قصه ناتمام بیمه کارگران ساختمانی؛

ابلاغ قانون هم قفل بیمه کارگران ساختمانی را باز نکرد

در حالی وزارت کار خبر از آغاز فعالیت سامانه بیمه کارگران ساختمانی داده است که فعالان کارگری می‌گویند از زمان ابلاغ قانون هنوز کارگر جدید بیمه نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  ۱۳ مهرماه سال جاری بود که رئیس‌جمهور قانون اصلاح ماده)۵(قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی اصلاحی ۵ بهمن ۱۴۰۱ را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، اقتصاد و تعاون ابلاغ کرد.

 از ابلاغ این قانون حدود یک ماه می‌گذرد. ناگفته نماند که این قانون بعد از کش‌وقوس‌های فراوان از مجلس و شورای نگهبان رأی مثبت گرفت. قانون ابلاغی با پیش‌نویس اولیهٔ مورد توافق کمیسیون اجتماعی، مرکز پژوهش‌های مجلس و فعالان کارگری تفاوت فاحشی داشت.

 کارگران ساختمانی بیان می‌کردند که با قانون جدید بیم آن می‌رود که منابع سازمان تأمین اجتماعی برای کارگران جدید تأمین نشود.

آن‌طور که اکبر شوکت، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور می‌گوید از زمان ابلاغ این قانون تا کنون نه‌تنها کسی بیمه نشده است؛ بلکه قطع بیمهٔ کارگران ساختمانی همچنان ادامه داراست.

روز گذشته علیرضا عسگریان، معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز فعالیت مجدد سامانه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی خبر داد و گفت: سامانه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی برای طی مراحل فرایند شناسایی و تأیید شعب تأمین اجتماعی در دسترس قرار گرفته است.

 وی ادامه داد: سامانه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی به نشانی bimekar.mcls.gov.ir مجدداً بازنویسی شده است.
 
وی افزود: در حال حاضر همه کارگران ساختمانی متقاضی می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کرده و با طی مراحل فرایند شناسایی و تأیید شعب تأمین اجتماعی از مزایای پوشش بیمه‌ای بهره‌مند شوند.
 
عسگریان تأکید کرد: کاربران دستگاه‌های اجرایی سامانه (ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها، شعب سازمان تأمین اجتماعی و بازرسین و سربازرسان انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی) نیز می‌توانند مراحل بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی را از طریق این سامانه انجام داده و به اعتراض آن‌ها رسیدگی کنند.

فعالان کارگران ساختمانی معتقدند هستند که با صدور بخشنامه جدیدی از سوی سازمان تأمین اجتماعی، وضعیت کارگران ساختمانی برای قرارگرفتن در لیست بیمه بدتر شده است. در این بخشنامه آمده کارگران ساختمانی باید در ساختمانی کار کنند که پروانه ساخت داشته باشد یا آنها ملزم به فعالیت در رشته‌ای هستند که در آن پروانه مهارت دارند، در غیر این صورت مشمول بیمه اجتماعی نمی‌شوند.

 کارگران می‌گویند: این بخشنامه کارگران بسیاری را از بیمه محروم می‌کند. ممکن است یک کارگر ساختمانی به‌عنوان سنگ‌کار در پروژه‌ها حاضر شود و مدرک فنی و حرفه‌ای هم در این زمینه داشته باشد؛ اما خیلی اوقات هم پیش می‌آید که در رشته تخصصی خود، کار پیدا نکند و مجبور شود کار دیگری در ساختمان برعهده بگیرد. این اتفاق در کار ساختمانی کاملاً طبیعی است و بارها برای هر کارگر اتفاق افتاده است. همه اینها مشاغل ساختمانی هستند و در کارگاه ساختمانی کار می‌کنند پس چرا باید چنین بخشنامه‌ای گذاشت؟ آیا غیر از این است که تأمین اجتماعی رویه صدور بخشنامه‌های نامربوط خود را آغاز کرده است؟

 بنابراین می‌توان گفت قصه ناتمام بیمه کارگران ساختمانی همچنان ادامه دارد و آغاز فعالیت مجدد سامانه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی همکاری از پیش نخواهد برد. مشکل اصلی کارگران ساختمانی عدم اجرای قانون از سوی سازمان تأمین اجتماعی و طفره‌رفتن سازمان از اجرای تعهد خود است.
انتهای پیام/


منبع:تسنیم
http://qomefarda.ir/45994
اخبار مرتبط

نظرات شما