مؤسسات مالی به ۸۱ درصد تکلیف قانون خود در نهضت ملی مسکن عمل نکرده‌اند که رئیس‌جمهوری دستور بررسی پیشنهاد ایجاد خط اعتباری ویژه بانک مسکن را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، ۲ سال و چند روز از اجرا قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) در کشور می‌گذرد و طی این مدت بانک‌ها مکلف به تأمین تسهیلات موردنیاز این طرح بوده‌اند.
در سال اول یعنی از شهریورماه سال ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۱ بانک‌ها و مؤسسات مالی بایستی ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به پروژه‌های نهضت ملی مسکن پرداخت می‌کردند، اما میزان پرداخت تسهیلات در مدت یاد شده ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. یعنی بانک‌ها و مؤسسات مالی فقط به ۵.۱ درصد از تکلیف قانونی خود عمل کردند.
در سال دوم اجرای قانون جهش تولید مسکن نیز بانک‌ها باید ۴۵۸ هزار میلیارد تومان از تسهیلات خود را به بخش مسکن و پروژه‌های نهضت ملی مسکن تخصیص می‌دادند. این در حالی است که مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی تاکنون بانک مسکن ۹۹ هزار میلیارد تومان، بانک‌ سپه ۱۶ هزار میلیارد تومان، بانک ملت ۱۳ هزار میلیارد تومان، بانک تجارت ۸ هزار میلیارد تومان، بانک ملی ۷ هزار میلیارد تومان، بانک صادرات ۷ هزار میلیارد تومان، بانک رفاه ۲ هزار میلیارد تومان و سایر بانک‌ها و مؤسسات مالی نیز در مجموع ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند.
در سال اول و دوم اجرا قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها و مؤسسات عامل نهضت ملی مسکن باید ۸۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کردند. در فاصله ۱۲ روز مانده تا پایان سال دوم قانون مذکور سیستم بانکی ۱۵۸ هزار میلیارد تومان معادل حدود ۱۹ درصد به تکلیف قانون خود در بخش مسکن عمل کرده‌اند.
در حالی بانک‌ها ۸۱ درصد تکلیف قانونی خود در نهضت ملی مسکن طی ۲ سال اخیر را اجرا نکرده‌اند که رئیس‌جمهوری امروز در جلسه شورای‌عالی مسکن با بیان این‌که متأسفانه عملکرد برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات قابل‌قبول نیست، گفت: برخی بانک‌ها به‌جای پرداخت تسهیلات مسکن به مسکن‌سازی روی آورده و فعالیت اقتصادی خود را جزو آمار تسهیلات پرداختی نهضت ملی مسکن ارائه کرده‌اند.
وی دراین‌رابطه دستور داد: طی ۲ هفته جلسه‌ای با حضور وزرای راه، اقتصاد، رئیس‌کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها برگزار شود تا اولاً آمار ارائه‌شده در خصوص تعداد متقاضیان معرفی‌شده به بانک‌ها، قراردادهای امضا شده و میزان تسهیلات پرداختی بررسی شده و نتیجه نهایی در جلسه آتی شورا ارائه شود. ثانیاً پیشنهادهای مختلف مطرح‌شده در این جلسه در خصوص راهکارهای تسریع در تأمین تسهیلات بانکی ساخت مسکن از جمله خط اعتباری ویژه بانک مسکن را بررسی و اعلام نظر کنند.
وی تأکید کرد: این‌که همه کارها و اقدامات دولت عنوان جهادی و نهضتی دارد، به منزله آن است که همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با تلاش مضاعف نسبت به پیگیری امور تا حصول نتیجه اهتمام داشته باشند و اجازه ندهند انجام کارها با تأخیر مواجه شود.
رئیس‌جمهور  یکی از اقدامات بسیار مهم و ضروری برای موفقیت طرح نهضت ملی مسکن را کاهش قیمت تمام‌شده ساخت مسکن عنوان کرد و افزود: همه تلاش دستگاه‌های اجرایی مربوطه معطوف به کاهش قیمت هزینه ساخت از فولاد و سیمان گرفته تا سایر تجهیزات ساختمانی باشد، چرا که هرچه قیمت ساخت کمتر باشد به نفع مردم است.

انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/45393
اخبار مرتبط

نظرات شما