قائم مقام وزیر جهادکشاورزی:

مصوبه‌ای در خصوص واردات خودرو با ارز خشکبار وجود ندارد

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی گفت: هیچ جلسه‌ای در دولت با حضور معاون اول رئیس جمهوری درباره تخصیص ارز کشاورزی به واردات خودرو تشکیل نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، علیرضا پیمان پاک با بیان اینکه هیچ‌گونه جلسه‌ای در دولت با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری درباره تخصیص ارز کشاورزی به واردات خودرو تشکیل نشده است، گفت: معاون اول رئیس‌جمهوری صرفاً دستور بررسی چالش‌های صادرات خشکبار و رسیدگی به دغدغه کشاورزان در این حوزه را داده است و جلسه‌ای مرتبط با واردات خودرو و مسائل ارزی در حضور ایشان تشکیل نشده است.
وی همچنین افزود: یکی از چالش‌های اصلی صادرات خشکبار بحث برگشت ارز حاصل از صادرات بوده که به مدت یک‌سال توسط سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی در حال بررسی و پیگیری است.
پیمان‌پاک اضافه کرد: دراین‌بین روش‌های مختلف از جمله تهاتر  در چندین جلسه در بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت و وزارت جهاد پیگیری شده، اما هنوز به مرحله تصویب و ابلاغ نرسیده است.
قائم‌مقام وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه تصمیم‌گیرنده نهایی در حوزه مسائل ارزی کشور بانک مرکزی است، ادامه داد: در این راستا باتوجه‌به دغدغه به‌جای کمیسیون اقتصادی مجلس و دولت در خصوص حل چالش‌های پیشروی صادرات خشکبار که ارتباط مستقیمی با معیشت کشاورزان و نیز حفظ جایگاه ایران در بازارهای جهانی پسته و خشکبار دارد تسهیل روش‌های مختلف بازگشت ارز حاصل از صادرات این حوزه توسط بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و جهاد کشاورزی در حال بررسی بوده و در قالب مصوبات لازم اطلاع‌رسانی خواهد شد.
به گزارش تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اخیراً موضوع واردات خودرو از محل صادرات محصولات کشاورزی را مطرح کرده بود. وی اعلام کرده بود که موضوع مورد موافقت دولت نیز قرار گرفته و به‌زودی از ارز صادرات محصولات کشاورزی (واردات در برابر صادرات خود و غیر) برای واردات خودرو استفاده خواهد شد.
این موضوع ظرف چند ساعت از سوی بانک مرکزی تکذیب شد. حالا رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مکاتبه تندی با رئیس‌جمهور نکاتی را در خصوص رئیس‌کل بانک مرکزی مطرح کرده که به نظر می‌رسد با واقعیت‌های اقتصادی کشور در تعارض باشد.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/45394
اخبار مرتبط

نظرات شما